Борщ, вареники, деруни, голубці і бокальчик Львівського. Або два. Для жителів Мангеттена це вже не екзотика, а невід’ємна частина повсякденного життя. Все завдяки ресторану «Veselka», що працює в серці Нью-Йорку уже рівно 70 років.
Цей ресторан у 50-х роках минулого століття заснували вихідці з Болехова, які годували американців спочатку ковбасами, а потім й іншими традиційними українськими стравами. Серед постійних відвідувачів ресторану — Джуліана Мур, Адам Сендлер і Хлоя Севіньї. Син Джона Кеннеді приходив сюди на побачення з Мадонною.
Після повномасштабного вторгнення «Veselka» стала своєрідним волонтерським хабом: там збирали донати для українських військових і цивільних, що постраждали від війни. Про історію і сьогодення легендарного українського ресторану у Нью-Йорку — дивіться у відео від Телебачення Торонто.
Довідково:
У 1954 році Володимир та Ольга Дармохвалові з Болехова придбали цукерковий магазин і газетний кіоск у Нью-Йорку, щоб допомогти Всеукраїнській асоціації молоді придбати будівлю, в якій розташована його штаб-квартира. Володимир Дармохвал дав назву компанії «Веселка».
У 1960 році Дармохвал об’єднав цукерковий магазин та газетний кіоск із сусідньою закусочною.
У наступні роки, коли Іст-Віллідж стало називатися Haight-Ashbury на східному узбережжі, Веселка стала соціальним центром для широких верств громади, яка включала стародавню традицію та світову контркультуру.
У 1980-х рр. Веселка почала отримувати рецензії та нагороди, які поширювали репутацію за межами найближчого оточення. Ця репутація ще більше закріпилася, коли ресторан став використовуватися як місце зйомок фільмів Довірся чоловікові (2006), Будь моїм хлопцем на 5 хвилин (2008) та Дівчина без комплексів (2015).
Веселка щодня виробляє 3000 вареників вручну і кожен тиждень використовує 500 фунтів буряка, щоб зробити 5000 галонів борщу щотижня. Ресторан привабив значних покровителів, серед яких музикант Раян Адамс[8], художник Саллі Девіс, режисер Барт Фрейндліх, виконавця Пенні Аркад[9], Джон Стюарт та актори Джуліанн Мур, Кріс Нот, Паркер Посей, Джастін Лонг і Дебра Мессінг (вважає Веселку своїм «абсолютним улюбленим місцем»).
Веселка залишається сімейним бізнесом: в цей час нею володіє зять Дармохвала, Том Бірчард, який почав працювати у Веселці в 1967 році та онук засновника Джейсон Бірчар. Син засновників, Микола Дармохвал, виконував роль консультанта.
Веселка продовжує підтримувати потреби мешканців сусідів і східноєвропейських іммігрантів: у 1994 році її кухня складалася з чотирьох кухарів, троє з України та один з Польщі, які нещодавно прибули до Сполучених Штатів.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!