рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Дослідники розповіли про тернопільські підземелля, інформацію про які зберігали під грифом “Секретно”

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Тернопільські підземелля в часи війни були місцем порятунку для євреїв. Та згадки про підземні ходи вилучали з преси, а інформацію про них зберігали під грифом “Секретно”

Про це розповів Суспільному завідувач сектором новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Володимир Пукач, передає “Еспресо.Захід”. 

За його словами, в центральній частині Тернополя в різні роки утворювалися провалля в асфальті, які відразу ж ліквідовували.

“Відразу ж підганялася вантажівка з цементом, з бетоном. І ці провали, швидше за все, що це провали були в тернопільські підземелля, вони банально заливалися бетоном. І, таким чином, доступ до них відразу обмежувався”, – додав Пукач.

Одне з місць, де є вхід у підземелля – це приміщення давнього монастиря біля Архикатедрального собору УГКЦ.

“Монастир будувався за певними особливостями. Основою планування була прямокутна форма. Самі приміщення, ніби обходили навколо внутрішнього двору. І споруда храму, і споруда монастиря мали свої підземелля. Підземелля, які були під храмом, мали в основному призначення для крипт, для поховань. Приміщення підземелля монастиря використовувалися, в основному, для господарських цілей і на випадок військових подій. Валуни, в основному, неправильної форми і, при чому, різної величини. Вапняк з домішками ракушняка”, – розповів дослідник підземель, архітектор Юрій Вербовецький.

Дослідники стверджують, що тернопільські підземелля цікаві своєю багатоярусністю. Зокрема, є у місті підземні ходи мілкого залягання, а є ті, що йдуть на 5-6 метрів вглибину.

“Є підземелля, теоретично, хоча ми це так вираховуємо по різних таких супутніх ознаках, на глибині 10-12 метрів. Ці підземелля, безумовно, робилися не відкритим способом. Це вже способи проходу шахтарів, які робили вертикальну штольню і, опускаючись на певну глибину, робили горизонтальні відгалуження в різні боки. Будь-хто не міг собі таке дозволити. І навіть фінансово це мали бути якісь потужні держави, які могли собі таке дозволити”, – додали науковці.

Дослідник і архітектор Борис Солонін вважає, що попереду дослідників ще чекає не одне відкриття.

“Відкриваючи ці підземелля, їх відновлюючи, дасть можливість зрозуміти історію Тернополя, тому що така маса підземель капітального характеру, потужного, говорить про те, що зверху, над землею, знаходився, відповідно, великий оборонний комплекс. Тернопіль – це унікальне місто”, – зауважив він.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

В Івано-Франківській обласній лікарні врятували пацієнтку з рідкісним автоімунним захворюванням

Нефрологи Івано-Франківської обласної лікарні успішно діагностували та розпочали лікування 65-річної жительки Рогатинщини, яка страждає на мікроскопічний поліангіїт – рідкісне захворювання, що вражає одночасно легені та нирки.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

На війні загинув 23-річний військовий з Надвірнянщини Василь Нагорняк

19 лютого 2025 року обірвалося життя молодого військовослужбовця з Надвірнянської територіальної громади Василя Нагорняка, який від початку повномасштабного вторгнення захищав Україну.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Студенти з Калуша створили інтерактивну карту Європи з QR-кодами для вивчення географії (відео)

Троє студентів калуського училища розробили унікальний навчальний посібник – магнітну карту-пазл з фанери, оснащену QR-кодами, які містять інформацію про кожну європейську країну.

ПЕРЕГЛЯНУТИ