Бути чи не бути? Відповідь на це одвічне запитання намагалися відшукати на Прикарпатті. До Дня Незалежності України колектив Івано-Франківського національного академічного драматичного театру поставив “Гамлета” на горі Піп Іван.
Як звучить знаменита шекспірівська трагедія на висоті понад дві тисячі метрів над рівнем моря?
Уже п’ятий рік поспіль в День Незалежності територія обсерваторії на горі Піп Іван перетворюється на справжню театральну сцену. Актори Івано-Франківського драмтеатру дають тут виставу просто неба. Мистецьке свято влаштували в Карпатах і цьогоріч із нагоди тридцять третього дня народження держави.
– Тихо. Він щось казав тобі. – Такий мав розпач на обличчі, ніби з пекла вирвався. І хоче щось найстрашніше розказати всім.
“Гамлет” у виконанні франківських акторів – це неоопера режисера Ростислава Держипільского. Персонажі розмовляють українською мовою авторського перекладу письменника Юрія Андруховича. У ролі Гамлета – заслужений артист України Олексій Гнатковський, відомий за роллю Івана Довбуша у пригодницькому фільмі “Довбуш”.
Олексій Гнатковський, заслужений артист України:
Це як прапор. Уяви собі, що на горі підняти прапор, аби вся країна бачила, що прапор майорить. Оце сьогодні ця вистава. Він майорить, і вся країна бачить, що країна жива. Ми класна нація, ми можемо зіграти “Гамлета” на найвищій горі.
Уперше колектив Франківського драмтеатру зіграв на одній з найвищих вершин Українських Карпат ще у 2020-му – “Націю” Марії Матіос. Далі були “Енеїда” Котляревського і “Вона – земля” Василя Стефаника. Цьогоріч актори вперше привезли в гори виставу за твором іноземного автора. Кажуть: Шекспір уже давно вийшов за межі Великої Британії і нині є драматургом усього світу.
Ростислав Держипільський, режисер-постановник, народний артист України, директор-художній керівник Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка:
Я вважаю, що сьогодні ми, українці, загалом, і митці зокрема, повинні використовувати будь-яку можливість як комунікаційний майданчик, аби кричати світові про ту трагедію, яка є у нас, про ту жахливу війну, яка відбувається в Україні, про ту жахливу орду московитів, яка прийшла на нашу землю, яка вбиває нас, руйнує наші міста.
От питання – бути чи не бути. В чому більше гідності. Скоритися долі й лягти під стріли, чи опором зустріти чорні хвилі нещастя. І тим спинити їх.
“Бути чи не бути” – це не просто запитання – протистояти злу чи змиритися з ним, каже режисер-постановник Ростислав Держипільський. Це “бути чи не бути?” українській нації. І в день народження держави вони спеціально вибрали виставу “Гамлет”, аби на одній з найвищих вершин дати на це одвічне питання ствердну відповідь – Україні бути.
Ростислав Держипільський, режисер-постановник, народний артист України, директор-художній керівник Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка:
І ми хочемо сказати, що ця московська орда після того, як ми її переможемо, назавжди має понести неймовірне покарання за те, що вона століттями творила і, на жаль, зараз творить в Україні. Тому це наша ода до майбутньої перемоги.
Олексій Гнатковський, заслужений артист України:
Ми воюємо за свій дух, за право бути собою. Так як в “Гамлеті” – бути чи не бути. І освіта, і культура – це те, що буде потім після перемоги. Перемога буде однозначно.
Колектив театру організував повну відеотрансляцію неоопери “Гамлет” через супутникове телебачення. Завдяки цьому насолодитися виставою змогли тисячі глядачів, не піднімаючись навіть в гори.