Документи виявили випадково, в лісі між селами Руда і Воронів, куди троє молодих людей пішли погуляти, пишуть Версії.

Рогатинці Володимир Дзера, Василь і Тарас Веркальці зізнаються, що натрапили на них випадково і дуже здивувалися, адже перед ними унікальна річ, яка може доповнити нашу історію новими цінними фактами.

50583689_2452417184830813_4923688922598342656_o

«Це трапилось у суботу, 12 січня, – зауважує Василь Веркалець. – Ми прийшли, щоб провести добре час, а доля подарувала під Старий Новий рік такий подарунок».

Повстанський бідон був закопаний на невеликій глибині – 15-20 см. Про винятковість знайденої речі краяни зрозуміли одразу, побачивши кришку нетрадиційної форми.

«Ми вирішили розкопати знахідку, аби пересвідчитись, що вона не була порожньою, – пригадує Володимир Дзера. – Відкрили, побачили підручник історії та документи УПА, тому забрали все з собою».

Вже дорогою додому чоловіки постановили собі віддати архів у для опрацювання фахівцям. Отож, у понеділок повідомили про нього керівника Рогатинського історико-краєзнавчого музею «Опілля» Ольгу Благу, відтак попросили передати цінні речі у відповідний заклад, що займається вивченням і збереженням такого роду матеріалів.

«Велика рідкість у наш час, що люди знайшовши такий бідон, принесли його до музею і захотіли, щоб їх професійно опрацювали та опублікували, – зауважує Ольга Блага. – Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького” понад 10 років працює з такими артефактами. Їх оцифровують, спільно з Центром дослідження визвольного руху публікують в Електронному архіві українського визвольного руху, тож до документів є вільний доступ у мережі Інтернет. Ми вирішили, що знахідки з історії української повстанської армії, знайдені неподалік Рогатина” мають зберігатися у профільному закладі, де працюють вузькоспеціалізовані історики, котрі знають як їх опрацювати, відновити втрачені моменти».

Того ж дня директор комунального музею міста зателефонувала у Львів. Не минуло й тижня, як керівник Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забіла прибув за «капсулою пам’яті», щоб забрати її на реставрацію, детальне опрацювання та подальше зберігання.

Побіжний огляд знайденого дозволяє стверджувати, що матеріали містять дані про діяльність УПА на теренах Львівської, Тернопільської областей та Закерзоння. Можна припустити, що вони були передані для головнокомандувача Романа Шухевича, який довгий час перебував на Рогатинщині.

Серед давніх артефактів виявлено унікальний шарж головнокомандувача Шухевича Романа, імовірно, виконаний чорнилом.

Низку документів радянського зразка, трофеї, до прикладу, плакат чеською мовою, звіти та протоколи служби безпеки. Крім того, фінансова звітність та касова документація.

“Наразі складно сказати про те, якій структурі належав архів, адже є багато шифрів, котрі потрібно опрацювати, – зазначає директор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забіла. – З’ясувати звідки надходили ці документи, локалізувати територію за населеними пунктами, тоді можна буде говорити про рівень та характер цього архіву. Слід зауважити й те, що у бідоні міститься багато різних документів, котрі, імовірно, збирали для керівництва підпілля з ширшої території, ніж Рогатинщина».

За словами п.Руслана, знахідка дуже добре збережена і датується приблизно 1945р. Вона по-своєму унікальна, бо деталізує історію українського визвольного руху. Наразі необхідно, щоб над документами попрацювали фахові реставратори, просушили від надмірної вологи, надали первісного вигляду, котрий подекуди зіпсували цвіль та іржа, забезпечили збереженість на десятки років.

Після реставрації матеріали будуть зацифровані, а цифрова копія – викладена на ресурсі архіву українського визвольного руху, де розміщено понад 24 тис. документів, схожого характеру. Повну цифрову копію та опис усіх експонатів передадуть також у рогатинський музей. Водночас цей заклад поповнить свій фонд новими експонатами, котрі дозволять сформувати цікаву експозицію, пов’язану з рогатинським повстанським скарбом.

DSC_7980

DSC_7972