Калюжі перетворились в море, яке ніколи не висихає: так називають дорогу, яка веде в їхній двір, мешканці вулиці Молодіжної, 55 в Івано-Франківську. Через тотальне бездоріжжя та глибокі ями авто, які сюди заїжджають, змушені їхати тротуаром. Тож тепер у франківців, які тут мешкають, нема ні дороги, ні безпечної пішохідної зони.
Десятки років без дороги
Дорога на вулиці Молодіжній, яка не бачила ремонту не одне десятиліття, перетворилась просто на напрямок. І це неподалік центру міста і великої паркової зони.
«Вічна калюжа. Це не нормально, коли люди мають роками страждати. Ця дорога в планах вже років 20. Вони обіцяли, що не будуть частинами її робити, а зроблять капітальний ремонт дороги одразу від Миру до Братів. Обіцянки так і залишились обіцянками. Зробили з одного боку, з іншого. А цих 100 метрів так і залишились», – обурюються мешканці Молодіжної, 55.
В будинку – 96 квартир, мешкає понад 200 людей. І щодня вони стикаються з невирішеною проблемою – болотом і калюжами замість дороги і тротуару.
«Немає можливості безпечно переходити дорогу, бо ти ніколи не знаєш, як їде машина. Бо авто оминає калюжі, а вони в нас повсюди», – кажуть місцеві.
Але навіть коли в спекотний бездощовий сезон вулиця трохи підсихає, з’являється інша проблема.
«Калюжі і болото висихають наполовину, якщо хоча б два тижні не йтимуть дощі. Ну і буде спека + 30 градусів. Коли воно трохи висихає, починає підніматися пилюка. Пил страшний. Кожного дня потрібно мити сходи, вікна відкрити неможливо, бо все йде в дім», – обурюється пані Людмила.
Ремонту не пам’ятають навіть ті, хто живе тут віддавна.
«Коли ми були в молодшій школі, вже дорога була розрита. Нам щоразу обіцяли її зробити: протягом пів року, року, двох років… Я вже університет закінчила, а дороги й досі немає. Ми все дитинство бавились в цих калюжах», – пригадує група дівчат.
Влада не реагує
Люди неодноразово зверталися до влади міста з проханням відреагувати на ситуацію, робили збори, писали скарги, збирали підписи.
«Ми неодноразово просили, щоб хоча б щебенем засипати найбільші ями – але навіть того нам не хочуть зробити», – кажуть на Молодіжній.
Ще років 7-10 тому дорога була хоч і з ямами, але принаймні проїзною.
«Але тоді через парк на Молодіжній і через нашу дорогу прокладали каналізацію до будови Мельника на Хоткевича. Після цього дорогу знищили остаточно. Вони щось ніби засипали, але дорога ще більше просіла. І нікого це не цікавить. Вони навіть асфальт зверху не клали, просто закатали катком те, що розкопали: землю, гравій, шматки асфальту», – пригадують мешканці.
Щоправда, кілька разів тут бачили комунальників.
«Коли в нас вода не сходила цілий рік – привезли трішки шутру і засипали. А ще зробили дренаж, щоб вода стікала. Але це мало тимчасовий ефект», – кажуть франківці.
Ситуація з року в рік погіршується.
«Щоб не збурювати людей вже кілька разів сюди приїжджала машина, яка викачує воду після дощів. Але це кардинально ситуацію не міняє, бо ями ж залишаються», – додають сусіди.
Без дороги і без тротуару
Коли дороги не стало, авто перемістились на тротуарну зону.
«Якщо ти йдеш по тротуару, то тобі сигналить машина, бо лиш там більш-менш нормальне місце, по якому вона може проїхати», – розповідають на Молодіжній.
Знищити ще й тротуар «допомогла» важка техніка.
«Навіть вантажівки, які возили матеріали на будівництво, не хотіли їхати цією дорогою. Вони об’їжджали по тротуару – і розбили нам ще й тротуар. Добили все до ручки», – додають місцеві.
Через це батьки переживають за безпеку дітей.
«Діти не можуть виїхати на велосипеді – бо страшно. Не знаєш, як проїде машина, бо тепер в нас виходить, що кругом дорога – нема тротуару, нема пішохідної зони», – розповідає пані Людмила.
