Результат пошуку зображень за запитом "івано франківськ Марія Бойко"

Цей день є своєрідним соціальним заходом, що проводиться по усьому світі щорічно. Скільки людей у Івано-Франківську мають важкі та невиліковні захворювання, на які саме хвороби найчастіше хворіють івано-франківці та які програми підтримки пацієнтів діють у місті, читачам Правда.іф розповідає начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко.

– Маріє Андріївно, чи багато у Івано-Франківську людей з особливо складними захворюваннями?

– З метою забезпечення медичного супроводження пацієнтів з важкими гострими/хронічними захворюваннями, онкологічними, рідкісними хворобами, які потребують протезування, тощо, в місті була розроблена міська цільова Програма «Здоров’я населення міста Івано-Франківська на 2018-2020 роки». Так, у 2018 році на диспансерному обліку з приводу важких, невиліковних, орфанних, спадкових захворювань перебуває  понад 28800 осіб, з них – понад 17000 – з важкими, часто невиліковними хворобами, ще близько 12000 тисяч осіб – перебувають на пільговому забезпеченні.

 

– Ви згадали про пільгові категорії. Чи передбачене для них хоч часткове забезпечення ліками і різного роду допомогою?

– У міському бюджеті на 2018 рік для медикаментозного забезпечення пільгових категорій населення  було передбачено 136400 гривень. Станом на 31 грудня 2018 року профінансовано – 35340 гривень. На даний час, згідно нормативних документів, пацієнти, які мають хронічні важкі хвороби, купують медикаменти за пільговими рецептами – тобто вартість ліків або повністю (100 відсотків), або частково (50 відсотків) – відшкодовує міський бюджет. Критерії такого пільгового забезпечення – хвороби і медикаменти, чітко визначені чинним законодавством. Щороку кількість пацієнтів, які потребують пільгового забезпечення зростає…

Крім того, не можу не згадати про урядову програму «Доступні ліки» – лише за 2018 рік в межах програми було виписано близько 90000 тисяч рецептів, цим скористалися близько 59000 івано-франківців, які отримали медикаменти для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми, цукрового діабету – на суму 6710 гривень.

 

– А як щодо пільг на протезування?

 – Певно, мова йде про зубне протезування – у 2018 році послугу зубного протезування отримали  119 осіб на суму 287750 гривень. Крім того, надано ортодонтичну допомогу  138 дітям з пільгових категорій (діти учасників АТО, ЧАЕС, діти інваліди, сироти та напівсироти, багатодітні сім’ї) – на суму 84900 гривень.

Дедалі більше робимо операцій з встановлення суглобових ендопротезів – у минулому році встановлено 57 кульшових ендопротезів на суму 250000 гривень. І цей напрямок роботи міської клінічної лікарні №1 мусимо розширювати.

 

– Які хвороби найчастіше діагностують мешканцям Івано-Франківська?

– Безумовно – це люди з хронічними хворобами серцево-судинної системи, які наразі, отримують пільгове медикаментозне забезпечення в рамках програми «Доступні ліки». Другою болючою проблемою здоров’я івано-франківців є онкологія – у нас, зокрема, перебуває на обліку 5322 пацієнтів з онкологічними хворобами. Ці люди потребують постійної уваги медиків – вони перебувають під диспансерним спостереженням, а також потребують знеболення, іншої паліативної допомоги на останніх стадіях хвороби, розуміння і милосердя…

Ще однією важливою проблемою франківців є захворюваність на цукровий діабет, яка зростає щорічно. Так, у 2018 році з діагнозом «цукровий діабет» на обліку перебувало 7768 осіб, з них 70 – діти у віці до 18 років. За кошти державного бюджету і діти, і дорослі отримували інсуліни пролонгованої дії, окрім того, за кошти міського бюджету, ми забезпечили додаткову потребу в тест-смужках для глюкометрів дітям, хворим на цукровий діабет, закуповували інсуліни для стаціонарних хворих, тощо.

 

– Ви сказали, що найчастіше франківці мають хронічні серцево-судинні хвороби, але до цих наслідків часто приводять інфаркти та інсульти? Яка допомога надається таким хворим?

 – Якщо говорити про ургентну кардіологічну допомогу, то в області (не в місті, а у цілій області) лише Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня надає ургентну, цілодобову медичну допомогу пацієнтам з інфарктом міокарду, інші заклади – можуть надавати лише планову допомогу.

Таким чином,  у 2018 році на базі центральної міської клінічної лікарні проведено понад 950 коронарографій та понад 450 стентувань, з них половина – ургентних, врятовано десятки людських життів від гострого інфаркту міокарда. Окрім того, проведено 24 операції аорто-коронарних шунтувань, встановлено 43 штучних водіїв ритму. Для проведення коронарографій та стентувань, точніше, для закупівлі кардіорозхідних матеріалів, з міського бюджету використано понад 500000 гривень.

Також на диспансерному обліку перебуває 79 пацієнтів, які потребують гемодіалізу. На базі центру гемодіалізу в ЦМКЛ – проведено 7021 таку процедуру. У 2018 році вперше для таких пацієнтів було закуплено препарати супровідної терапії, на суму півмільйона гривень.

 

– Якщо порівнювати минулорічні цифри із даними попередніх років, то бачимо, що кількість хворих зростає. Чи можете Ви назвати причини такого зросту?

– Так, дійсно, кількість осіб, які мають хронічні, важкі та спадкові хвороби – зростає, в тому числі і через те, що медики навчилися краще діагностувати і лікувати важкі і невиліковні хвороби, а отже,  й продовжити життя таких пацієнтів. Що я маю на увазі? Ще 15-20 років тому пацієнтами з муковісцидозом були лише діти, вони не перетинали позначку 18 років… Сьогодні міський бюджет щорічно оплачує для 2 мешканців міста препарати для лікування муковісцидозу, те ж стосується закупівлі харчування дітям з фенілкетонурією. Тобто діти і дорослі з цими хворобами є повноцінними членами нашого суспільства.

На мою думку, не зовсім коректно говорити «хворий, хвора» – це наштовхує нас сприймати хворобу, як «стигму» в людей, які мають певні захворювання. Тому медики дедалі частіше намагаються вживати слово «пацієнт» до усіх, кому надають медичну допомогу – і в амбулаторних, і в стаціонарних умовах.

 

Розмовляла Любов Загоровська