З 62 територіальних громад на Івано-Франківщині тільки в одній затвердили додаткові доплати в розмірі 500 гривень реабілітованим особам, які постраждали від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917―1991 років.
Про це розповів директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук.
Минулого тижня в Івано-Франківську відбулося засідання регіональної комісії з реабілітації осіб, які потерпіли від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років.
“Під час засідання опрацювали матеріали 29-х справ. За результатами розгляду справ ухвалено рішення про подання Національній комісії з реабілітації обгрунтованих пропозицій щодо визнання 28 осіб потерпілими від репресій та 1 особа – реабілітована”, – повідомив Ярослав Коретчук.
Регіональна комісія з реабілітації при Івано-Франківській обласній державній адміністрації розпочала свою роботу в 2019 році. До її складу увійшли представники правоохоронних органів, архівних установ, громадських організацій. За 5 років роботи було вивчено матеріали сотень архівних справ, інших документів та доказів, пов’язаних з учиненням репресій проти прикарпатців.
“Найприкріше, що цей процес проходить тепер, а не у 90-х рр. Багатьох учасників визвольної боротьби сьогодні уже немає. На початку 90-х рр. прокуратура проводила перегляд справ засуджених учасників ОУН та УПА, частина з них тоді була реабілітована, але, для прикладу, тих, кого взяли зі зброєю в руках, тоді не реабілітували, бо далі згідно законів вважалися “ворогами народу”. Сьогодні ж ми визнаємо здебільшого дітей репресованих, яких з батьками виселили чи вони народилися у Сибіру. Ці, тодішні, діти зазнали усіх поневірянь: холод, голод, неможливість здобути освіту, отримати пристойну роботу. Пильне око КДБ продовжувало наглядати за ними. Сьогодні, коли їх стає усе менше, ми проходимо етап їх признання”, відмітив член регіональної комісії з реабілітації осіб, які потерпіли від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років Ярослав Коретчук.
Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери закликає очільників громад підтримувати реабілітованих.
“Дякую Івано-Франківській міській раді, яка 28 липня 2023 р., затвердили додаткові доплати реабілітованим особам, які постраждали від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917―1991 років. В розмірі 500 грн. на місяць. А де ж, решта 61 громада? В більшості громад є не більше десятка таких осіб, чому не прийняти відповідні рішення, про доплату? Це ж не мільйонні витрати бюджету”, – додає Коретчук.
Історик відмічає, що народ, який не шанує минулого, не має майбутнього.
“Повірте, ці люди заслуговують нашої уваги. Їх батьки віддали усе, життя та здоров’я, щоб Україна стала незалежною. Сьогодні, ми живемо, працюємо у цій країні, але належної уваги не присвятили їм. Ми цими речами теж демонструємо, що, можливо теперішні наші захисники не отримають заслуженої підтримки, за яку вони проливали кров та втрачали побратимів. Звертаюсь до голів громад Івано-Франківської області, зверніть Вашу увагу на потерпілих від репресій”, – просить Ярослав Коретчук.