tsvyntar

Про це йдеться у сюжеті журналіста перших західноукраїнських новин “Огляд дня” на телеканаліZIK.

Село Тужилів омивають води одразу двох річок – Лімниці та Чечви. Два роки тому за одну ніч гірська течія знесла 30 метрів берега. Неподалік обриву, що утворився, видніється кам’яний хрест. За архівними документами, на початку ХХ століття на цьому місці захоронили селян, які померли від тифу.

“Згідно з архівами, у цьому місці було поховано близько 230 людей. Однак старожили розповідають, що померлих було більше”, – розповів сільський голова Тужилова Василь Лазар.

У сусідньому селі Довге-Калуське річка Лімниця щороку забирає півсотні метрів пасовища та впритул наближається до теперішнього цвинтаря.

“З кожним роком ця відстань зменшується. Жодних берегоукріплень із вирівнювання русла річки не проводять, адже на це потрібні кошти”, – каже голова села Довге-Калуське Микола Семанів.

Тим часом обласні санепідеміологи заспокоюють, мовляв, великої біди від захоронення померлих від тифу вже немає. Однак треба рятувати берег, який підбирається до теперішнього кладовища.

“Ґрунт може забруднюватися трупною отрутою. Тому й існують вимоги до розташування кладовищ – вони повинні бути на підвищеному місці, немає бути зсувів та підтоплень. Від житлової забудови до цвинтаря допустима відстань не менше 300 метрів”, – наголошує заступник начальника Головного управління держсанепідслужби в Івано-Франківській області Віталій Фіглевський.

Якщо надірваний Чечвою берег у Тужилові хоча б частково укріпили бетонними брилами, то перенести діюче кладовище у сусідньому селі немає змоги. В екологічному фонді Івано-Франківської обласної ради на різні потреби Прикарпаття виділили понад 40 мільйонів гривень. А от про Тужилів та Довге-Калуське забули.

“До нас приїжджали будівельники. Сказали, що дамба має бути не 50 метрів, як у нас, а далі. Адже вода захоплює цю територію. Минулого року нам навіть виділяли 300 тис. гривень, але обласні депутати вирішили, що треба давати кошти на інше село, і так нам ті гроші не прийшли”, – розводить руками сільський голова Тужилова Василь Лазар.