рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Франківський художник Василь Стефанишин розповів про службу в ЗСУ і стереотипи (фото + відео)

реклама

Іванофранківець Василь Стефанишин служить у 71 окремій єгерській бригаді заступником командира групи. Зараз боєць воює на Донеччині. До повномасштабної війни чоловік не мав військового досвіду та працював викладачем дитячої художньої школи в Івано-Франківську. Суспільному військовий розповів про службу в армії, як його підтримують учні та про життя після війни.

Василь Стефанишин прийшов у військкомат у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

“Я відчував, що маю тут бути, й досі не шкодую”

— У військкоматі не побачив великого бажання мене записувати. До цього військового досвіду в мене не було. Але я відчував, що маю тут бути. І досі не шкодую. Мені довелося починати з азів. Спочатку — навчання на Львівщині, де вперше взяв зброю до рук. Отримав певні знання військової справи.

Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Спочатку ми воювали на Харківщині, зараз — на Донбасі. І вже понюхали пороху. Війна. Але тут треба багато вчитися, щоб воювати. А у нашому випадку — вчишся на ходу.

“Часом чую: “Ти художник — і на війні?”

— Я художник і педагог. Закінчив Львівську академію мистецтв. За фахом — художник-монументаліст, але також працюю педагогом у дитячій художній школі.

Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Я бачив на війні багатьох класних людей з гуманітарної сфери: професорів, істориків, є колега-музикант з дитячої школи. Але вважаю, не варто акцентувати на цьому, бо це примітивізує роботу художника. Багато митців зараз на війні. І в історичному аспекті. Той самий Ніл Хасевич був художником УПА. Він створював ціле візуальне обличчя тієї боротьби.

Багато є таких стереотипів, і хлопці часом питають: “Ти художник і на війні?” Я кажу: “Якщо я не можу допомогти якось по-іншому, то краще так”. Ми насамперед — чоловіки, українці.

Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Іноді не вистачає військового досвіду, то намагаюся компенсувати іншими вміннями: спілкуюся з місцевими, зокрема дітьми. Ділимося з ними їжею, побутовими речами. Кожен має бути корисним та на своєму місці.

“Зарікся не малювати, але побратими просять”

— Я зарікся, що до кінця війни не малюватиму. Але коли хлопці чують, що я — професійний художник, то у всіх багато запитів: одному намалювати якогось ангела на шоломі, іншому — ще щось. І доки міг — тримався. Але розумію, що за творчістю дуже засумував. Намагався малювати маркером. А зараз замовив у волонтерів професійні фарби. Та й може так підійматиму дух бійців. Є оце побратимство. Всі одне одного підтримують. І це додає сил.

Ще хлопці кажуть: “Ми купляємо тобі машинку для татуювання, будеш робити нам шеврони на шкірі”. Я не є фанатом татуювань та й не хочу вчитися ось так. Але якщо будуть дуже наполегливі, то може спробую.

“Війна у Facebook і в реальності — інша”

— Я нікого не здивую, якщо скажу, що війна в реальності та у Facebook — це дві інші війни. Я про це підозрював, знав. Але дуже хотів побачити реальний бік.

Війна — це часто терпіти і не тільки в побуті, але коли є обстріли і треба чекати. Ти слухаєш, куди летить і як летить. Багато копаєш. Не буду оригінальним, якщо скажу, що це — війна артилерій. Більшість часу доводиться закопуватися, тримати позиції, часто не бачачи, звідки стріляють.

Військові дуже сміються, коли чують слова на кшталт “я б тут усіх ворогів постріляв, та я б…”. Бо війна — це дуже складна, щоденна робота. Гучними й пафосними словами ти не переможеш. Це — дуже брудна і часом депресивна праця. Бачиш, як люди закриваються у собі. Всі через це проходять.

“Ми воюємо за майбутнє наших дітей”

— У мене приблизно 70 учнів. Багато з них мені пишуть у приватні повідомлення, підтримують. Вони вірять у перемогу, кажуть, що сумують, що чекають, коли повернемося. І коли отримуємо посилки, то з ними передають листи, малюнки, де діти розповідають, як вони переживають.

Листи та малюнки від дітей. Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Дуже відчувається, що діти почали дуже доросло мислити. Я знаю, що вони люблять повеселитися, а тут пишуть як зовсім дорослі. У мене іноді мурахи по тілі від їхніх слів. Ти розумієш, наскільки це класно, що є така віддача. Ти вкладаєш у їхній розвиток, а потім це все повертається.

Діти малюють свого викладача та бажають швидше повернутися додому. Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Є те, що не купиш ні за які гроші, не зможеш дістати ні через волонтерів, ні з Європи. Це — твій авторитет, любов, повага моїх учнів. Це для мене дуже цінно. Я завжди горджуся, що викладаю у таких класних дітей, і завжди кажу, що за це треба воювати — за їхнє майбутнє.

