На що може розраховувати автовласник в разі неприємностей на дорозі і які “підводні камені” приховує Автоцивілка та КАСКО? Версії розбирались в нюансах автострахування, щоб франківські водії не потрапляли в “капкани” страхових компаній.

Страховка — це те, з чим доводиться стикатися кожному водієві, хоче він цього чи ні.Розлучаючись з тією чи іншою сумою на користь страхових компаній, автовласники розраховують в разі необхідності отримати справедливу компенсацію. Але буває й так, що замість виплат на власників автівок чекають формальні відписки, походи в суди, довгі словесні і письмові баталії та зіпсований настрій.

Три історії, розказаних Версіям прикарпатцями, розкриють “всі принади” співпраці автовласників з ненадійними страховиками.

Історія перша

Все починається з мрії. Франківець Іван віддавна хотів поміняти своє стареавто на машину з салону –нову, якісну та надійну. Після довгих пошуків зупинив свій вибір на останній моделі KIA Sportage. За рекомендацією друзів вибрав, на перший погляд, надійну страхову компанію, в яку і звернувся, щоб оформити КАСКО. Агент запропонувала кілька варіантів полісу, в результаті вибрали оптимальний “50/50”

Через півроку франківцю довелось звернутись за страховою виплатою і тут почалась “коломийка”.

“В травні я потрапив в ДТП, в результаті якого було пошкоджене лобове скло. Одразу ж на місці зателефонував страховому агенту, все розказав. Страховий комісар навіть не приїжджав на місце аварії і не намагався зі мною зв’язатись- ні в той день, ні пізніше. Тож я сам почав телефонувати йому, наступного дня заїхав в офіс, а він мені каже – ми з вами вчора поспілкувались – все нормально. І аж тоді вийшов і зробив фото пошкоджень”, – розповідає Іван.

Після фіксації пошкоджень автомобіля і складання протоколу страхова запропонувала компенсацію.

“Оригінальне скло в офіційного дистриб’ютора коштує 17 тисяч гривень. Вони ж нараховують мені 10 тисяч гривень: 7,5 тисяч – за скло і 2,5 тисячі – за ремонт. Ще й пропонують замінити скло не на сертифікованій СТО, а в якомусь гаражі на Хоткевича. Та звісно ж, хто на сертифікованій станції техобслуговування захоче ставити неоригінальне скло?! В мене машина з салону – на гарантії,і тут страхова так мене підставляє”, – обурюється франківець.

Пов’язане зображення

В результаті довгих перемовин і безапеляційних доводів наполегливий Іван таки добився збільшення страхової виплати.

“Але це мені коштувало багато часу і нервів. Виходить, щоб мати справу зі страховою і добитись справедливої виплати, потрібно бути ледь не юристом, розбиратися в усіх тонкощах і відстоювати свої права. І головне читати договір уважно, бо потім з ними непросто домовитись”, – констатує Іван.

Історія друга

Франківчанка Оксана вирішила придбати автівку на аукціоні в США. Майже півроку тривала епопея з оформленням покупки, доставкою, розмитненням та постановкою на облік.

“Це хоч і зайняло набагато більше часу, ніж якби я купляла автомобіль на місці, але мені вдалося зекономити майже 25%. Бо Toyota Rav 4 2016 року випуску такої комплектації у нас обійдеться мінімум у 25 тисяч доларів, а з салону – більше мільйона гривень. Чесно, я була в ейфорії, поки не довелось стикнутися з нашої страховою”, – розповідає власниця автівки.

Коли нарешті всі бюрократичні нюанси залишились позаду, Оксана звернулась в страхову компанію, щоб оформити поліс обов’язкового страхування ТЗ. Обрала компанію не за відгуками знайомих, а ту, що найближче знаходилась від роботи. Та й ціна полісу порадувала. Страховий агент зробив все чітко і швидко. Але виявилось, що страхівка діятиме не рік, а всього кілька тижнів, бо в липні 2018 року компанія втратила статус асоційованого члена МТСБУ.

“Це щастя, що за ці кілька тижнів я не потрапила в ДТП, бо тоді виплату здійснювала б я особисто. Як мені пояснили –втрата членства в МТСБУ не звільняє страховика від виконання зобов’язань за укладеними раніше договорами, але водночас позови щодо невиплачених відшкодувань можуть подаватись до власників транспортних засобів, що винні у ДТП. Як кажуть, скупий платить двічі. І якби мені таки довелося виплачувати збитки, то, як не сумно це звучить, але це була б плата за вибір ненадійної компанії”, – коментує Оксана.

Результат пошуку зображень за запитом "страхування автомобіля"

Франківчанка в той же день, коли дізналась, що компанія втратила статус асоційованого члена МТСБУ, оформила поліс в іншій страховій. Але тепер вже з острахом обирала компанію, цікавилась відгуками не тільки серед знайомих, але й в інтернеті, а також, чи фігурує компанія як відповідач в судових спорах.