Місто не для дітей
Найбільше місцеві мешканці переживають за своїх дітей.
«Я тут проживаю 5 років, моєму синові 3,5 рочки. І найбільшою проблемою в нас було вийти гуляти з візком. Пройти від будинку хоч в якомусь напрямі – просто нереально. Візок завжди брудний, після цього його ні в авто не поставити, ні занести до квартири. Дитині погуляти немає де», – розповів Олег Козьменчук.
Оскільки дітям вийти на прогулянку – проблематично, то часто малюки шукали розваги на місці.
«В нас болото по коліна, і діти деколи собі влаштовували там розваги – коли було тепло, просто там купалися. Воно збоку ніби смішно, але насправді – не дуже. Дитина меншого віку може впасти, то не треба й величезної калюжі, щоб травмуватись, чи не дай Боже щось гірше», – додає Олег Козьменчук.
Про подібні розваги дитинства згадують і дівчата, яким зараз за 20 років
«Це улюблена калюжа мого дитинства. Я там малою завжди бавилась. Вона ніколи не висихає, там вже своя мікрофлора є», – каже одна з дівчат.
Такі розваги можуть бути небезпечними.
«Дуже небезпечно для дітей, там скло, арматура, бактерії. Діти не розуміють рівня небезпеки», – додає Олена Стефурак.
Одна з мешканок Молодіжної, 55 зараз на 39 тижні вагітності. З дня на день готується до поїздки в пологовий. Але на приїзд карети швидкої жінка навіть не сподівається, бо переконана, що вона сюди просто не доїде.
«В нас надія тільки на власне авто, добре що воно в нас є. На швидку навіть не надіюсь, бо вони скажуть, щоб ми самі йшли до будки, де починається більш-менш нормальна дорога», – каже майбутня мама.
Наразі жінка роздумує над переїздом.
«Після народження дитини напевно доведеться переїхати на деякий час до батьків у приватний сектор, бо я не розумію, як я тут зможу гуляти з дитиною – принаймні перші місяці», – додає вона.
Насправді двір на Молодіжній, 55 – не ізольований. Неподалік є місця для прогулянок та розваг. Єдине, що дістатись до них – дуже проблематично.
«Є парк неподалік, але щоб до нього потрапити, потрібно чекати кілька дів, щоб висохло хоч трішки», – додають люди.
Майже всі батьки школярів змушені зустрічати своїх дітей з навчання.
«Через те, що сюди ніхто не ходить, ввечері збирається відповідний контингент. Освітлення також на вулиці не було, ми змушені були зробити його самі, долучились підприємці, за що ми їм дуже вдячні. Поки ми самі не зробили світло, мусіли щоразу йти зустрічати дітей, особливо в кого друга зміна або взимку ввечері, коли вони повертались з гуртків. Темніло дуже швидко – тому було дуже страшно йти», – відмічає пані Людмила.
Через те, що дорога – непрохідна, це ідеальне місце для сумнівних компаній.
«Ввечері ці місця безлюдні, ніхто не хоче в це болото йти, всі обходять. Тому сюди сходяться ті, хто хоче «заникатись», бо знають, що сюди ніхто не піде», – додає пані Олена.
З Молодіжної тікає бізнес
Ще одна проблема, яку спровокувала відсутність дороги: підприємці часто відмовляються в цьому місці вести бізнес.
«В нас був садок неповного дня. І від дуже швидко закрився, бо дітей сюди привозити неможливо. Так само і вийти з дітьми погуляти немає як і куди», – розповідає пані Людмила.
Місцеві пригадують і інший бізнес, який не витримав випробувань бездоріжжям.
«Був невеликий продуктовий – зачинився. Був центр кераміки – переїхав. Навіть немає сенсу робити якусь візуальну рекламу, бо люди тут просто не ходять. Зробиш ти вивіску – але її просто ніхто не побачить», – додають мешканці Молодіжної.
Ті з підприємців, що залишились тут працювати, мають чимало скарг.
