З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України в селі Підгір’я Богородчанської ТГ відбулася дискусійна платформа «Громади в час війни: оперативні рішення – стратегічні цілі». Її побудували навколо трьох пріоритетів: дотримання прав людини, інформаційна безпека та стратегічні цілі роботи громад, пишуть Версії.
До обговорень долучились Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, заступник начальника Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олег Заворотній, представники правоохоронних структур області, очільники громад, народні депутати України, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, голова Івано-Франківського РВ АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відмітив, що права людини стали першою жертвою і основною мішенню у цій війні.
«Я переконаний, що Івано-Франківщина, яка стала першим регіоном, котрий реалізував захід щодо імплементації прав людини в державну політику місцевого самоврядування, автоматично стає більш конкурентоспроможною та інвестиційно привабливою для українських та закордонних інвесторів. Ми вже принаймні про це дискутуємо, а інші регіони з різних причин до цього ще тільки підходять. Ми саме тому і вистояли і перемагаємо, бо для нас демократія і права людини – не просто якісь слова, це принцип нашого життя, це принцип нашої роботи», – відмітив Дмитро Лубінець.
Наразі головним завданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є посилення спроможності Офісу забезпечити захист конституційних прав військовослужбовців, членів їх родин; людей, які постраждали від війни та змушені тікати з районів ведення бойових дій; дітей, літніх людей, осіб з інвалідністю, представників національних спільнот; наших громадян, які залишились на тимчасово окупованих територія або виїхали за межі країни.
У цьому аспекті діяльність Офісу Омбудсмана та органів місцевого самоврядування дещо подібні, адже із забезпеченням прав та вирішенням проблем цих людей безпосередньо стикаються у громадах. Кожне право людини відповідає певним обов’язкам держави та повноваженням місцевої ради, а реалізація прав людини потребує ресурсів. Кожне рішення, кожна адміністративна дія у кожній конкретній ситуації мають бути в межах прав людини, ніби права людини є певним інструментом вимірювання. Також долучення громадян до процесу прийняття рішень у громаді допомагає готувати більш якісні рішення, що враховують інтереси різних зацікавлених груп та намагаються знайти справедливий баланс інтересів громадян. Адже відкритість та прозорість є одними з принципів розроблення стратегічних та програмних документів. Права людини мають бути певним критерієм, на який треба зважати в усьому процесі ініціювання, аналізу та формування державної і місцевої політики.
Дотримання прав людини у сфері освіти чи працевлаштуванні – це ті виклики, які на нас чекають в найближчому майбутньому. Зокрема удосконалення потребує захист прав наших захисників.
«Чи готові ми дотримуватися захисту прав хлопців та дівчат, які повернуться з війни. Остання соціологія, яку провело Міністерство ветеранів показала всі роботодавці сказали, що вони підтримують ветеранів. А от коли їх спитали, чи готові вони взяти на роботу ветеранів, то лише трохи більше 15% погодилися. Тобто це і є недотриманням прав людини і це теж треба включати в стратегію» – зазначила народна депутатка Оксана Савчук.
Інтеграція прав людини в стратегії розвитку наших громад – це один із важливих аспектів сьогодні, переконаний голова Івано-Франківського РВ АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків
«Найближче до людей саме органи місцевого самоврядування. До нас ідуть мешканці, до нас ідуть рідні наших героїв, до нас ідуть військові, дехто з них уже, на жаль, з інвалідністю», – відмітив Руслан Марцінків.
Також мер Івано-Франківська відмітив роль громад в питаннях безпеки та інформаційного захисту.
«Дуже важливо, що сьогодні ми всі зустрічаємось – з народними депутатами, з Уповноваженим з прав людини. Тому що дуже багато питань по полонених, дуже багато питань по захисту людей з інвалідністю тощо. Важливо, які останні тенденції щодо інформаційної гігієни і рекомендації служби безпеки і правоохоронних органів та наших органів місцевого самоврядування», – додає Руслан Марцінків.
Міський голова пригадав, як Івано-Франківські в перші дні повномасштабного вторгнення приймав тисячі переселенців.
«Ми оперативно згуртувались і послідовно забезпечували проживанням, харчуванням, надавали статус ВПО, виплачували допомогу, надавали гуманітарну допомогу тощо. Оглядаючись на минулий рік, можу сказати, що ВПО – водночас виклик і потенціал для розвитку громади. Адже до нас переїхали люди зі своїми знаннями та досвідом, привезли свої бізнеси і продовжують розвивати їх у нас. У громаді проживає близько 40 тисяч переселенців. 79 релокованих підприємств продовжують свою діяльність, що добре як для них, так і для громади, адже це, передовсім, робочі місця, податки, а також інтеграція ВПО у суспільно-політичне життя», – каже Марцінків.
На його думку сьогоднішня важлива роль громад – зменшити загальне навантаження від війни на країну. А завдання тилової громади – підтримувати людей, допомагати військовим та, наскільки можливо, покращувати загальний комфорт громадян, надавати їм якісну і своєчасну медичну допомогу.
Стратегія громади – це ключовий документ для її розвитку, що повинен враховувати виклики воєнного часу.
