Кожна місцевість чи пам’ятка архітектури мають свою історію, яку мало хто знає достеменно. Залишаються маленькі таємниці, про які з часом довідуємося завдяки ґрунтовним дослідженням істориків та краєзнавців чи свідченням старожилів. Цього разу розповімо кілька цікавих фактів про храми Городенківщини, які донині маловідомі на широкий загал.
Про це пишуть Версії з посиланням на Репортер.
Острівецька церква Юрія Переможця цього року відзначає 165-річчя від дня заснування. Краєзнавець Роман Дронюк розповів про таємничі поховання біля храму, де, ймовірно, спочивають колишні власники села або фундатори святині. Він переконаний, що церкві передувала інша, яка згоріла, і донині зберігся обпалений хрест з тієї пожежі. Цікаво, що в цьому храмі служив парохом Костянтин Цісик, брат дідуся відомої співачки Квітки Цісик, про що дізналися з напису в Євангелії 1922 року.
У дзвіниці церкви Архистратига Михаїла в селі Виноград, за словами Василя Палагіцького, була криївка УПА, де друкувалися агітки. Старожил Василь Дроник згадував, як повстанці вночі стерегли дзвіницю від німців. Досі невідомо, де саме закопані церковні дзвони під час війни, хоча екс-голова села Михайло Гоблик чув, що один з них – біля річки Чорнява.
Олекса Правдич з села Вікно розповів про ще одну криївку біля пограбованої усипальниці графів Ценських, де знайшли зброю УПА.
Михальче зберігає пам’ять про татарські набіги, коли з містечка вціліли лише дві родини. Паламар Микола Андріяш згадує, як татари зробили з каплички конюшню. Настоятель Іван Терновський показав старовинні реліквії – статую Миколая, яку переховували за радянських часів, найдавніше Євангеліє 1636 року та інші стародруки. Професор Микола Кугутяк віднайшов карту, яка свідчить про існування чоловічого монастиря XV ст.
В Олієво-Королівці костел, зведений вірменином Кшешуновичем, став церквою Преображення. Тут знайшли Євангеліє 1686 року – четверте XVII ст. на Городенківщині. Отець Богдан Войтишин виявив давні поховання фундаторів. У селі служили Григорій Шашкевич, брат письменника Маркіяна Шашкевича, і Юліан Шухевич, родич генерала УПА Романа Шухевича.
Євангеліє 1686 року, Олієво-Королівка
Ці храми та люди зберігають безцінні сторінки історії, які варто досліджувати й пам’ятати.