реклама

Гуцульська коляда: як святкують Різдво у Криворівні (фото + відео)

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Вони прагнуть стати свідками особливого дійства – гуцульської коляди, яка в цьому місці збереглася в автентичному вигляді.

Різдво. Морозець. Довкола – гори, припорошені снігом. Село Криворівня розкинулося поміж відрогів Буковецького хребта, неначе у велетенській чаші. Більшість будинків вмостилися “на рівні”– попри дорогу, вздовж річкової осі. Решта – видряпались нагору. Простір поміж ними ділять “накриво” вулички, загорожі, парканці. Про це пишуть Версії з посиланням на Курс.

http://kurs.if.ua/media/gallery/full/1/5/15894906_1241952669183684_1213573444589815403_n.jpg

Місцева церковця, де зазвичай починається знаменита криворівнянська коляда, височіє понад шляхом, розповідає “Карпати.Туризм.Відпочинок”. Нагору ведуть круті східці. Невеличке подвір’я довкола приземкуватої, накритої ґонтою споруди вщент заповнене людьми. Ґазди – простоволосі, в кожухах, з-під яких видно вишиті коміри сорочок. Ґаздині й дівчата – в білих, червоних, зелених, вишневих з великими яскравими малюнками й тороками хустках. Цей гурт нагадує екзотичний квітник. Більші діти бігають поміж дорослими (хо-о-о-лодно!), менші – туляться до батьків. Закінчується святкова Служба Божа. Всі чекають на колядників.

http://kurs.if.ua/media/gallery/full/1/5/15822990_1241952679183683_1579327310809737206_n.jpg

Дзень-дзелень-дзінь-дзень. Один за одним з церкви виходять чоловіки і шикуються в ряд. Одягнені всі приблизно однаково. У колядників по вишитих сорочках – яскраво вигаптувані кептарі, зверху – багато оздоблені на грудях, прикрашені кутасами темно-бордові сердаки, штани заправлені у високі чоботи. Дехто тримає в руках гуцульські топірці-бартки, ще хтось несе на плечах трембіту чи мисливський ріг, кілька чоловіків – зі скрипками. До зап’ястя правиць прив’язані дзвоники. Попереду кожної колядницької ватаги – її керівник. Ватажки заспівують, пісню підхоплюють інші члени гурту – так починається урочистий хід довкола церкви.

http://kurs.if.ua/media/gallery/full/1/5/15873468_1241952882516996_2364911194514519802_n.jpg

Спочатку здається, що панує суцільний звуковий хаос. Однак згодом вирізняється спільний мотив. Колядники утворюють навколо храму кільце – один гурт змінюється іншим, і так далі. Спів раз по раз наближається, лунає впритул, віддаляється, починає стихати і знову набирає сили. Звуки скочуються в долину, відбиваються від поверхні води, ковзають схилами і повертаються луною, підсилюючи багатоголосся, що виводить “Гой-дай-Бо-же-е…”.

http://kurs.if.ua/media/gallery/full/1/5/15894760_1241952822517002_8191136552858346493_n.jpg

Врешті колядники, відмірявши потрібну кількість кіл чи кроків (це потім ми дізнаємося, що довкола церкви обходять сім разів), зупиняються і повертаються до дверей храму. Гомін на подвір’ї стихає. З церкви виходить священик. Голови схилено. Панотець благословляє: колядників – на роботу, селян – на щедрі та щасливі празники. “Христос ся рождає!”– “Славімо його!”.

Гурт колядників від церкви повертає до великого дерев’яного будинку. Чоловік у капелюсі, прикрашеному пучечком барвистого пташиного пір’я, – ватажок, по-місцевому – “береза”. Виявляється, вони йдуть віншувати (співати вітання) до дому-музею письменника Михайла Коцюбинського. Оскільки господаря нема, колядників приймає сільський священик.

Правдива коляда починається у Криворівні на Різдво, а у Святвечір селом ходять “вертепнички” – перевбирані малі діти-ангелики. Аж до Йордана (19 січня) – час колядницький.

Колядка, як на міське вухо, звучить специфічно. Спів триває цілих 20 хвилин. Чоловіки ритмічно підкидають догори бартки і пританцьовують на місці. Кожен їх рух супроводжує перегук дзвоників. Усе разом – скрипка, голоси, переливи дзвіночків, стогін трембіти, супроводжувані танцювальними рухами чоловіків – вичакловує майже містичну атмосферу.

Тимчасом гурт повертає у вуличку, яка веде просто на гору. Нам пояснюють, що вже аж тепер колядники вирушають до сільських осель. “Є традиція – коляду починати від церкви, – пояснює “береза”. – А наш храм – найдавніший на всі гори! Й’го перенесли сюди з-за ріки 1719 року. Тут ще Довбуш із Дзвінкою стрічалися”. Криворівня має вісім колядницьких гуртів. Кожна ватага – на свій “куток” села чи присілок. Присілків у Криворівні – більше десяти. Загалом у селі понад 800 дворів. Від Різдва до Водохреща колядники мусять побувати в усіх без винятку оселях. Колядують навіть там, де господарі не живуть. “Аби добро не минуло хату та землю”, – вагомо обґрунтовують чоловіки.

Колядують у селі почергово. Ще за три місяці до Різдва селяни починають записуватися “на коляди”– складають список осель. “Ми більше не годні, як три-чотири хаті в день обійти”, – пояснюють хлопці. Запопасти колядницький гурт саме 7 січня вважається дуже почесним – селяни змагаються за це поміж собою, як і за те, щоби колядники були з їхньої “фамілії”. “Бути колядником – гонорово. Лиш абикого не беруть, – каже пан Зеленчук. – То є добірне товариство. Чоловіки мають бути порядні і ґазди добрі. Парубки – скромні й до роботи спритні. Аби в них трохи був голос, аби не гутіли, як медвідь. Аби були музикально замислені…” Якщо колядник лихословить або забагато пригощається, його можуть із гурту попросити геть. А це в селі вважається великою ганьбою.

За старших у колядницькій ватазі “береза” і “виверця”. “Виверця” – організатор-адміністратор: він збирає на репетиції і на коляду, слідкує за порядком, одягом і дотриманням традицій. «Береза» відповідає за творчу частину. “Головно його обов’язок – керувати в коляді, – пояснює син “берези”, колядник Іван Зеленчук-молодший. – “Береза” – це щось таке, як режисер”.

Він у колядників – найбільш шанована людина. Це – душа гурту, керівник усього дійства. Він прослуховує і добирає колядників, вчить з ними голосові партії і слова, сам знає напам’ять до півсотні колядок і ще більше звичаїв, починає кожну колядку, веде мелодії, загалом керує дійством. “Береза” визначає, кому і що співати, скільки бути в гостях, міру їжі й питва. Разом із “виверцею” він наглядає за моральністю підопічних. Адже традиція велить їм берегти духовну й тілесну чистоту впродовж усього часу коляди. “Ми та як святу ношу носимо, – пояснює пан Зеленчук. – Нам не можна бути з жінкою, невольно самим просити жінку в танець. Аж коли розплясуємося в Йордан на ріці та розціловуємо хрест – отоді стаємо так нарівні, як всі”.

Колядування, переконані у Криворівні, справа виключно чоловіча. Жінки ж на свята мають дім “тримати”. Через те на Різдво поперед колядників гості, а надто жінки, по хатах не ходять.

 

Фото – Юрій Атаманюк, 2017.

Відео коляди-2017 у Криворівні – “100 стежин“.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