рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Голодомор на Галичині: скільки людей померли голодною смертю на Городенківщині та Снятинщині

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

13 років Івано-Франківська обласна прокуратура розслідувала кримінальну справу за фактом організації і проведення в селах Городенківського та Снятинського штучного голоду у 1947 році, а потім винесла постанову про закриття справи у зв’язку з відсутністю події злочину.

Голодомор — це геноцид української нації, скоєний керівництвом Радянського Союзу, щоб упокорити українців, остаточно ліквідувати український спротив. Найбільше Івано-Франківщину торкнувся голод 1946–1947 років: він був третім в Україні, після голоду 1921–1923 років і Голодомору 1932–1933 років.

Причини третього голодомору

У 1946 році Москва наказала комуністичній владі у Києві здати державі з тогорічного врожаю понад 5 мільйонів тон зерна. Саме цей наказ та політика Сталіна щодо хлібозаготівлі і спричинила третій голод в Україні, який забрав життя понад мільйона українців.

«Мільйони українців страждали від хвороб, спричинених недоїданням. Деякі люди від голоду та жаху втрачали розум, траплялися випадки людоїдства», – йдеться в матеріалах українських дослідників.

Голод 1946-1947 на Прикарпатті

Третій голод найбільше охопив Правобережжя та Бессарабію.

«Це було пов’язано і з неврожаєм, і з повоєнною відбудовою. В 1947 році, коли мільйони українців голодували, Радянський Союз український хліб безкоштовно передав Франції. А щоб забезпечити продаж зерна, в населення його викачували всіма можливими методами», – розповідав в інтерв’ю Версіям директор Івано-Франківського музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук.

Торкнувся він і Прикарпаття.

«На Івано-Франківщині цей голод охопив нелісові райони – Городенківський та Тлумацький. В гірських та лісистих районах загони УПА не дозволили представникам радянської влади провести викачку в населення продуктів харчування і їх вивезення, таким чином врятувавши життя. На жаль, в Городенківському та Тлумацькому районі через малу лісистість загонам УПА було важко діяти. І радянська влада, задіявши партійний апарат та війська НКВД, зуміла вилучити хліб в населення. Зараз ми по кожному населеному пункті фіксуємо списки осіб, які померли від голоду в 1946-1947 роках. Якби не українське збройне підпілля, масштаби голоду на заході України були б набагато більші. І кількість жертв теж би була в рази більша.», – розповідав Ярослав Коретчук.

Жертви голодомору на Івано-Франкківщині

Найлютішим голод був узимку та весною 1947 року, перетворившись на голодомор.

«Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу 32 країни світу. Ця трагедія не оминула також Івано-Франківську область. У 1946-1947 роках репресивна влада, керована комуністичною партією, спланувала і реалізувала масове знищення жителів Прикарпаття шляхом створення штучного голоду. Це було покарання за національно-визвольний рух, спротив запровадженню колгоспної системи», – відмічає дослідник, громадсько-політичний діяч Ярема Петрів.

Дослідник відмічає, що жертвами голодомору стали тисячі прикарпатців, але правда про цю трагедію навмисно замовчувалася радянською владою.

«Дослідження трагедії голодомору почалося у 1997 році, коли стали відомими оригінали звітів місцевих керівників ОУН. Один із звітів від 10 липня 1948 року під назвою «Список померлих голодною смертю в 1947 р.» за підписом «Сталевий» – надрайонного провідник Служби Безпеки ОУН на Городенківщині Тараса-Івана Буджака, який героїчно загинув у 1950 році у селі Яблунів Косівського району», – розповідає Ярема Петрів.

Документ містив дані жертв голоду з понад півсотні прикарпатських сіл.

«У зазначеному списку виписано ім’я, прізвище, рік народження, дата смерті 578 осіб з 58 сіл Городенківського і Снятинського районів, які, як зазначалося, померли голодною смертю. Кількість жертв вражала. Лише в селі Стецева зазначалося, що у липні 1947 померли від голоду 89 осіб», – додає Ярема Петрів.

Відтак почали перевіряти достовірність документа та даних, зазначених в ньому.

«Ознайомившись зі списком «Сталевого», сільські голови 42 сільських рад провели збори селян, які підтвердили 483 прізвища осіб, які загинули голодною смертю. На жаль, з 16 сіл тоді відомостей не надійшло», – повідомив дослідник.

Віднайдені звіти керівників ОУН представили широкому загалу, в тому числі і владі.

«Документи розглянули депутати обласної ради та прийняли рішення подати їх в обласну прокуратуру з клопотанням порушити кримінальну справу по факту організації і проведення в селах Городенківського та Снятинського районів Івано-Франківської області штучного голоду у 1947 році, тобто здійснення організованою групою умисних вбивств», – повідомляє Ярема Петрів.

Слідчі та прокуратура розслідувала справу понад десяток років.

«Рішення сесії з матеріалами про голодомор на 49 аркушах, у яких голови виконкомів із 42 сільських рад на основі свідчень мешканців сіл за підписами 52 свідків голодомору з 11 сіл та списки осіб, які померли голодною смертю із зазначенням їх місця проживання, року народження, дати смерті подані 21 липня 1997 року прокурору області. Через пів року, у лютому 1998 року, прокуратура повідомила, що вона порушила кримінальну справу за ознаками злочинів. 13 років обласна прокуратура розслідувала кримінальну справу і 20 липня 2010 року винесла постанову про її закриття у зв’язку з відсутністю події злочину», – відзначив дослідник.

Ярема Петрів просить прокуратуру про перегляд справи, щоб довести її до логічного завершення в суді та дати правову оцінку факту голодомору на Прикарпатті.

«Маю надію, що сьогодні обласний прокурор зацікавиться документами кримінальної справи та виявить бажання довести справу до суду, адже злочини геноциду і злочини проти людства не мають терміну давності. Нам слід пам’ятати, на що здатен московський окупант, та вживати заходів, щоб ніколи його ноги не було на наших землях і молитися за тих, хто загинув від їх рук», – резюмує дослідник.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп'яніння

За вихідні в Івано-Франківську виявили 7 водіїв з ознаками сп’яніння

Патрульна поліція Івано-Франківська посилила контроль за нетверезими водіями на дорогах міста та зафіксувала низку серйозних порушень, включаючи затримання водія, який керував автомобілем у стані сп’яніння, вже будучи позбавленим відповідного права.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
діти ВПО

Світло пам’яті: в Івано-Франківську діти ВПО створили свічники для вшанування загиблих захисників України (фото)

В Івано-Франківську діти ВПО разом із батьками вшанували загиблих захисників України. Протягом тижня в просторі БФ «Відроджені єднанням» вони створювали символічні свічники, аби 24 лютого засвітити свічки пам’яті перед портретами…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу "Дзяди"

До річниці повномасштабного вторгнення Івано-Франківський театр зіграє у Варшаві виставу “Дзяди”

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка проводить серію показів вистави “Дзяди” за поемою Адама Міцкевича у Варшаві, що стане важливою частиною масштабної культурної дипломатії, приуроченої до третьої річниці…

ПЕРЕГЛЯНУТИ