Рожнівську об’єднану територіальну громаду експерти вважають однією з найперспективніших не тільки на Косівщині, але і на Прикарпатті. Після об’єднання тут поступово налагоджують належний рівень надання послуг в різних сферdах – від освіти та медицини до туризму.

В цьому змогли переконатись учасники прес-туру, організованого з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), пишуть Версії .

Про громаду

Рожнівська об’єднана територіальна громада була утворена в березні 2017 року. До складу ОТГ увійшли три сільські ради – Рожнівська, Кобаківська та Хімчинська, яким підпорядковується по одному населеному пункту – Рожнів, Кобаки та Хімчин відповідно.

Площа об’єднаної територіальної громади: 90.46 км²

Населення громади: 11855 осіб

Перші вибори в Рожнівській ОТГ відбулися 29 жовтня 2017 року. Головою громади був обраний 36-річний Сергій Радиш. Молодий очільник громади за фахом – фінансист, свого часу працював Управлінні Пенсійного фонду, пізніше – в Управлінні праці та соціального захисту населення, де очолював один із відділів. В 2015 році був обраний депутатом Івано-Франківської обласної ради.

Новий бюджет – нові пріоритети

Рожнівська ОТГ працює в нових бюджетних умовах лише півроку, але є вже перші результати, які демонструють поліпшення життя в громаді. Загальний бюджет ОТГ на 2018 рік складає 57 мільйонів гривень, з них 7 мільйонів – прогнозовані власні надходження.

“Ми – досить велика громада. У нас є три будинки культури, музична школа, три школи, три дитячі садки. Тому відповідно і витрат достатньо. У нас фактично підприємницька громада – наші люди торгують скрізь по світу, де можуть торгувати. Це звісно добре, але зараз багато зупиняються на тому, що залишають свій бізнес і переїжджають закордон на заробітки. Це зараз проблема №1. Тому у майбутньому будемо старатись заохочувати людей розвивати свій бізнес вдома, створювати нові робочі місця у громаді”, – розповідає Сергій Радиш.

У громаді завжди готові підтримати підприємців, створивши найсприятливіші умови для ведення бізнесу.

“Наша громада досить багата, за селом Рожнів є 700 га розпайованої землі – і вона фактично пустує і не використовується за призначенням. Тому ми розробляємо проекти, які дадуть можливість заробляти ті ж кошти вдома і не виїжджати з громади. Один з перспективних проектів, який може бути реалізований вже найближчим часом, це – переробка яблук. Є вже певні напрацювання в цьому напрямі. І ми готові надавати підтримку, – ділиться планами очільник Рожнівської ОТГ. – Ми з усіма підприємцями готові співпрацювати на всі 100%. Бо фактично громада зараз і живе за рахунок підприємців”.

Визначились в громаді і зі стратегічними сферами розвитку.

“На 2018 рік у нас заплановано власних надходжень майже 7 мільйонів, і на даний час вже 40-45% виконано – 3,2 мільйона вже є. Найбільше коштів на даний час у бюджет громади приносить свічковий завод. Тут працює близько 30 людей. В пріоритеті залишається виробництво. Наші стратегічні сфери розвитку – це сільське господарство і підприємництво”, – додає Сергій Радиш.

Плани і перспективи

У 2018 році в громаді вже започаткували більше десятка перспективних інфраструктурних та соціальних проектів.

“В першу чергу ми створюємо своє комунальне господарство. Фактично статут вже прийнятий, на найближчій сесії його затвердимо і обиратимемо керівництво. Плануємо закупити два трактори і щепорізки. Бо в нас є багато хащів. А так буде порядок і не буде куди сміття викидати. Окрім того, техніка буде заробляти на себе. Тракторами копатимемо рови, залучатимемо до ремонту комунальних доріг, прочищення їх від снігу. Інфраструктурна субвенція для нашої громади – 3,5 мільйони. Це ніби й немалі кошти, але ми хочемо вкласти їх так, щоб вони працювали на громаду. Бо до прикладу, якщо вкладемо їх в дорогу, то чим потім будемо її обслуговувати? Про це потрібно думати наперед, тому й запланували купівлю спецтехніки”, – розповідає очільник громади.

На комунальне підприємство «Рожнівський сількомунгосп», яке займатиметься впорядкуванням території ОТГ, планують витратити 2 мільйони з інфраструктурної субвенції. Решту коштів – на перекриття даху школи за заміну вікон у Кобаках, розробку проектно-кошторисної документації будівництва нового дитсадка в Хімчині та на тротуари у Рожневі та Хімчині.

“Ми плануємо, що з часом «Рожнівський сількомунгосп» зможе перебрати на себе обслуговування шкільних котелень. Зараз навчальні заклади опалюють приватні підприємці, ми витрачаємо більше 2 мільйонів. А з нашим комунальним підприємством ми б могли щороку економити до 500 тисяч гривень, самі заготовляючи сировину для котлів, тобто щепу, – відмічає заступник голови Рожнівської ОТГ Мирослав Погрибенник. – Також зможемо заробляти на реалізації щепи”.

