Франківські реконструктори збудували середньовічний човен слов’ян

 Це – третій човен, який реконструювали франківці Володимир Ільків та Назар Морозко. При будівництві орієнтувалися на археологічні знахідки та історичні довідки тієї доби, пишуть Версії з посиланням на Суспільне.

“Ми збирали археологічні дані, потім – зображувальні джерела того періоду, які показують, як човни виглядали. Наступний етап – це етнографічні дані, які дають можливість побачити технології. Чому саме така технологія, яким чином вона розвивалася, яким чином її використовували в цьому регіоні і чому вона не змінювалася. Це свого роду науковий процес”, – розповідає Володимир Ільків.

Майстрували човен пів року. У проєкт вкладали власні гроші. Час від часу, фізичною працею, їм допомагали друзі.

Франківські реконструктори збудували середньовічний човен слов’ян

Човен зроблений з соснових дощок. Деякі деталі – із дуба. Називають цей човен довбанкою через форму дна. За часів Київської Русі верхню частину човна могли використовувати повторно.

“В основному, в нас робили на кілки кріплення всі. Так, як метал завжди був дефіцитом і, в принципі, як ви бачите, тут металу дуже мало. Тільки на таких речах, на яких він необхідний. Тут по штевні (носі корабля) і якісь важливі конструктивні кріплення. Решта дощок кріплені на кілки”, – каже Назар Морозко.

Франківські реконструктори збудували середньовічний човен слов’ян

Шостого серпня на цьому човні сплавлятимуться по Дністру із міста Галич до села Лука. Участь в експедиції зможуть взяти усі охочі.

До слова, у березні минулого року поблизу села Єзупіль Володимир Ільків, Назар Морозко та ще п’ятеро реконструкторів майстрували човен-довбанку за мотивами слов’янського корабля, який археологи знайшли на Волині в 2015 році.

Авторка: Оксана Василик

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!