14 липня представники Верховинщини вирушили до столиці, щоб під стінами Верховної Ради провести відкрита сесія районної ради. Горяни приїхали в автентичному строї, з трембітами та троїстими музиками. На порядку денному важливе питання – збереження на новій адміністративній карті держави найвисокогірнішого Верховинського району. Два дні гуцули протестували під станами парламенту і Офісу Президента. До горян виходили депутати різних фракцій.
Врешті після того, як фракція “Слуга народу попросила зняти з розгляду проєкт постанови №3650 “Про утворення та ліквідацію районів”, зібрався Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Тут депутати знову розглянули питання про конфігурацію районів по всіх областях.
При розгляді нового адмінтерустрою Івано-Франківської області обговорили можливість створення ще одного району – Верховинського.
“Ситуація має дві площини. Одна ґрунтується на тому, що в гірських районах вкрай ускладнена логістика. З іншого боку, в гірських районах ми і так суттєво відхилялися від методики щодо населення. Жоден з них не перевищує 100 тисяч, а проєктне населення Верховинського району – 30,5 тисяч. Це теж аргумент”, – відмітив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.
За створення окремого Верховинського району виступив нардеп Михайло Цимбалюк, який є уродженцем високогірного села Пасічна на Прикарпатті.
“Ми стали свідками останньої повені, і тут не до політики. Верховинський район – це гірський район, який не тільки в негоду, а в інший час відрізаний від іншої території. І в цій ситуації кількість населення не є критерієм”, – відмітив Михайло Цимбалюк.
Надали слово і представникам громади.
“Верховинський район – це унікальний район, найвисокогірніший в Україні, середня висота – 901 м над рівнем моря. Тут дисперсна форма поселення – села розкинені, хата від хати і по кілометру і по два, і так по горах. Верховинський район фактично не має доріг, не тільки місцевого значення, а й комунального. Ми – прикордонний район, межує з Румунією. Під час паводків ми відрізані повністю. На Верховинщині збережена автентична українська культура та звичаї ще Київської Русі, які передавалися через покоління, їх необхідно теж зберегти. Також є питання доїзду. Наприклад, щоб доїхати до Косівського району, хоча це і до 100 км, але потрібно витратити до п’яти-семи годин”, – каже голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, який власне і очолив “похід гуцулів на Київ”.
До обговорення приєднався і Роман Лозинський – перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
“В нас була подібна дискусія по Закарпатській області, коли ми виділили Рахівський район. У матеріалах, надісланих представниками Верховинщини, є обрахунки по дорогах і розкиданості сіл. З точки зору методики та гармонізації справді потрібно переглянути рішення і врахувати думку громади району”, – відмітив Роман Лозинський.
Голова асоціації сільських та селищних рад Верховинського району попросив взяти до уваги досвід Польщі, де всі гірські райони функціонують окремо.
“Просимо вас, почуйте нас, підтримайте і допоможіть” – каже Дмитро Джуряк.
Створення окремого Верховинського району підтримало 17 депутатів, при необхідній мінімальній кількості 14 голосів.
Відтак, Івано-Франківська область буде поділена на шість районів: Івано-Франківський, Калуський, Коломийський, Надвірнянський, Косівський та Верховинський.
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!