Цей документ має стати своєрідною дорожньою картою розвитку гірських населених пунктів, яких на Прикарпатті налічують понад дві сотні.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан в Івано-Франківську поспілкувався з журналістами, зокрема розповів і про активну участь АМУ у розробці проекту Концепції розвитку гірських територій на 2019-2027 роки.

Документ передбачає створення необхідних організаційних, правових та фінансових передумов для їхнього сталого розвитку, підвищення їхньої конкурентоспроможності, поліпшення якості життя місцевого гірського населення, пишуть Версії.

“Минула концепція була сформована з урахуванням моменту, що це території депресивні і тут живуть бідні нещасні люди, яких потрібно підтримати таким чином. Це неправильно і відштовхує психологічно, – відмічає виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. – Якщо згадати минулі роки – то чи дуже сильно допомогли розвитку гірських територій ті концепції, які були? Ні!”.

Слобожан вважає, що натомість потрібно враховувати особливості Карпатського регіону, щоб забезпечити вирівнювання диспропорцій в регіональному розвитку.

“Ми виходили з того, що наявність таких територій у складі нашої країни – це конкурентна перевага. Значить, на цих територіях мають трошки по-іншому працювати формули. Ніхто не говорить, що ми робимо преференцію цим територіям, тому що вони на іншому етапі розвитку. Вони різні та інакші, але в жодному разі не гірші. До прикладу, на цих територіях не можливо забезпечити підвіз до школи, як наприклад в Полтавській області чи Чернігівській. Тому і розрахунок освітньої субвенції повинен відбуватися за іншим коефіцієнтом”.

Реалізація концепції сприятиме ефективному територіальному розвитку Карпатського регіону для поліпшення якості життя людей, які в ньому проживають.

“Конституція гарантує, що кожен українець, де б він не жив, має право на однакову якість послуг. Тому не може бути такого, що людина, яка живе в цій місцевості, позбавлена можливості потрапляти в найкращі університети, тому що в неї був гірші можливості в отриманні освіти. Це своєрідні території, які мають перспективи розвитку. Але щоб забезпечити ці перспективи, потрібно запроваджувати особливі умови. В першу чергу це має стосуватися освіти та медицини”, – відмічає Олександр Слобожан.

Концепція, ухвалена Кабміном, базується на чотирьох основних пріоритетах: формування конкурентної економіки гірських територій; розбудова транспортної, виробничої та соціальної інфраструктури; розвиток туристичного потенціалу та забезпечення екологічної безпеки. Для їх ефективної реалізації потрібно все закріпити законодавчо.

“Головний посил – це не депресивність, а врахування особливостей. На основі прийнятої концепції має бути розроблений закон, в якому буде закріплений цей механізм фінансування гірських територій, в тому числі особливі коефіцієнти розподілу державних субвенцій та податкові пільги”, – резюмує виконавчий директор Асоціації міст України.

Довідково:
Карпатський регіон України займає територію площею 56,6 тис. кв. км і окреслюється межами : Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей. На його території статус гірських мають 715 населених пунктів у таких областях: Закарпатська – 215; Івано-Франківська – 240; Львівська – 196 Чернівецька – 64.