Демонтували табличку з пропагандистським написом
Біля пам’ятника Мартину Пушкарю, соратнику гетьмана Богдана Хмельницького зняли табличку, яка містила пропагандистський напис, у якому йшлося про «непорушну дружбу українського й російського народів». Про це повідомляє «Полтавська думка», що публікує новини Полтави.
«Полтавська думка» з посиланням на ветерана Олександра Сорокового пише, що після демонтажу табличка зберігатиметься на КП «Декоративні культури», а на її місці планується встановити нову. Оновлену табличку хочуть зробити безкоштовно.
«Я, як учасник війни з Росією, не можу погодитися з тим, що наші вулиці досі прикрашають символи імперського минулого. Вони нагадують про періоди, коли нашу країну зневажали та намагалися знищити. Відповідно до закону про заборону пропаганди російської імперської політики, такі знаки мають бути демонтовані. Полтава повинна звільнитися від символів, пов’язаних із Росією», – пояснив Сороковий.
Представник УІНП Олег Пустовгар розповів, що монумент Мартину Пушкарю не суперечить вимогам деколонізаційного законодавства, проте табличка підпадає під його дію.
«Постать Пушкаря є суперечливою, оскільки відображає складні події періоду Національної революції та Руїни, які охоплюють часи після смерті Хмельницького й до правління Івана Мазепи. Наприклад, письменник Євген Маланюк називав його “батьком малоросійства”», – додав Пустовгар.
Табличка співробітнику НКВС на фасаді ПНПУ
Активісти проєкту «Деколонізація Україна» звернулися до Полтавського педагогічного університету імені В. Г. Короленка з проханням демонтувати меморіальну дошку Антону Макаренку. Також відповідного листа направили до Українського інституту національної пам’яті.
В активістів є пропозиція закрити музейну кімнату, присвячену Макаренку. Представник УІНП Олег Пустовгар повідомив, що інститут видав експертний висновок, у якому зазначено, що згадки про Макаренка є пропагандою російської імперської ідеології.
«Цей висновок є обов’язковим для виконання й оприлюднений на сайті інституту. З ним ознайомлені представники освітніх установ і департаментів», – зазначив Пустовгар.
Натомість університет заявив, що офіційного листа вони не отримували, проте планують діяти у відповідності до законодавства:
«Ми ретельно вивчимо це питання, проконсультуємося й ухвалимо зважене рішення», – заявив перший проректор Олексій Гура.
За словами Пустовгара, у Полтавській області вже перейменували вулиці, названі на честь Макаренка, а також частково змінили назви навчальних закладів. Залишилося перейменувати ще чотири освітні установи.
«Маємо багато видатних українців, які заслуговують на вшанування. Наприклад, Євген Сверстюк, письменник і філософ, або Павло Клепацький, репресований радянським режимом. Вони заслуговують на пам’ять більше, ніж Макаренко», – резюмував він.