Дитячі листи — скарб військових

— Одна дівчинка прислала нам сердечка, які зробила своїми руками, й написала, що вони оберігатимуть кожного воїна, який їх носитиме. Я роздав хлопцям і вони всі їх носять майже біля серця. Це дуже мило.

Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Я бачу, як військові ставляться до їхніх малюнків, листів — як до дуже великого скарбу. Вони створюють такі малесенькі вітрини, галереї. Ти розумієш, що ця війна справді народна. І ти переповнений такою гордістю, що ти — українець.

Для мене усі листи цінні, там немає фальші. Діти пишуть щиро. А їхні слова мене дуже підтримують.

Найважче  без обіймів рідних

— Мені не вистачає обіймів моїх близьких. Дуже сумую за своєю 7-річною донькою. Вона з дружиною — у Польщі. З ними спілкуюся через гаджети, але це не замінить людського спілкування. Звичайно, до багато чого звикаєш. Але ми вже три місяці не бачилися… Треба ще трохи потерпіти. Є стимул, щоб повернутися якнайшвидше.

Дружина та донька Василя. Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Коли повернуся з фронту, тоді…

— Хочу виспатися на нормальному ліжку. Бо сон — це велике задоволення. Коли ти спиш і не вслухаєшся у різні звуки з неба. Про душ я промовчу цього разу. Хочеться звичайного побутового комфорту.

“Ми воюємо, щоб ви жили”

— Я знаю, що хлопцям, які потрапляють у міста, здається, що люди не відчувають війни чи про неї забули. Там ніби нічого не відбувається. Але всі мають пережити цей психологічний дискомфорт — там війна, втрати, а тут люди живуть і посміхаються. Але ми воюємо, щоб там — люди посміхалися.

І коли спілкуюся зі своєю дружиною, я не спілкуюся про війну, мені приємніше говорити про виставки, мистецтво. Нам треба жити, сплачувати податки. Але кожен має щось докласти для спільної перемоги.

Один з дитячих малюнків. Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

“На Донеччині живуть дуже щирі люди”

— Ми спілкуємося з місцевими. Коли ти до них з добром, то й вони з тобою. Я взагалі закоханий у донецькі пейзажі. Тут — привітні люди, щирі.

Звичайно, треба розуміти, що люди живуть у постійному стресі. Війна прийшла у їхні міста давно, вони втомлені, але всі українці — хороші. Підтримують нас. Ми ділимося продуктами. Буває, можуть принести рибу, домашні яйця.

Всі розуміють, що треба потерпіти, щоб перемогти і якомога швидше перегорнути цю сторінку.

“Війни закінчуються, а дітей потрібно вчити”

— Зараз тут спілкуюся з братом і сестричкою. Вони захоплюються військовими, просять у нас камуфляжну кепку. Але я їм кажу, якби я міг не носити камуфляж, я б його не носив. І не треба вам гратися у війну. Бо це — проблема дорослих. Тому прошу їх носити звичайні речі. Домовляємося, що вони будуть чемними, розумними дітьми, вчитимуться.

Навпаки, класно, коли можемо їм подарувати книжку. Це ми намагаємося робити.

Василь Стефанишин разом з учнями. Фото: Facebook/Vasyl Stefanyshyn

Я дуже люблю спілкуватися  з дітьми і вважаю, що це — ще один фронт. Бо всі війни закінчуються, а вчити дітей завжди потрібно. Цей фронт ніколи не закінчується. У цій інформаційній війні нам теж треба перемагати, навіть коли гаряча фаза закінчиться.

Тому я впевнений, що після війни працюватиму далі педагогом, бо отримую від цього багато радості.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Двоє мешканців Івано-Франківщини намагалися нелегально потрапити до Румунії

Двоє мешканців Івано-Франківщини намагалися нелегально потрапити до Румунії (фото)

Поблизу кордону з Румунією прикордонники затримали порушників з провідником. Двох жителів Івано-Франківщини та одного – Львівщини супроводжував 19-річний житель села Вишково, що на Закарпатті.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Надвірнянська лікарня через суд поверне чверть мільйона гривень, переплачених за електроенергію

Надвірнянська лікарня через суд поверне чверть мільйона гривень, переплачених за електроенергію

Господарський суд м. Києва задоволив позов Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської міської ради про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання електричної енергії та стягнення зайво…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
В Івано-Франківську військові без статусу УБД отримають компенсацію за комунальні послуги

В Івано-Франківську військові без статусу УБД отримають компенсацію за комунальні послуги

Івано-Франківська міська рада розпочала виплати компенсацій за оплату житлово-комунальних послуг військовослужбовцям, які воюють, але ще не отримали статус учасника бойових дій.

ПЕРЕГЛЯНУТИ