“Краще вже перестрахуватись, заплатити більше, але таки обрати надійну страхову. І по можливості їздити акуратно, щоб таки не довелося звертатися за виплатами”, – впевнена Оксана.

Історія третя

А це історія водія-початківця – калушанки Ірини, яка за кермом менше року.

“Автівку мені подарували на весілля батьки. До цього я взагалі ніколи не водила машину. В березні записалась в автошколу і в травні, нарешті, отримала права водія. Але навіть маючи посвідчення, сідати за кермо боялась. Врешті змогла перемогти страх перед дорогою і почала їздити, щоправда, недалеко і не в центр. І ось 23 липня я невдало припаркувалась бампером в дорожній бордюр. Ушкодження здавались на перший погляд незначними, але потім виявилось, що я “влетіла” з ремонтом на 12 тисяч гривень”, – розповідає дівчина.

Результат пошуку зображень за запитом "страхування автомобіля"

Оскільки Ірина – водій недосвідчений, то одразу ж зателефонувала батьку.

“Він мені порадив терміново телефонувати на гарячу лінію страхової компанії і строго – за протоколом – виконати всі їхні рекомендації. Я зателефонувала, всі рекомендації виконала. Агент мені повідомив, що в даному випадку поліцію викликати не потрібно. І результатом чіткого виконання всіх рекомендацій агента стало те, що страхова компанія відмовилась виплатити мені страхівку в повному обсязі. Виплатили тільки 5000 гривень. Бо виявляється немає поліцейського протоколу”, – обурюється калушанка.

Після довгих баталій Ірині вдалось-таки витребувати запис розмови по гарячій лінії.

“Я написала заяву, додала цей запис, але відповідь компанії була чітка: ми вам співчуваємо і наш агент понесе відповідальність, але збільшити виплату за страхівкою ми не можемо! Сподіваємось на подальшу співпрацю. Ось так. Тепер їжджу уважно, паркуюсь акуратно, бо знаю, що моя неуважність може дорого коштувати”, – підсумовує Ірина.

Три різні історії, три різні випадки з одним результатом – клієнти залишились незадоволені співпрацею зі страховою компанією. Тож Версії проаналізували типові страхові договори (ОСАГО та КАСКО), щоб виявити, які ж підводні камені можуть очікувати водіїв та на що слід звернути особливу увагу при оформленні договорів страхування авто.

Уважність зекономить гроші та збереже нервову систему!

Перша і найважливіша порада –перш ніж ставити підпис слід дуже уважно – від початку і до кінця – прочитати договір, який з вами укладають. Навіть якщо ви оформлюєте КАСКО, де здається все передбачено, це ще не означає, що машина застрахована на всі випадки життя. Компанії платять відшкодування тільки в тих випадках, які передбачені договором, і при чіткому та неухильному виконанні страхувальником цілого ряду умов. Крім того, зазвичай, по всьому документу можуть бути “розосереджені”так звані “відмовні” пункти і саме на них слід звертати особливу увагу.

Результат пошуку зображень за запитом "страхування автомобіля"

 

Завжди бути при чистому розумі і світлій пам’яті!

Всі страхові компанії відмовляються виплачувати відшкодування, якщо на момент аварії водій знаходився в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. В деяких полісах цей пункт передбачає ще й токсичне отруєння або прийом медикаментів. Тому читайте інструкцію до ліків уважно!

Без війни і тварин!

До “відмовних” пунктів також часто вносять пошкодження автомобіля в результаті військових дій, захоплення, конфіскації, арешту, радіоактивного зараження і нападу тварин. Тож тримайте свою автівку подалі від сусідського пітбуля!

Бійтесь вогню та урагану!

Зазвичай, щоб отримати страхову виплату, потрібно зібрати чимало довідок. За деякими доведеться пройти всі кола “бюрократичного пекла”. Так, наприклад, якщо автівку пошкодило дерево під час буревію, щоб отримати компенсацію, доведеться,крім обов’язкових документів, пред’явити довідку метеорологів або сейсмологів про те, що в зазначений час у зазначеному місці були зафіксовані ті чи інші погодні явища.

Те ж саме з пожежею. Якщо, зазвичай, пожежа в автівці з вини водія або самозаймання – це страховий випадок, то пожежі, що виникли через порушення правил техніки безпеки при користуванні горючими речовинами – не компенсуються. Але і тут без довідки від рятувальників не обійтись. Тому якщо ви скористались вогнегасником і допомога пожежників вам не знадобилась, то є ризик, що заподіяні пожежею збитки можуть бути і не відшкодовані.

Дотримуйтесь правил дорожнього руху!

