Культура паркування автотранспорту в Івано-Франківську ще не сягає того рівня, про який би хотілося мріяти. Водії воліють схитрувати, аби не платити, а тим часом місцева влада намагається підтягнути рівень надання таких послуг. Ще з грудня минулого року в Івано-Франківську на конкурентних засадах почали працювати паркувальні майданчики комунального підприємства «Сервіс паркування». Як вони відрізняються від інших парковок в обласному центрі Прикарпаття та чи користуються попитом серед мешканців краю, ми розпитали у головного інженера комунального оператора Ярослава Хащинського, пишуть Версії з посиланням на Західний кур’єр.
Комунальне підприємство «Сервіс парування» міська рада офіційно створила 23 лютого 2022 року. Тоді депутати проголосували за затвердження статуту організації, котра буде займатися паркуванням автотранспорту на території обласного центру. Насправді ж до безпосередньої роботи «в полях» працівники підприємства приступили лише з 1 грудня минулого року. Станом на зараз вже працюють вісім комунальних платних майданчиків для паркування транспорту. У перспективі – вихід у середмістя Івано-Франківська та охоплення якомога більшої території із зонами для паркування. Наразі ж «Сервіс паркування» має у своєму віданні частину вулиці Гетьмана Мазепи, а також майданчики на вулицях Мельника, Шопена і Мулика. Левова частка паркомісць припадає на вулицю Гетьмана Мазепи.
Впорядковане паркування сприяє покращенню мобільності у місті. Платні паркувальні майданчики знижують кількість шукачів місць для паркування, а також сприяють більш організованому використанню транспорту, кажуть у підприємстві.
«Культура паркування в Івано-Франківську за останній час змінилася. 50 відсотків водіїв оплачують за цю послугу», – каже Ярослав Хащинський. Проте запевняє, що у їхній роботі ще дуже багато нерозуміння зі сторони власників автівок, бо ті не привикли до цивілізованих умов і шукають причини для того, аби уникнути оплати за паркування машини.
Із стартом роботи комунальної паркувальної служби було запущено в дію п’ять майданчиків. Зараз їхня кількість потроху збільшується. А в планах КП «Сервіс паркування» – охопити якомога більшу територію.
То було велике розчарування для паркувальників. Культура оплати за паркування в місті була настільки низькою, що люди просто не хотіли платити і продовжують не платити й надалі. А методів впливу на таких керманичів працівники «Сервіс паркування» не мають. Кажуть, тут доводиться розраховувати на руку допомоги від Інспекції з паркування, котра працює при Управлінні транспорту і зв’язку Івано-Франківської міської ради.
Платний майданчик для паркування, де ми зустрілися із Ярославом Хащинським, заповнений приблизно наполовину. І це посеред робочого дня. Проте водії добросовісно підходять до терміналу та оплачують послугу з паркування. Але так, на жаль, поки що буває не завжди, каже співрозмовник.
«Ми розуміємо знервованість людей через воєнний стан. Але є такі водії, котрі відчувають безнаказаність і просто не намагаються оплачувати», – зауважує пан Ярослав.
Деколи у розмові зі злісними порушниками правил паркування виникають навіть скандали.
«Нам доводиться часто чути фразу: ми чекали, що підійде жилетник і візьме гроші. Ми ж пропагуємо, що таке явище є недоречним і неправильним. Цього не повинно бути», – наголошує працівник КП «Сервіс паркування».
Кажуть, що хорошим стимулом для водіїв є можливість появи інспекторів із паркування і виписування повідомлень про штрафи. Краще заплатити за паркування, аніж потім отримати штраф у розмірі 200 гривень.
У комунальному підприємстві кажуть, що хотілося б мати більшу кількість працівників, котрі б могли охопити всі парковки, які в майбутньому облаштують, для вирішення технічних проблем чи збоїв у роботі технічних пристроїв, що виникають час від часу. Тут зізнаються, що протягом дня виникають різні ситуації, коли водії потребують допомоги при оплаті.
«Першого грудня минулого року ми відкрили п’ять парковок на 90 місць. Зараз чотири парковки ще додатково можуть помістити одночасно 52 автомобілі. Але розкиданість по місту не дозволяє контролювати усі майданчики в повному об’ємі одночасно, – пояснює головний інженер і наголошує, що їхня функція не полягає у контролі оплати паркування. – Ми облаштовуємо паркувальні зони і обслуговуємо, а вже інспекція контролює оплату».
Звичайно, місця розташування паркувальних майданчиків у компанії «Сервіс паркування» не належать до тих, що користуються найбільшим попитом, адже більшість із них трохи віддалена від центру міста. Та й заповнюваність парковок, за словами керівництва підприємства, в середньому становить 30 відсотків.
«Так, ми хотіли би, щоб нам передали ті парковки, котрі зараз перебувають у приватних операторів поближче до центру міста. Нам дісталися не найкращі місця», – зауважує Ярослав Хащинський.
Найбільша завантаженість паркувальних майданчиків біля міського озера та парку припадають на суботу та неділю. Але це не тішить працівників комунального підприємства, адже в неділю плати за паркування немає. «Ми працюємо з понеділка до суботи. А найбільше навантаження на цю зону припадає саме на вихідні, коли всі приїжджають до парку чи на озеро», – з невеликого досвіду роботи розповідають про особливості роботи паркувальники.
На кожному паркувальному майданчику виділені місця для людей із інвалідністю. Як правило, таких місць виділяють 10 відсотків від загальної кількості паркомісць, але не менше одного.
Звичайно, є моменти коли можна не платити за парковку – в неділю протягом усього дня та у всі інші дні від 18 до 9 години ранку наступного дня.
