Мирослав Горват: "Сподіваюся, міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів"

Про це розповів журналістам Суспільного депутат Ужгородської міськради, активіст, голова громадської організації “Об’єднання ромів Ужгорода” Мирослав Горват. Не оминули теми його співпраці з міською владою Івано-Франківська.

Якщо говорити про повернення на Закарпаття, то люди не мають можливості жити тут

– Роботи нема і соціальної можливості проживання нема. Більшість з них втратили свої будинки і місця, де вони проживали. Є багато людей, які вже не мають реєстрації. Вони отримали лише документи на Закарпатті, бо вони звідси родом, тут проживали їхні батьки або бабусі, чи дідусі.

Багато з них проживає у Франківську останні 20 років. Вони давно адаптувалися, нормально себе відчувають, мають тимчасову роботу. Звичайно, нелегку, важку роботу. Але вони не бачать себе, якщо ми говоримо про проживання, на Закарпатті. І ми повинні враховувати, що таких людей на території України є дуже багато – не одна тисяча.

Мирослав Горват: "Сподіваюся, міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів"

Недавно я був в Івано-Франківську і перевіряв поселення ромів

– Скажу відверто, я здивувався. Але здивувався з обох сторін: було багато хороших речей, і багато – важких. Роми проживають у важких умовах. Але ми це бачимо і на Закарпатті. Нічого кращого на Закарпатті нема.

Дуже багато тимчасовим поселенням ромів уже 15-20 років. Мені було приємно чути, що вони мають контакти з місцевою владою, представниками соціальної служби. Їх періодично відвідують лікарі. Вони контактують із соціальними центрами, де навчаються або перебувають їхні діти. Їм надають тимчасову роботу. Їм надається гуманітарна допомога у вигляді одягу, їжі, нічного перебування.

Можливо, ми ще не все знаємо. Ми приїхали перший раз і домовилися, що ми ще повернемося у червні-липні. Ми продовжимо нашу співпрацю, не залишимо цих людей на вулиці.

Мирослав Горват: "Сподіваюся, міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів"

Там є люди, яким потрібно нормально оформити документи

– Декілька родин не мають жодних документів: ні паспорта, ні свідоцтва про народження. І вони не отримують жодної соціальної допомоги від держави. І це неправильно.

Але була домовленість щодо допомоги цим громадянам у документуванні. І ці люди будуть забезпечені паспортами і свідоцтвами про народження. 10-20 ромів уже мають реєстрацію на території міста Івано-Франківськ. Соціальні центри їм у цьому допомогли.

Люди, які не мають води, – це взагалі катастрофа

– Люди проживають без даху. А деякі не мають води. Це катастрофа: п’ють воду з річки, купаються в річці. Держава повинна зрозуміти, що це не лише проблема ромів, голови Івано-Франківська чи Ужгорода. Це загальнодержавна проблема.

Мирослав Горват: "Сподіваюся, міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів"

Під час карантину кожна місцева адміністрація намагається допомагати

– І сподіваюся, що і міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів. Люди залишилися без роботи. Ситуація, як я бачу, критична по всій країні. У ромів освіти нема. Одне тішить, що надворі тепло.

Ми зустріли дітей, які жебракують в Івано-Франківську. Попросили обстежити цих дітей на коронавірусну інфекцію, і взагалі їхній стан здоров’я. І просили, щоб соціальні служби тримали їх на контролі.

Ми ніколи ще так не співпрацювали з іншими адміністраціями

– Сподіваюся, це буде доброю традицією: допомагати тим ромам, які виїжджають на територію Івано-Франківської чи Львівської, чи Тернопільської областей. Близько 5-7 тисяч людей мігрує. За кращим життям. За роботою, за їжею. Бо ситуація на Закарпатті теж нелегка.

Мирослав Горват: "Сподіваюся, міський голова Івано-Франківська дотримає своїх слів"

Не хотілося б, щоб ромська тематика була використана тією чи іншою партією, чи місцевими політичними лідерами

– Якщо ми говоримо про ці слова міського голови “запакувати”, “відвезти”, то цього разу цього не було. Місцева влада повністю відкрита до співпраці, і наголосила, що ми продовжимо співпрацювати, підключимо місцевих волонтерів, які будуть працювати з представниками ромської національності.

Міський голова наголосив, що він забезпечить цих людей продуктами, соціальними наборами. Я не знаю, чи на цьому тижні він їх забезпечив, але дізнаюся.

Є програми ромські інтеграційні, є стратегічні плани, – це ще Віктор Янукович затвердив. Все є для того, щоб працювати з ромами. Але воно не працює: немає ні фінансового забезпечення, ні державної підтримки. Ми повинні дійти до європейських стандартів: роми повинні мати своїх представників у структурах влади, у патрульній поліції, у медичній сфері, в освітній, представництва в інших закладах держави.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!