Онлайн кредити в Україні з’явились недавно, у 2013 році, і швидко стали популярними,всупереч негативним відгукам, які часто залишають користувачі таких послуг.Чому є попит на такі дорогі кредити і скільки вони реально коштують? Як не втрапити в боргову яму, позичаючи гроші в інтернеті?

Докладно про кредитні сервіси в інтернеті розказав консультант інформаційного порталу Financer.com.

Що це за послуга – онлайн кредит?

Це звичайні короткострокові позики під відсотки, які можна оформити повністю онлайн. Сервіси для кредитування в інтернеті відкривають сучасні FinTech компанії. Онлайн кредит надається без довідок, без застави та поручителів. Клієнтів приваблює простота оформлення, швидкість отримання грошей.

Вартість кредитів висока, тому що мікрокредити відносяться до незабезпечених і найбільш ризикових. Максимальна ставка за мікрокредит досягає 730%, мінімальна 182% річних. Мікрокредити зовсім не годяться для довгострокового фінансування. Оптимальний термін для такої позики – до 15 днів.

Чому процентна ставка така висока?

Для фінансової компанії кредити онлайн без перевірки платоспроможності пов’язані з підвищеним ризиком отримати збитки через банкрутство клієнтів.Через значну кількість прострочень кредитори намагаються отримати прибуток, підвищуючи ставки. Виходить, що за недобросовісних позичальників платять відповідальні клієнти.

Закон «Про споживче кредитування» зобов’язує кредиторів надавати вичерпну інформацію про вартість кредитів. Реклама продуктів теж повинна бути правдивою і не приховувати від людей реальні ставки.

Financer вивчає вартість кредитів від МФО та банків в Україні вже другий рік поспіль. За останній рік майже всі кредитні компанії в Україні, які пройшли перевірку, не приховували реальні ставки і штрафи, хоча раніше таке траплялось.

Для прикладу ми покажемо умови для нових клієнтів у двох кредитних компаніях, одної з найвідоміших – Dinero, та відносно нової – Swizo. Ось такі цифри були вказані в реальних кредитних угодах при першому зверненні:

Кредит від Dinero

Кредит від Swizo

Чому так багато негативу?

Позичаючи гроші онлайн, користувачі інколи не усвідомлюють, що це короткострокова позика, неуважно читають кредитну угоду, або не розуміють, наскільки важливо вчасно повернути борг. Дехто сподівається швидко погасити заборгованість,але потім не знаходить гроші за такий короткий час. Навіть якщо людина бере кредит з нульовою ставкою,при простроченні нараховують штраф та проценти у повному обсязі, і навіть збільшують ставку.

Повторний кредит у більшості компаній надається з номінальною ставкою від 2% до 1% за добу. Якщо позичити 1000 грн на 1 місяць зі ставкою 2%, то загальна переплата становитиме 600 грн. На веб-сайтах компаній розміщені кредитні калькулятори, які показують реальні цифри ще на етапі оформлення заявки. Всі, хто звертається за онлайн кредитом, не можуть їх не бачити. Слід зауважити, що найчастіше негативні відгуки пишуть люди, які позичають гроші з ціллю їх не повертати, або контактні особи, яким постійно дзвонять колектори.

Згідно законуу випадку прострочення кредиту штрафне може перевищувати 15%, а всі штрафні санкції не повинні збільшувати заборгованість більш ніж на 50% від позиченої суми.

Зауважимо, що дія закону не розповсюджується на мікрокредити на суму до 4000 грн, зі строком погашення до 1 місяця.Це означає, що можна взяти кредит під 0% на суму 1000 грн, і у випадку прострочення бути змушеним платити через 2 місяці 2350 з відсотками та штрафами (при ставці 2% за день кредит коштує 20 грн, за 60 днів 60 х 20 = 1200 грн. Пеня 15% = 150 грн) Взявши мікрокредит, важливо не прострочити дату його повернення, тому що переплата значно зростає.

Як уникнути проблем з онлайн кредитами

Важливо розуміти, яка реальна вартість послуги, скільки грошей потрібно буде повернути, та до якої дати позика має бути погашена. Мікрофінансові компанії дійсно пропонують акційні кредити під 0,01%, і навіть з кеш-беком (рекламна акція УкрПозика, яка вже закінчилась), але у більшості випадків на дуже короткий строк 15-30 днів. Інколи кредит надається без відсотків лише на три дні, а люди не читають угоду і не помічають таких умов.

За результатами перевірок за останній рік відсоткові ставки для мікрокредитів,з врахуванням знижок для клієнтів, не перевищують 1% за день (за умови вчасного погашення заборгованості) Кількість акційних пропозицій від різних компаній досягла такого рівня, що можна цілий рік позичати невеликі суми (1000-4000 грн) без відсотків. Пропозиції взяти кредит зі знижкою приходять в SMS майже щодня. Але зверніть увагу, що позика надається не на довго.

Найдовший строк для акційної позики– 72 дні (три перші кредити від «Є-Гроші»під час діючої рекламної акції).Три безвідсоткові позики доступні за умови погашення кожні 24 дні і переоформлення на новий термін, що не дуже незручно. Для порівняння – пільговий період звичайної кредитної картки 55-100 днів. Кредит на 1 місяць не в змозі покращити фінансовий стан людини, хоча допомагає у випадках, коли гроші потрібні терміново. Якщо це саме ваша ситуація – використовуйте сервіс для порівнянняі обирайте найвигідніший кредит.