Також вже цьогоріч у Рожнівській ОТГ стартують такі проекти: облаштування футбольного поля у Рожневі, заміна вікон у Кобаківському ліцеї, реконструкція будівлі колишньої бібліотеки під ЦНАП, прокладання дороги в Хімчині.

В перспективі вирішення нагальних проблем у кожному населеному пункті. Зокрема, у селі Рожнів планують зробити реконструкцію сільського парку, капітальний ремонт амбулаторії, налагодити збір ТПВ, розширити мережу вуличного освітлення, зробити ремонт фасаду школи та сільської ради.

У селі Хімчин планують будівництва моста на річці «Хімчинець», а в Кобаках хочуть здійснити благоустрій центру села та сільського стадіону, а також збудувати новий дитсадок і створити кооперативи. Суттєвою проблемою громади є і відсутність генплану населених пунктів, і її також планують вирішувати найближчим часом.

 

Найгостріша проблема – бездоріжжя

Вибоїни на кожному кроці, немає й 10 метрів доброго асфальту, доїхати до райцентру – справжнє випробування. Такі реалії в Рожнівській ОТГ.

“Найбільша наша проблема – це дорога. Серед громади вже з’явились настрої, щоб перекривати дорогу. Бо вже є такі приклади в Делятині та Стопчатові”, – розповідає голова ОТГ.

Через погані дороги людям важко добратися до райцентру.

“Автобуси дуже часто ламаються. Тому хлопці мають по два. Поки один ремонтують – їздять іншим. І так по черзі”, – розповідає житель села Кобаки.

За словами Сергія Радиша, в бюджеті заклали по 100 тисяч гривень на ремонт місцевих доріг в кожному населеному пункті громади, але це – лише крапля в морі.

“Центральних доріг – у нас близько 40 кілометрів, це баз врахування комунальних. Нам дуже важливо, хоча б частину зробити, бо насправді не можливо проїхати. Фактично у нашому районі всі дороги зроблені, окрім нашого напрямку, – зауважує Сергій Радиш. – Хотілося б в першу чергу відремонтувати дороги Заболотів – Рожнів та Рожнів – Косів”.

“Востаннє наші дороги ремонтували ще в 90-их роках. На ремонт доріг обласного значення ми наразі не маємо ні коштів, ні законних підстав. Тому ми постійно звертаємось до всіх гілок влади – від районних і обласних чиновників до Міністерства. Але поки коштів нам так і не виділили. А цей рік запланований ямковий ремонт дороги Рожнів – Косів. Але це проблеми не вирішить. Дорога після такого ремонту і місяця не витримує”, – додає Мирослав Погрибенник.

Освітні інновації

У громаді функціонує 3 школи: Рожнівський НВК «Гуцульщина» НаУКМА, де навчається 672 дітей, Хімчинський ліцей «Інтелект», в якому навчається 387 учнів, та Кобаківський ліцей імені Марка Черемшини, де здобувають освіту 346 учнів.

Директорка Хімчинського ліцею “Інтелект” Валентина Розвадовська розповіла про успішну практику «Електронного щоденника», яку впровадили в цьому навчальному закладі.

“З вересня 2017 року у нашій школі було розпочато впровадження проекту “Електронний щоденник”. Він працював у четвертих класах упродовж навчального року, завершився успішно, оскільки його схвалили батьки, учні і вчителі”, – поділилась досвідом очільниця Хімчинського ліцею.

Потреба впровадження електронної інновації зумовлена тим, що велика кількість батьків тривалий час відсутні вдома.

“Вони приїжджають раз на кілька місяців і не можуть контролювати оцінки своїх дітей. І щоб був тісніший контакт школи і батьків, паперового щоденника виявилось замало. Тому на допомогу прийшов проект «Електронний щоденник». Адже дуже важливо, коли вчитель поставив оцінку, а батьки відразу знають про неї. Програмне забезпечення цього проекту – безкоштовне. Батьки погодилися, зареєструвалися – і ми впровадили “, – додає Валентина Розвадовська.

Інформація про успішність учнів – конфіденційна, про оцінки дітей батьки дізнаються електронною поштою. Також батьки можуть листуватися з педагогами. З нового навчального року планують розширити проект і залучити більше класів. Але для цього в кожному класі потрібен ноутбук. І звичайно ж кошти, бо загальна вартість проекту — 300 тисяч гривень.

Також в ліцеї активно готуються до впровадження стандартів НУШ.

“Ми готові до цих нововведень. Вчителі проходять курси підвищення кваліфікації на платформі EdEra”, – відмітила директорка ліцею.

