В Івано-Франківській області є понад десяток медзакладів, де можна безкоштовно пройти КТ за електронним направленням сімейного чи лікуючого лікаря. Але в одних роблять по 20 діагностик в день, а в інших – по 3.
Комп’ютерна томографія, як і консультації лікарів, медичний супровід, проведення операцій тощо у медзакладах, які мають договір з НСЗУ, є безоплатним для пацієнта. Вартість наданих медичних послуг лікарням з державного бюджету компенсується за Програмою медичних гарантій.
Але часто є скарги пацієнтів на те, що на безкоштовну комп’ютерну томографію черги на кілька місяців вперед. Тож більшість просто проходить КТ платно, щоб зекономити час.
На брифінгу в Івано-Франківську під час обговорення моніторингу Національною службою здоров’я України щодо дотримання умов договору закладами охорони здоров’я Івано-Франківської області в межах Програми медичних гарантій голова НСЗУ Наталія Гусак розповіла, як можна дізнатись, де найменша черга на проходження КТ за направленням сімейного чи лікуючого лікаря.
«В електронному направленні ніде не фіксується час, через який ви можете отримати відповідну послугу. НСЗУ в минулому місяці запустила дашборд «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги». І там кожен українець, який отримав електронне направлення на КТ-діагностику, може подивитись, в яких найближчих медзакладах ця послуга надається і скільки послуг за день той чи інший заклад надає. І так можна зрозуміти, чи це штучно створена черга для того, щоб пацієнти заплатили, як за платну послугу. Бо часто ми чуємо таке: якщо хочеш КТ-діагностику за електронним направленням безплатно – то через три місяці. І при цьому ми, наприклад, бачимо, що в онкоцентрі КТ працює три рази на добу. Про яку чергу і навантаженість тоді можна говорити? Або тоді це КТ працює якось нелегально – тоді це треба перевіряти», – відмітила Наталія Гусак.
На дашборді є перелік всіх закладів, де можна зробити КТ – як амбулаторно, так і стаціонарно – там є час роботи і номер телефону.
«А по навантаженні на заклади можна чітко зрозуміти, де щось відбувається не так, як має бути. Бо для людини з відповідним захворюванням важливо вчасно отримати дослідження. В Україні в більшості регіонів найбільше навантаження є в онкоцентрах. В Івано-Франківській області, до прикладу, в обласній клінічній лікарні КТ-діагностика працює цілодобово, бо в них є договір по лікуванні інсультів. Відповідно в них є 20 діагностик за добу. Тобто, з семи тисяч діагностики в рік, які ми оплатили, чотири тисячі – амбулаторні пакети, тобто за направленнями, інші три тисячі – стаціонарні пакети. У Коломийській центральній районній лікарні за рік здійснено 4279 КТ-діагностик, з них 2733 – за амбулаторним пакетом, тобто в середньому 12 в день. Центральна міська лікарня – 9 діагностик в день. Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги – 8 діагностик в день. Обласний госпіталь ветеранів війни – 6,5 діагностик. Прикарпатський клінічний онкологічний центр – 3,3 діагностики в день в середньому. Але мені підказують, що в них зараз поламаний апарат КТ-діагностики, тому такі дані», – уточнила Наталія Гусак.
Голова НСЗУ просить пацієнтів користуватися інструментами служби здоров’я.
«Наш дашборд розвіює багато міфів про кількамісячні черги, дає достатньо інформації пацієнтам, де можна отримати цю послугу, бо в нас гроші ходять за пацієнтом, і дисциплінує надавачів медичних послуг бути більш доброчесними по відношенню до пацієнтів», – відмітила Наталія Гусак.
Нагадаємо, в січні Версії повідомляли, що в Івано-Франківській області безоплатно пройти дослідження КТ за направленням сімейного чи лікуючого лікаря можна в 11 медзакладах, які підписали договір з НСЗУ та мають відповідне обладнання. Про це повідомила заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко.
«В 11 медзакладах області можна безкоштовно пройти КТ: Насамперед в Івано-Франківській ОКЛ, в Івано-Франківській ОДКЛ, в Івано-Франківському онкодиспансері, в Івано-Франківській ЦКМЛ, а також в лікарнях Коломиї, Калуша, Городенки, Бурштина, Долини, Косова і Надвірної», – повідомила Людмила Сірко.