За десять років на Прикарпатті кількість пологів скоротилася майже вдвічі – з 16 тисяч до восьми з половиною
Про це, пишуть Версії з посиланням на Подробиці
В обласному перинатальному центрі триває заняття в школі для молодих батьків. Серед слухачів і подружжя – Ростислав та Марічка. Чекають на первістка.
“Це перша моя вагітність, бажана вагітність, ми чекаємо синочка”.
Пара розповідає; побралися чотири роки тому. Стати батьками планували одразу після одруження. Але почалася епідемія ковіду, далі – війна. Врешті вирішили не чекати кращих часів.
“Нема що боятися, якщо боятися і все відтягувати, то нічого не буде. Просто звикли жити в таких реаліях, в реаліях війни. І все”.
Родин, які хочуть мати дітей – суттєво поменшало, розповідають працівники обласного перинатального центру. І про це свідчить статистика. Лише у їхньому закладі за час війни народжуваність впала майже на чверть.
“У нас у 2021 році по закладу було 2500 пологів, а зараз 1913. Це вражаюча цифра”.
Невтішна демографічна ситуація і по області. Кількість пологів за десять років скоротилася майже вдвічі. З 16 тисяч до восьми з половиною.
Анна Королик, начальниця Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Мін’юсту:
“Тенденція проглядається така, що кожного року народжуваність зменшується десь на тисячу, тисячу двісті активних записів”.
Олександра Скиданчук, заступниця медичного директора Івано-Франківського обласного перинатального центру:
“За час війни спостерігається і такий момент, що народжують другу, третю дитину, четвертну дитину. В більшості спостерігається, що є третя вагітність”.
В Україні зараз справжня демографічна криза – кажуть експерти. За 2023-й народилося лише 187, тоді як у 21-му було 274 тисячі. Це найнижчий показник за останні кілька сотень років – підрахували в Міністерстві соціальної політики.
Елла Лібанова, директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, академік НАН України:
“Тенденції такі, які мають бути під час війни. Народжуваність зменшується, смертність в принципі збільшується. Але це очікувана ситуація. І говорити зараз про будь-які заходи щодо підтримки народжуваності або заохочення народжуваності я б не говорила про це взагалі. Тому що, чесно кажучи, я не знаю, який політик може взяти на себе зараз відповідальність за народження дитини, скажімо, в Харкові сьогодні”.
Серед головних причин низької народжуваності експерти виділяють одразу кілька – складна безпекова ситуація в країні, падіння рівня життя, пов’язане зі втратою роботи чи переселенням.
Елла Лібанова, директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, академік НАН України:
“Безумовно фактор роз’єднання сімей тут грає дуже важливу роль. Десь чотири мільйони жінок закордоном. І багато чоловіків відірвані від своїх родин, вони в ЗСУ”.
Науковці Інституту демографії наразі склали приблизний прогноз щодо чисельності населення України до середини тридцятих років. За їхніми підрахунками – українців залишиться близько тридцяти мільйонів. Але це за умови, що вдасться відновити повністю довоєнні кордони та повернути додому біженців з-закордону.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!