«Хочеться вірити, що в наш непростий час ми не загубимо славних традицій Гуцульського краю, з колядою, носінням гуцульської убері (яка є найкрасивішим автентичним одягом не лише в Україні, а й у Європі) на всі рокові свята, коли наш нарід іде до Божого храму, щоб молитися і прославляти нашого Господа Бога», – написав у передмові один із авторів збірника Дмитро Пилип’юк, пишуть Версії.

У невеликій паперовій книжечці надруковані величальні пісні, які колядували ще прадіди мешканців Білоберізки. Приблизно, за згадками горян, датуються вони серединою ХІХ століття. Дмитро Пилип’юк разом із Василем Гілюком записали коляди від старожилів Білоберізки: Михайла Вепрейчука, Василя Гілюка (старшого), Миколи Маковійчука, Дмитра Шарабуряка, Іллі Куриндаша та інших. Василь Гілюк розповідає, що ідея створити збірник колядок виникла давно, щоб передати майбутнім поколінням надбання гуцульської культури. Адже, в тому краї майже кожне село має свої колядки.

«Ми з 1988 року вже почали колядувати зі старшими людьми, які були в нас у селі. То був мій батько й інші старші чоловіки. Вони мали записники давних коляд. До нас почали прибувати нові й нові колядники, а старші відходили і захотілося залишити пам’ять тих давніх коляд, які колядують у нас. Тут такий регіон, що майже кожне село має свої коляди. Ми порадилися з Пилип’юком Дмитром, він домовився у редакції. Ми разом зібрали той весь матеріал і розмістили по блоках», – відзначив Василь Гілюк.

У збірнику надруковані величальні й церковні коляди, є також і патріотичні. Не оминули увагою автори і унікальні гуцульські співанки. «Матеріали постійно оновлюємо, – розповів Василь Гілюк. – Запозичили одну колядку з Криворівні. Давні коляди ми того року надрукували. А цього ми додали кілька сучасних колядок. Додали ті, що колись в УПА колядували про Українську повстанську армію. Також нам сподобалася колядка, яку хлопці співали в АТО. Ми цього року теж її колядували. Є також спеціальні коляди, які замовляють – «Ой, дай Боже».

Це спеціальна коляда, або жінці, або чоловікові, або за померлого, чи за того, хто служить у армії. Тобто, є для кожного». Збірничок користується неабияким попитом і в місцевих мешканців, і в туристів. Однак, радіє автор, тішить те, що молодь теж дуже цікавиться. «У нас оновлюється колядницький склад.

Колись була одна колядницька партія. Тепер стало дві. Через те, що молодь хоче колядувати і брати участь. Ми пошили для них спеціальний гуцульський одяг. Бо колись церковне братство ходило у вишитих сорочках. А потім пошили сардаки і рогаті шапки. Ремні й вишиті сорочки хлопці вже самі придбали», – додає автор.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як найвисокогірніша прикарпатська ОТГ розвиває рафтинг (фото)