«Без стратегічного бачення жодна громада не зможе розвиватись. АМУ ще декілька років тому розпочала роботу з підготовки стратегій ОМС. І нам дуже приємно, що парламент дослухався і провів відповідні зміни до законодавств про регіональну політику», – відмітив виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Також Олександр Слобожан нагадав, що від початку повномасштабного вторгнення було викрадено і піддано тортурам 59 посадових осіб місцевого самоврядування, з яких 35 сільських, селищних і міських голів.
«Завдяки спільним зусиллям Асоціації міст України, Офісу Президента, правоохоронних структур вдалося визволити з полону 31 голову громад. На жаль, інші ще перебувають в полоні. Ми докладаємо максимум зусиль для вирішення цієї проблеми та просимо поширювати цю інформацію, оскільки це є злочином проти цивільного населення», – відмітив виконавчий директор АМУ.
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Богородчанській громаді змушені були перейти від довгострокового стратегічного планування до вирішення тактичних завдань, до яких, схоже, жодна з громад не була цілком готовою.
«Спочатку ми, як і всі, реагували за принципом пожежної команди: приймали виклики і на ходу шукали рішення. Зараз ми розуміємо вже, що громадам потрібно працювати на системній основі. І хоча чи не кожна громада мала свою стратегію розвитку, тепер нам доводиться її майже повністю переписувати, адаптувати до умов воєнного стану. Ми мусимо скорегувати ті моменти, які стосуються інтеграції ВПО, бо вони не можуть тут бути в замкнутих анклавах. Ми маємо відпрацювати стратегію роботи з релокованими підприємствами, роботи з сім’ями учасниками бойових дій, з пораненими. Ми вже зараз плануємо відкриття центру соціально-психологічної реабілітації, знайшли приміщення і працюємо над його облаштуванням. Розуміємо, що великим викликом стане демографія, бо багато людей виїхало, багато молодих сімей відкладають народження дітей. І це все через рік-два нас наздожене. Це все – наші теперішні і майбутні виклики, тому нам потрібні системні рішення і стратегії», – відмічає голова Богородчанської громади Ростислав Заремба.
В умовах війни громади зіштовхнулися з викликами, які накладають свої відбитки на кожну сферу життя.
«Від нас вимагається не лише оперативна реакція на складні ситуації, але й визначення стратегічних цілей, які допоможуть нам пережити цей випробувальний час та зміцнити країну. Наше завдання – дбати про безпеку України та добробут мешканців громади, підтримуючи звʼязок та співпрацю між різними секторами. Нам важливо розробити механізми для надання допомоги тим, хто найбільше цього потребує – наші військові. Тому минулого тижня на позачерговій сесії Надвірнянської міської ради було виділено 17,5 млн. гривень з міського бюджету для Збройних сил України, а від початку повномасштабного вторгнення – 67,5 млн. грн. Також тонни гуманітарної допомоги, які отримували від міст-побратимів, волонтерів та небайдужих жителів громади, більше двох сотень транспортних засобів – все було передано впродовж півтора року війни», – акцентує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович.
Ніхто сьогодні не знає правильної формули щодо забезпечення ефективного функціонування місцевого самоврядування під час війни. Тому муніципалітетам Прикарпаття доводиться приймати нові оперативні рішення, які дозволяють не лише забезпечувати військових на шляху до перемоги, підтримувати сім’ї героїв, а й вирішувати усі питання життєдіяльності громади, надаючи необхідні послуги її жителям.
«Сьогодні всі без виключення територіальні громади змінили свої пріоритети і рухаються на допомогу військовим, використовуючи всі наявні ресурси – як фінансові, так і людські. Громади змінюють свої стратегії і пріоритети. Наш захід в першу чергу покликаний зібрати всіх стейкхолдер, всіх людей, які працюють в цьому напрямку, щоб тісніше навести комунікацію, а громади отримали більше орієнтирів, в якому напрямку планувати свою діяльність. Найважливіше сьогодні – розставити чіткі акценти, щоб сформувати загальну позицію роботи органів місцевого самоврядування на Прикарпатті», – відмітив директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук.
На початку війни всі дії громад були ситуативними, але зараз потрібно визначити стратегічні цілі розвитку в умовах воєнного стану.
«Органи місцевого самоврядування стали тією опорою і балансом між вирішенням великих проблем і рутиною, яка не знята з повноважень. Сьогодні муніципалітетам Прикарпаття доводиться приймати нові оперативні рішення, які дозволяють не лише забезпечувати військових на шляху до перемоги, підтримувати сім’ї героїв, а й вирішувати усі питання життєдіяльності громади, надаючи необхідні послуги її жителям. І це завдання є основним викликом для керівників територіальних громад.», – додав директор Івано-Франківського РВ АМУ.
Юрій Стефанчук відмітив, що експерти Івано-Франківського РВ АМУ весь час були на зв’язку з громадами, допомагали їм знаходити правильні рішення щодо підготовки відповідних документів, комунікувати з місцевою і центральною владою, супроводжувати громади в проєктній діяльності та впроваджувати європейські стандарти місцевого самоврядування. Один із прикладів – це реалізація проєкту «Муніципалітети на шляху до ЄС», метою якого є розробка нових стратегічних документів для громад, програм підтримки для волонтерів тощо.
Учасники панельних дискусій зійшлися на важливості вибудовування пріоритетів регіональної політики з урахуванням внутрішнього потенціалу громад, долаючи виклики, спричинені війною.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!