12278052_10207939532394733_879204709_n

У мокрому холодному березні була розмова про біг. Тоді ми домовилися з моїм важливим другом Сашком пробігти свій перший Марафон в 2015 році. Це був напів-суперечка, напів-жарт: а давай пробіжимо, а давай. Вибрали Стамбул і зареєструвалися. Ніхто з нас тоді до кінця не вірив, що через 9 місяців ми будемо разом стояти на старті 37 Марафону в теплому листопадовому Стамбулі серед 30ти тисяч учасників з усього світу.

Що таке Марафон – це старт і фініш, а між ними найважливіші 42.195км. Тому що перші, по-справжньому важкі нові кілометри бігом. Ми багато тренувалися, дотримувалися дієти, читали книги справжніх марафонців, долали разом нові довгі дистанції. За цей час ми стали сильнішими, витривалішими, ближче і рідніше один одному.

Мій особистий марафон почався півроку тому, коли я п’ять разів на тиждень одягала кросівки в будь-яку погоду. Зараз пишу про те, що я зрозуміла за ці важливих півроку тренувань.

Марафон – НЕ дистанція, це залізна дисципліна. У моєму житті марафон – це перша довга важлива мета. Ти ж всім вже пообіцяв. Раптом з тобою біжать ще люди, друзі зібралися зустрічати на фініші з прапором країни. Не можна не бігти. Починаються тренування. І кожен раз ти в діалозі з собою: адже дощ, занадто холодно або жарко, дуже втомилася або просто лінь – все це в твоїй голові п’ять разів на тиждень, коли зав’язуєш шнурки. Діалоги не припиняються як би круто і довго ти не бігав. Цей невгамовний чувак всередині тебе обов’язково знайде причину, чому немає. І ти сама така слабка дівчинка у відповідь йому знаходиш на одну причину більше, чому все-таки так.

Біг – це дуже красиво. Бігати 3км на день – нескладно, хай вибачать мене любителі неспішних ранкових пробіжок з собачками, плеєрами, коли важливий колір спортивного костюма, а не біг. Бігати по-справжньому, це правильне вибудуване тіло з підтягнутими красивими м’язами. Раптом розумієш, навіщо тобі рівна спина і кубики преса. Плечі стають ширшими, талія вже, а ноги – подивіться на мої ноги, я ними пишаюся тепер.

Серйозно бігати без правильної їжі дуже важко. Всі з’їдені вночі бутерброди замінюються фруктами. Ти поділяєш все, що можна розділити – і це смачно. Розбираєшся в кашах, як дипломований фахівець і ділиш в розумі всю їжу на жири, білки, вуглеводи. У будинку з’являються вазочки з горішками, насінням – вони розставлені всюди. Друзі мило називають тебе білочкою. По дорозі на роботу жуєш курагу і в’ялені вишні. Твої домашні в солідарність з тобою пожирають кілограми сиру вранці. А потім, повернувшись додому після марафону вже не хочеться по-іншому. Коли все позаду, вечеряєш кашею і салатом, і більше не виникає питання навіщо.

Марафон – це баланс. Біг на довгі дистанції не прощає помилок. Недостатньо тренувань – ти не зможеш добігти до фінішу. Занадто багато тренувань – і суглоби не витримують, хворіють і запалюються. Важливо чути себе, кожну свою м’яз, який там всередині на тебе працює. І навіть якщо дуже розумна бігова програма наполягає, що потрібно ще, а твоє тіло говорить «ні» – значить, немає. Тому що травми, розтерті до крові пальці на ногах, хворі коліна й інші, дуже неприємні речі раптом виникнуть і з тобою назавжди залишаться.

1

Біг – це ще життєвий баланс. Раптом з’являється штука, яка вимагає все більше часу. Одне тренування займає від 1,5 до 2х годин на день. Тому все неважливе відразу відвалюється, ти чітко розумієш, що важливо, а що ні. Ніяка книга або тренінг так не навчить так акуратно обходитися зі своїм часом. Твої домашні, близькі друзі, рідні люди раптом все за тебе і теж «біжать» з тобою. Мама розуміє, чим кросівки Асікс відрізняються від Адідас, а дядько вивчив всі підйоми і спуски на марафонській трасі.

У день Марафону ми прокинулися дуже рано. З’їли звичної вівсянки на сніданок. Намагалися не признаватися один одному, що дуже хвилюємося. Ще раз перевірили складені з вечора рюкзаки, закріпили електронні чіпи на шнурки кросівок, одягли бігові речі, прикріпили номери на футболки. У 7:00 сіли в автобус, який доставив нас на старт марафонського забігу. Там на старті швидко збиралися люди. Всі різнокольорові, схвильовані і щасливі з прапорами країн і без прапорів, у футболках бігових клубів, що біжать просто так, за мир у всьому світі, проти війни, раку та інших напастей. Бігуни шнурували кросівки, розминалися, розтирали м’язи, підбадьорювали одне одного на всіх можливих мовах. Це було свято: тому що ти випадково зустрів знайомого в 33х тисячного натовпу людей і обійняв його перед стартом, бо поруч з тобою близькі друзі, і вони теж біжать, тому що ти всередині 30ти тисячного  натовпу. Тому що там, на фініші, вдома, в інших містах і країнах чекають улюблені люди і вони за тебе все 42.195км.

 

Рівно о 9:00 весь величезний натовп починає повільно бігти по мосту через Босфор. Кожен посміхається, тому що свято у кожного і у всіх одночасно. Я теж посміхаюся, бо моя така смілива мрія прямо зараз повільно збувається.

2

Шість років тому почалася моя історія з кросівками. Номінальною стала фраза «хочу як кросівок» і міцно засіла в лексиконі моїх друзів. Тоді перша ненавмисна мрія, яку я зронила – збулася. У цей день 15.11.2015 я бігла в тих самих кросівках. Це був наш спільний забіг. Тут, в Стамбулі, красиво закінчилася їх історія про мрію і бігу.
3