«На цій вулиці в мене є стоматологічний кабінет та кілька комерційних приміщень, які здаю в оренду. 7 років веду підприємницьку діяльність. І ця проблема була ще тоді, коли я сюди переїхав. Постійно болото, постійно брудна машина, неможливо викликати таксі. Таксисти не хочуть заїжджати до самого приміщення, бо коли затяжні дощі – воно все затоплює. Пацієнти, які приїжджають в клініку, постійно скаржаться. І лікарі, які працюють, теж скаржаться, що щодня їм доводиться розбивати стойки і колеса», – розповідає пан Ігор.
Серед тих, хто залишається працювати на Молодіжній – спортивний клуб для дітей.
«В нас є спортивний зал, туди ходять близько 200 дітей. Батьки привозять, бо клуб насправді хороший, давно в місті. Але хотілось би якісь зручності мати. Я навіть не знаю, з якою вулицею в місті нашу можна порівняти. Я кожного року плачу податки, але як їх використовують, я не знаю. Хотілося б, щоб ці кошти також були спрямовані на благо людей, які тут живуть і працюють», – додає пан Ігор.
Проблема з логістикою – одна з найскладніших для місцевих підприємців.
«Всі ніби розуміють, що погодні умови не мають впливати на те, як ми маємо працювати. Бо бізнес має працювати кожного дня, а не лише в дні, коли не йде дощ. Коли нас вчергове затоплює, неможливо здійснити поставку товару. В мене невелике виробництво, і щоб виробляти продукцію, необхідні певні складники для цього. А здійснити їх поставку – справжнє випробування. Ми працюємо з регулярними відправками і поставками. І логістика – один з ключових моментів. А відсутність дороги дуже негативно впливає на бізнес. Люди не можуть нормально добратися до роботи, не можливо дійти до поштового відділення, щоб товар відправити. Бо відкриваємо двері – і кругом непрохідні калюжі», – розповідає пан Назар, який займається виготовленням фототоварів.
Не тільки бізнес тікає з Молодіжної.
«Тут недавно була обласна асоціація осіб з інвалідністю – і вони також змушені були переїхати. Бо людям з обмеженими можливостями сюди дійти чи доїхати не було як», – додають франківці.
Без авто дуже складно – таксі відмовляється приїжджати
Місцевим мешканцям дійти на найближчої зупинки громадського транспорту – справжній квест.
«Щоб вийти в місто в чистому взутті, потрібно вдягати або бахіли, або гумові чоботи. І вже ближче до вулиці Миру перевзуватися. Інакше просто не вийдеш – бо кругом калюжі», – каже один з мешканців.
«Не йдеш по дорозі, а по острівцях землі чи залишків асфальту, які видніються», – додає пані Людмила.
На Молодіжну, 55 проблематично не лише дійти, а й доїхати.
«Хто місцевий, давно тут живе, то вже знає, де найглибші ями. Але нещодавно був випадок, що один з водіїв заїхав у яму. А через калюжу не бачив, яка вона глибока, і просто пробив собі бензобак. Після розголосу цього випадку в соцмережах голова міста обіцяв, що щось буде зроблено. Але наразі ми бачимо, що не роблять нічого», – каже Олег Козьменчук.
Таксі в більшості випадків відмовляються їхати.
«В мене був випадок, коли таксі просто відмовилось до мене їхати, коли я назвала адресу», – каже пані Людмила.
Таксисти погоджуються самі донести сумки пасажирів, щоб лише не заїжджати в цю зону тотального бездоріжжя.
«Вони погоджуються довозити або до місця закінчення нормальної дороги, або кажуть: «А можна я вам сумки з продуктами до під’їзду донесу, але автівкою їхати туди не буду?», – пригадує одна з місцевих мешканок.
Франківці з Молодіжної,55 просять владу їх почути
Через те, що вже багато років влада їх не чує, люди просто у відчаї.
«Ми бачимо, що роблять інші дороги, двори. Ми хочемо, щоб нарешті дійшла до нас черга», – кажуть місцеві.
Люди просять зробити дорогу, бо з кожним сезоном ями все глибші, а калюжі все більші. Немає ні проїзду, ні проходу.
«Ми не просимо капітального ремонту, але зробіть цю вулицю хоча б проїзною. Щоб діти могли перейти, коли йдуть зранку до школи чи в садочок – як мінімум перейти по сухому. Бо ми бачимо, що в місті роблять деякі об’єкти. А в нас ситуація просто критична – бо дороги в нас нема взагалі», – резюмують мешканці будинку.