Здійснювати оплату легко та зручно. Майданчик для платного паркування обладнаний приладом для сплати вартості послуги з паркування. Встановлено автоматизовану систему оплати паркування. Розрахуватися можна як готівкою, так і за допомогою мобільного телефона. Оплатити можна готівкою у терміналі, безготівково, через мобільний додаток та за допомогою QR-коду на терміналі.
Приватних паркувальників також змушують тягнутися до якісного сервісу, в інакшому випадку вони можуть втратити шанс продовжити контракт.
Якщо ви припаркували своє авто, то у вас є до десяти хвилин часу, аби встигнути оплатити послугу. Тут слід орієнтуватися, на який термін ви захищаєте своє авто. Година коштує 10 гривень, денний абонемент вартує 56 гривень, а місячний – 1030.
«Якщо бізнесмен постійно ставить своє авто на паркові, то йому вигідніше один раз оплатити абонемент і постійно ним користуватися упродовж місяця. Є в нас такі клієнти. Автоматичної системи контролю оплати паркування в Івано-Франківську ще немає, тому й важко врегулювати деякі питання щодо запровадження, скажімо, абонементів для мешканців будинків, котрі розташовані біля парковок. Комісія з безпеки руху вивчає такі можливості», – пояснює пан Ярослав.
Звичайно, трапляються казуси, коли людина на дорогому авто паркується на місці для осіб із інвалідністю і ще й не оплачує. Це зі сторони виглядає як мінімум ницо. Але працівники КП «Сервіс паркування» зізнаються, що не можуть нічого з цим зробити, бо в них немає таких повноважень. Залишається лише надіятися на інспекторів із паркування, котрі могли б зафіксувати порушення.
Повідомлення про штраф за паркування тягне за собою обов’язок якомога швидше позбутися такого «боргу». Якщо людина оплачує в термін до десяти днів, то такий штраф становить 100 гривень, в іншому випадку – 200.
«Теоретично ми можемо подивитися у системі програми Unip, чи є номер машини, котра викликає підозру щодо неоплати за паркування. Але без інспекції та наведення планшета на авто ми не можемо це зробити. Тут вже паркувальники та інспектори повинні працювати в парі», – каже Ярослав.
Головний інженер КП «Сервіс паркування» на своєму мобільному демонструє спосіб оплати за допомогою спеціального додатка. Уся процедура займає до хвилини часу – достатньо тільки вказати номер телефона і номер авто, далі система вимагає вказати термін паркування і перекидає на картку для оплати за послугу. Квитанцію можна отримати на електронну пошту. Аналогічно відбувається і при скануванні QR-коду, який розміщений на терміналі. У такому випадку не треба ані готівки, ані вправлятися у вмінні користуватися терміналом.
Аргументом однієї водійки, котра не хотіла платити за паркування, було те, що вона «здавала на права у 90-х роках, а тоді такого не було і знака про паркування вона не бачила». І навіть пояснення фахівців про синій колір дорожньої розмітки, призначеної для зони паркування, деколи не дає бажаних результатів. «Деколи ледве стримуєшся, аби не нагрубити людині і не зірватися, – зізнається Ярослав Хащинський. Тому й переконує, що це не жіноча справа. – Якби не було воєнного часу, то ми могли б поставити камери. Тоді можна було би бачити усю картину із паркуванням. Це було би зручно, бо людина могла би переглянути, чи є вільні місця на парковці».
Наразі додаток Unip показує кількість місць на парковці і місце розташування, тому водіям зручно ще здалеку дізнаватися, чи є можливість поставити авто там, де їм треба.
Проблему із паркуванням у центрі Івано-Франківська можна вирішити, переконують у КП «Сервіс паркування». Паркувальні майданчики у третій та четвертій зоні створюються для того, щоби люди не їхали до самого центру міста. «У нас проблема у центрі, його треба розвантажити, а це можливо або запровадженням пішохідної зони, або ж підняттям оплати за паркування у першій зоні. Під час війни у нас збільшилась кількість машин. У Львові 1256 паркомісць, а в Івано-Франківську – понад 1300 усіх паркомісць разом із приватними паркувальними майданчиками», – розповідає Ярослав.
Є проблема ще й у тому, що водії хитрують – заїжджають на тротуар, аби не платити за паркування. Таку ситуацію доволі часто можна спостерігати біля одного із майданчиків КП «Сервіс паркування» біля кардіодиспансеру. На вулиці Червоного Хреста, що навпроти міської лікарні, також припарковано чимало машин, а все тому, що поряд – платні парковки.
Яких тільки зачіпок не придумують люди, аби уникнути оплати за паркування. Але працівники «Сервіс паркування» спокійно реагують на усі скарги.
«Якщо приходить старша людина, яка не має сенсорного телефона, а тільки готівку, то я допомагаю покроково пройти процедуру оплати у терміналі. Відповідаємо на дзвінки і пояснюємо, як оплачувати. Буває, що водії ставлять на лобове скло квитанцію про оплату паркування в іншому місті», – розповідає про особливості роботи працівник підприємства Ярослав.
Зараз основне завдання КП «Сервіс паркування» – показати стандарти паркування. Тут важливі не тільки доступні різні способи оплати, але й догляд за паркувальними майданчиками. Працівники підприємства проводять прибирання території самотужки, особливо нелегко це дається в осінньо-зимовий період.
Звичайно, на тій кількості паркувальних майданчиків, котра є на сьогодні у КП «Сервіс паркування» не зупинятимуться. У планах розширення діяльності на більшу територію – вже виготовляються паспорти на десять паркувальних майданчиків. Найближчим часом хочуть повністю охопити вулицю Мазепи. Також мають на меті облаштувати паркування на вулиці Василіянок біля парку Військових ветеранів, на вулиці Галицькій, Марійки Підгірянки і Дністровській.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!