Американець Джуда Келечі, який для більшості відомий, як блогер «Юра з Коломиї», розповів про три речі, які він вважав дивними в Україні.
Випускник Івано-Франківського медичного університету Джуда Келечі (Judah Kelechi), який приїхав до Франківська зі США, щоби здобути медичну освіту, в 2022 році, через кілька місяців після повномасштабного вторгнення, повернувся до Америки.
Під час навчання в Івано-Франківську американець почав вивчати українську мову, а згодом вирішив ділитися своїми враженнями та успіхами в Instagram та Tik Tok. Хлопець підкорив українців своїм гумором та каверами на українські пісні. З однією з них навіть потрапив на талант-шоу «Україна має талант».
«Юра з Коломиї» зібрав сотні тисяч фоловерів, але після від’їзду до США майже перестав записувати нові відео.
І ось через два роки Tik Tok «Юри з Коломиї» ожив – в ньому знову з’явились відео українською і про Україну. Днями Джуда Келечі записав ролик про те, що для нього було дивним в Україні.
«Я жив в Україні майже вісім років чомусь. І є три речі, які я вважав дивними, як іноземець в Україні», – відмітив Джуда.
На першому місці – жовті маршрутки. Студентам медуніверситету часто доводилось ними їздити на Пасічну і в центр. В Івано-Франківську жовті «Богдани» за традицією називали «пижиками». Народна назва «пижик» походить від мікроавтобусів «Peugeot Karsan J9» турецького виробництва, які з’явились в Івано-Франківську в 1997 році. Це були перші маршрутки в місті. Їздити в них було не дуже зручно: низька стеля, велика тиснява, часті поломки. Епоха «пижиків» минула в середині 2000-х, коли їх замінили жовті «Богдани» та «Еталони». Але слово — збереглось. Тож Джуда вже їздив жовтими «Богданами», але за франківською традицією називав маршрутку пижиком.
«Чомусь у цих пижиках заборонено відчиняти вікна. Навіть якщо сорок людей там стоять, як сардини. Навіть якщо спекотніше на вулиці, ніж у Нігерії. Без кондиціонера. Але відчиняти вікна не можна. Особливо, якщо якась там стара баба сидить. Я пам’ятаю, пішов відкрити вікно, ми почали їхати, а мені стара баба каже: «Ей, шоколадний, закрий вікно – мені дує!». Смішно було», – пригадує Джуда.
Друга дивна річ для американця – українська мова. І хоч йому вдалося її вивчити за пів року, але багато правил здавались іноземцю нелогічними.
«У вас просто деякі правила дуже дивні для English speaker. Сім відмінків! Це крейзі. І цей чоловічий і жіночий рід. В англійській мові все – «воно». Олівець – Pencil – It – воно. Ручка – Pen – It – воно. А в українській мові ручка – це вона. Покажіть мені, де тут статеві органи? Я знаю, що ручка закінчується на «-а» – це жіночий рід. Тоді чому «собака» – це він? А чому «мужність» – це вона?», – дивується американець.
Та ще дивнішим для Джуди був місцевий діалект.
«Як я можу комусь пояснити «Най качка копне»? Але я дуже вдячний і радий, що я вивчив українську», – додає іноземець.
Третя дивна річ – місцева кухня, особливо значна кількість сметани у багатьох стравах.
«Чому сметана йде до майже кожної української страви? Борщ, вареники, сирники, холодець, голубці. Сметана всюди. Це дуже-дуже дивно. Але круто. Я тепер навіть не можу їсти суп без сметани. Коротше, це просто українізація», – резюмує американець.
Нагадаємо, Джуда Келечі (Judah Kelechi) народився на Віргінських островах (США). Невдовзі його сім’я переїхала у Детройт, що у штаті Мічиган. В Детройті Джуда добре навчався у школі, особливо йому вдавалися точні науки. Після школи він збирався вивчитись на інженера, оскільки його мрію – освіту лікаря – сім’я не могла собі дозволити. У США медична освіта вкрай дорога, студенти змушені влізати в борги, які сплачують протягом багатьох років. Стипендійних програм досить мало. Тому Джуда вирішив здобути освіту лікаря в Україні, де свого часу навчалася його тітка. За час навчання в Івано-Франківському національному медичному університеті американець майже досконало вивчив українську мову.
ЧИТАЙТЕ ПО ТЕМІ ЦІКАВЕ:
Не треба боятися: американець Джуда повернувся з-за кордону до Франківська (відео)