Поліуретан — один із найуніверсальніших полімерів сучасності, що знайшов застосування у майже всіх галузях промисловості. Завдяки своїй молекулярній структурі, яка включає уретанові групи –NHCOO–, цей матеріал може мати різні механічні властивості — від м’яких еластомерів до твердих конструкційних пластиків.
В компанії Elektro-Plast, що реалізує поліуретанові вироби на ринку України нам розповіли, у яких сферах промисловості матеріал набув найбільшого поширення.
У будівництві
Поліуретан активно використовується у будівельній сфері завдяки своїм теплоізоляційним властивостям. Зокрема, жорсткі пінополіуретани (ППУ) мають найнижчий коефіцієнт теплопровідності серед теплоізоляційних матеріалів (0,023–0,028 Вт/м·К). Це робить їх незамінними для:
- виготовлення сендвіч-панелей для зведення складських приміщень, офісів, житлових будівель;
- теплоізоляції дахів і підлог;
- утеплення холодильних камер та трубопроводів.
Переваги ППУ щодо інших матерів — це довговічність (до 50 років експлуатації), стійкість до гниття, низьку вагу, зручність у транспортуванні та екологічність. Крім того, нанесення рідкого поліуретану методом напилення дозволяє герметично заповнювати будь-які порожнини, забезпечуючи безшовне утеплення.
Жорсткий поліуретан також використовують для виготовлення форм для архітектурного декору (карнизів, колон, панелей) і тротуарної плитки.
Автомобільна промисловість
Поліуретан виступає інноваційною заміною традиційній гумі та металу. З поліуретанових плит та стрижнів (таких, як на сторінці сайту Електропласт) виробляють деталі підвіски, зокрема сайлентблоки, втулки, подушки двигуна і відбійники. Вони мають низку переваг:
- висока стійкість до механічного зносу, хімічних речовин та температурних перепадів;
- здатність гасити вібрації, що підвищує комфорт водіння;
- довговічність — термін служби поліуретанових елементів у 2–3 рази довший, ніж у гумових аналогів.
Крім того, поліуретан застосовується у виготовленні оббивки сидінь, покриття панелей приладів, підголівників і навіть керма.
Легка промисловість і текстиль
Еластичні волокна на основі поліуретану, відомі як лайкра або спандекс використовуються для виготовлення спортивного одягу, білизни, купальників та джинсів.
Також поліуретанове покриття застосовують у створенні штучної шкіри, що використовується для пошиття одягу та взуття. Така шкіра не лише дешевша за натуральну, але й має кращі експлуатаційні характеристики — стійкість до вологи та ультрафіолету.
У взуттєвій галузі поліуретан використовується для виробництва підошви, набійок, устілок та теплоізоляційних вставок.
Меблеве виробництво
Тут він використовується переважно у формі піноматеріалів. Відомий як поролон, цей матеріал є основним наповнювачем для диванів, матраців і крісел. Він забезпечує:
- комфорт завдяки еластичності та м’якості;
- довготривалість експлуатації без втрати форми.
Також меблеві фасади та декоративні елементи часто виготовляють із жорстких поліуретанових форм, які імітують дерево.