Міністерство культури та інформаційної політики України додало чотири народні традиції до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Серед них – культура традиційної гуцульської сирної пластики та традиція виконання ритуального чоловічого танцю “Сербен”.
Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП) розширило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини, додавши до нього чотири народні традиції.
Серед нових елементів переліку – весільний обряд “Читання корони”, культура традиційної гуцульської сирної пластики, традиція виконання ритуального чоловічого танцю “Сербен” та народна гра “Ашик”, поширена на півдні Одеської області у місцях компактного проживання болгар і гагаузів.
“Відтепер місцеві громади мають вжити заходів щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України щодо забезпечення охорони елементів нематеріальної культурної спадщини”, – наголошується у повідомленні Міністерства культури та інформаційної політики України.
Традиція гуцульської сирної пластики побутує в селах Косівського та Верховинського районів Івано-Франківської області. Подібні елементи існують і в інших регіонах України та сусідніх країнах, однак мають місцеві особливості та традиції. У селі Брустури майже в кожній хаті виготовляють сирну іграшку, яку обов’язково вкладають у пасківник для освячення на Великдень. Традиція передається від покоління до покоління.
Ритуальний чоловічий танець “Сербен” виконують у селі Чортовець Городенківської міської ради, а також у місцях компактного проживання уродженців цього села за кордоном. На Провідну неділю цього року у Чортовці встановили новий рекорд України – 225 учасників виконали “Сербен”, утворивши ланцюжок довжиною 2350 метрів.
Внесення традицій до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини сприятиме їх збереженню та популяризації як важливої частини культурної ідентичності українського народу.