Незабаром Івано-Франківськ втратить одну із п’яти пам’яток архітектури національного значення. А точніше, половину пам’ятки. Мова йде про солодовий цех пивзаводу, що на вулиці Новгородська, 28.

Свого часу Станиславівський пивзавод був визнаний єдиною в Україні пам’яткою промислової архітектури національного значення. Будівля заводу була найстарішою в державі серед аналогічних підприємств, обійшовши навіть пам’ятки Львова.

4

Одну частина будівлі – варних цех  – вже відремонтували методом ревалоризації. Інша ж розвалюється на очах.

Начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин у розмові з кореспондентом “Бліц-Інфо” зауважує, що сьогодні занепокоєння викликає саме не відреставрований солодовий цех.

5

«Він має значно більшу історичну цінність, бо у ньому абсолютно все автентичне – від перекриття до цегли. В той час, як у варному цеху подекуди зустрічалося вже третє покоління цегли. Поки варилося пиво, цех кілька разів модернізували, тому говорити про його абсолютну автентичність перед відбудовою також складно. Але зараз саме солодовий цех не просто в аварійному стані, а практично наполовину зруйнований. І найгірше, що досі немає його проекту реставрації », – бідкається  Ігор Зіновійович.

6

За словами пана Панчишина, спроби зробити проект були, та безрезультатні. А зараз цех та його територія належить приватній фірмі і змінити щось дуже складно, адже власник не дотримується вимог охоронного договору.

8

«Місто практично не має важелів впливу на таких приватників. Адже всі пам’ятки культури  знаходяться в підпорядкуванні центрального органу міністерства культури,  а на місці ними опікується облдержадміністрація і управління культури», – пояснює Ігор Панчишин.

Складається враження, що власник будівлі навмисне не приводить до ладу будівлю. Ціна землі в центрі Івано-Франківська захмарна та великовартісна реставрація старого заводу нікому не потрібна.