андрухович віленіца збруч
Премію вручав президент заснованої в 1872 році Асоціації словенських письменників Іво Светіна, пишуть Версії з посиланням на  “Збруч”. 

Юрій Андрухович подякував за відзначення (“я почав вірити, що мої твори потрібні читачам — і не тільки в Україні”) і попросив в словенців солідарності з прагненням України вступити в Європейський Союз:

“Кілька місяців тому високі європейські представники заборонили українцям мріяти про вступ в Європейський Союз, але від імені мого народу запевняю, що мрії про українську зірочку на європейському прапорі залишаться — і зусилля досягти цього продовжуватимуться.”

Вручення нагороди стало центральною подією цьогорічного фестивалю, що проходить під гаслом “Література, що змінює світ, що змінює літературу”.

Журі визнало лауреатом премії Юрія Андруховича “за його повнокровну, мужню і вільнодумну літературу, що повертає нам, середньоєвропейцям, власне та спільне минуле і майбутнє”.

Премія Вілениці (Nagrada Vilenica) — літературна нагорода, яку щороку вручають письменникам Східної і Центральної Європи на міжнародному літературному фестивалі в карстовій печері Вілениця на заході Словенії, неподалік Трієста. Нагороду заснувала Спілка словенських письменників у 1986 році.

За 32 роки лауреатами премії (серед них — Мілан Кундера, Петер Естерхазі, Збігнев Герберт, Томас Венцлова, Ольга Токарчук, Дубравка Угрешич) були представники 16-ти країн (по 4 — Польщі та Чехії, по 3 — Угорщини, Хорватії та Швейцарії), українець удостоєний цієї премії вперше. З Росії нагороджених не було.

Але серед цьогорічних лауреатів Андрухович не єдиний українець — Андрій Любка отримав стипендію Central European Initiative Fellowship.