Про це йдеться в матеріалі видання “Страна.ua.”, яке намагалося розібратися з причинами цих явищ і чого ж саме на фоні цього чекати далі, пишуть Версії.
Зокрема, як зазначається в матеріалі, за підсумками четвертого кварталу минулого року ВВП вийшов в плюс всього на 1,5%.
Якщо порівняти це зі старими показниками, то в першому кварталі минулого року ВВП зріс на 2,5%, у другому – на 4,6%, в третьому – на 4,1%.
Це, як пише “Страна”, є підтвердженням того, що під кінець 2019 року вітчизняна економіка поставила свого роду антирекорд, адже зростання ВВП виявилося мінімальним, починаючи з першого кварталу 2016 року.
Водночас, якщо згадати обіцянки прем’єр-міністра Олексія Гончарука, який заявляв про можливість зростання ВВП на 40% за п’ять років, як йдеться в статті, то подібні результати суперечать їм.
Наразі уточнених даних за підсумками 2019 року поки немає, а уряд поки зберігає колишній прогноз – 3,3% зростання ВВП в 2019 році.
Як припускають в матеріалі, розширений звіт Держстат опублікує тільки в березні цього року, тому не виключено, що провал в четвертому кварталі позначиться і на підсумкових показниках року.
При цьому уряд знав про зниження темпів зростання економіки в четвертому кварталі ще в грудні, але там вважали, що показник все-таки буде близько 2%, відзначається в матеріалі.
Про це, власне, і говорив Олексій Гончарук на знаменитих плівках з наради з Нацбанком і главою Мінфіну.
“Ось у нас в четвертому кварталі просяде економічне зростання. Було 4 і 4. А зараз буде, за деякими оцінками, 2. І [прозвучать заяви]: “укандохали економіку реформи ці, так би мовити, соросята. При міцних господарниках було 4,6. А прийшли соросята і економіка росте 2 і вниз. і нічого нікому не доведеш”, – дав тривожний прогноз Гончарук.
За підсумком, як пояснюють автори матеріалу, виявилося ще гірше – економіка зросла лише на 1,5%. А тому питання до “соросят” (так називають орієнтоване на західні структури і МВФ економічне крило уряду) дійсно виникають.
Як йдеться далі, причин різкого уповільнення вітчизняної економіки безліч – починаючи від спаду в промисловості і закінчуючи досить екзотичними.
Наприклад, міністр економіки Тимофій Милованов списав зниження темпів зростання ВВП в тому числі і на нетипові терміни збору врожаю.
Ще однією причиною є державна політика.
Однак, наразі залишається відкритим питання того, що буде з ВВП далі і чи не переросте антирекорд четвертого кварталу 2019 року в тенденцію всього 2020 року.
І, як зазначається, в цьому випадку прогнози Нацбанку про зростання ВВП в 2020 році на 3,5% можуть виявитися недосяжними.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що міністр фінансів Маркарова заявила, що 40% зростання ВВП – це ціль важка, але досяжна.
Водночас міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов розповів, що у 2020 році зростання ВВП прогнозують на рівні 3,7%.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!