Проте це не єдине “освітнє” нововведення у Рожнівський ОТГ. У дошкільному навчальному закладі “Сонечко”, що у селі Рожнів, переймаються енергозбереженням. Кілька років тому тут встановили сонячні батареї, а зекономлені на електроенергії кошти витрачають на розвиток закладу. Нещодавно тут розпочали добудову ще однієї групи.

“У нас в черзі 90 дітей дошкільного віку. І всі бажаючі потрапити в дитячий садок не мали можливості. Відколи була створена ОТГ, у нас з’явилась можливість добудувати ще одну групу, і, відповідно, залучити ще 20 дітей дошкільного віку до виховання в дитячому садку, – розповідає директор дитсадка Світлана Атаманюк. – На жаль, на 100% не вдалося забезпечити всіх бажаючих, але 90% дітей з черги зможе відвідувати дошкільний заклад. Добудова вже на завершальному етапі, приміщення групової кімнати вже побілено. Потрібно ще встановити плитку у туалеті та роздягальні, а також завезти меблі. Ми плануємо, що з 1 вересня додаткова група буде функціонувати”.

Життя в нових умовах

В Рожнівській ОТГ готові до впровадження секторальних реформ, зокрема і медичної. У громаді функціонує три лікарські амбулаторії сімейної медицини. За словами очільника ОТГ люди активно підписують декларації з сімейними лікарями. Зараз запроваджують електронну систему охорони здоров’я eHealth.

Має ОТГ і свою пожежну частину. У селі Кобаки “дислокується” місцева пожежна команда. Допомагають боротися з вогнем не лише населеним пунктам Рожнівської ОТГ, але, за потреби виїжджають у в сусідні села. До прикладу, нещодавно виїжджали на виклик в село Слобідка.

“Там горів цех, де виробляли пластмасові вироби. Згоріло 600 квадратних метрів. Через те, що погані дороги, ми на жаль, затримуємось, і приїжджаємо на декілька хвилин пізніше, – бідкається Петро Сав’юк. – Але працювати не складно, у нас злагоджена команда”.

А ще пожежники мріють про нову машину.

“Зараз у нас ЗІЛ 130 1975 року випуску, – розповідає водій-пожежник Василь Ковцун. – Ми переробили машину з нуля, щоб вона не підводила, – мотор робили, бочку ставили іншу, перефарбовували. Хотілося б ЗІЛа 131 – трьохмостового, щоб прохідність машини була краща. Бо в нас тут дуже важко доїжджати. Але поки ставимо ланцюги і проїжджаємо скрізь, Слава Богу”.

Туристичний потенціал

Рожнівська ОТГ має чим зацікавити туриста. Серед головних принад – Музей-садиба патріарха Володимира в селі Хімчин. Тут відвідувачі зможуть побачити унікальні експонати, зокрема облачення і патріарший жезл Володимира. Також тут можна побачити колекцію родинних фото Романюків і старовинні речі побуту селян Західної України, які вдалося зберегти завдяки місцевим старожилам.

“Музей-садиба Патріарха Київського і сієї Руси-України Володимира є одним з найважливіших духовно-культурних закладів нашої громади, – відмічає директор музею Оксана Федчук. – На території музею також знаходиться пам’ятний хрест, який було закладено на честь першої річниці з дня смерті патріарха Володимира – в 1996 році”.

Є в громаді унікальне місце Здвижин, де за свідченням місцевих мешканців з’явилась Матінка Божа.

“На тому місці збудували церкву і монастир, там щодня правиться Служба Божа. Люди вірять у цілющу силу цього місця, – розповідає заступник голови Рожнівської ОТГ Мирослав Погрибенник.

 

Що дала громаді децентралізації?

За порівняно невеликий термін самостійного господарювання у Рожнівській ОТГ відмічають зміни на краще.

“Є позитивний результат, це однозначно видно. Люди також готові допомагати. І підприємці хочуть сплачувати податки, бо бачать, що гроші йдуть на місця. І фактично, за маленький термін функціонування нашої громади ми вже бачимо реальний результат. Позитивний результат в тому, що за власні кошти можна зробити дуже багато робіт. Ми можемо самі визначати пріоритети розвитку територій”, – резюмує Сергій Радиш.

“Виконання бюджету говорить про те, що є діалог влад та бізнесу. Оскільки ПДФО, який є на бюджетоформуючим в абсолютно усіх об’єднаних територіальних громадах, у Рожнівській ОТГ на сьогодні перевиконується, – відмітив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. – У громаді вже затверджена концепція використання коштів інфраструктурної субвенції, вже написані проекти, які наразі передані на затвердження в Київ. Варто зазначити, що надзвичайно важливим є розв’язання проблеми дорожнього покриття в гірській місцевості, адже це дасть можливість отримувати від туристів та інвесторів значний фінансовий ресурс як інструмент розвитку територій».