Зверніть увагу на той пункт договору, який передбачає відшкодування збитків при ДТП з вини водія. Уважно прочитайте, що там сказано про дотримання правил дорожнього руху. Адже деякі страхові не оплачують збитки від ДТП, якщо водій, наприклад, виїхав на смугу зустрічного руху, пролетів «на червоний» або «поцілувався» з поїздом.

Не давайте покермувати другу!

За правилами більшості страхових компаній, страхове відшкодування не настає і в разі, якщо за кермом в момент аварії була людина, не зазначена в полісі страхування. І тут вже не допоможуть аргументи на кшталт «я ж був поруч» або «це ж моя дружина/сестра/брат/сват/кум».

Також можна не отримати виплату, якщо автівку використовували не за призначенням. До прикладу, заповнюючи анкету, водій вказав, що експлуатує машину тільки в особистих цілях, а сам “підтаксовував” або вчив дружину водінню. Про такі випадки слід повідомляти страхову і доплачувати “за ризики”.

Зателефонуй мені негайно!

У багатьох договорах страхування КАСКО передбачено, що відразу після настання страхового випадку(або протягом 24 чи 48 годин) водій зобов’язаний сповістити про це страхову компанію. Слід звернути увагу, чи входять в цей термін вихідні та святкові дні. Може статись, що ваше повідомлення про аварію, що сталася в суботу, отримають тільки в понеділок, і тоді виплат не буде.

Результат пошуку зображень за запитом "страхування автомобіля"

Подбайте про охорону автівки!

Договір КАСКО передбачає компенсацію в разі крадіжки застрахованого авто. Однак зазвичай страховими випадками будуть вважатися тільки крадіжки машини з гаража або стоянки. Більше того, якщо в договорі мається на увазі платна стоянка, то факт оплати повинен бути підтверджений документально.

Якщо машина вкрадена, не всі компанії готові одразу ж відшкодовувати вартість транспортного засобу. У договорі може бути зазначено, що виплата буде відкладена до закінчення розслідування. А знаючи нашу правоохоронну систему, своїх грошей доведеться чекати довго.

Чи діє страховка на тюнінг?

У більшості випадків, в договорі зазначено, що компенсація за шкоду, завдану автівці, обчислюється,зважаючи на ринкову вартість моделі. При цьому в договорі нічого не сказано про вартість додаткового обладнання, встановленого власником на машину. Отже, воно, по-перше, не застраховане, а по-друге, розмір компенсації розраховується без урахування витрат на тюнінг.

Запчастини у офіційного дилера чи на базарі?

Слід звернути особливу увагу на компенсацію вартості запчастин. Часто страхову закладають ціну, зазначену в каталогах офіційних дистриб’юторів чи інших оптових постачальників. І буває так, що клієнт звертається за фарою або лобовим склом, як це було у випадку Івана, які по каталогу коштують 15 тисяч, а постачальник йому повідомляє, що ця ціна діє при покупці більше 30 одиниць продукції. Ціна ж на запчастини поштучно на 30% більша. У підсумку автовласник змушений оплатити цю різницю з власної кишені.

Несертифіковане СТО

У багатьох договорах не передбачається ремонт машини на сертифікованій СТО. Оскільки послуги такої сервісної станції на порядок дорожчі, тому для страхової компанії вибір ремонтників надзвичайно важливий. Слід врахувати, що умови гарантії на машину навпаки, передбачають ремонт і обслуговування виключно на сертифікованих СТО, інакше, автомобіль знімається з гарантії. Таким чином, в разі поломки або ДТП автовласник опиняється перед нелегким вибором: втратити гарантію, але скористатися можливістю отримати страхову виплату, або ж ремонтувати машину за свій рахунок на фірмовій СТО.

Тому, якщо машина на гарантії від дистриб’ютора або виробника, потрібно простежити, щоб у договорі КАСКО була передбачена можливість проводити ремонт на фірмовій СТО!

Результат пошуку зображень за запитом "СТО"

Це тільки невеликий перелік “капканів” від страхових компаній, які автовласники можуть не помітити, поки не доводиться звернутись за страховою виплатою.

Враховуйте, що страхові компанії займаються бізнесом, а не благодійністю. Саме тому деякі з них намагаються будь-якими способами мінімізувати свої витрати на здійснення страхових виплат, тим самим підвищуючи загальну рентабельність своєї діяльності. А статистичні дані свідчать, що в багатьох українських страхових компаніях на 100% страхових платежів припадає тільки 5% страхових виплат, в той час як в Європі це співвідношення 70/100. Різниця вражаюча!

Тому уважно читайте договір, перш ніж його підписати. Здоровий глузд і стара народна мудрість про безкоштовний сир у мишоловці — все це актуально при обранні дійсно надійної страхової компанії.