Та крім загальнодержавних питань були й ті, що напряму впливають на місцевий рівень.

Зокрема, нардепи зберегли 1,6 мільярда гривень у місцевих бюджетах. Зробили це, залишивши пайовий внесок у сфері будівництва, до 2021 року. Відтак, внаступному році діятиме перехідний період, під час якого встановлюється фіксована однакова ставка пайової участі.

Розмір пайової участі становитиме (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування) для нежитлових будівель та споруд – 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта; для житлових будинків – 2 % вартості будівництва об’єкта, пишуть Версії.

Про це стало відомо на пресконференції народних обранців в Івано-Франківську.

«Ми повинні стояти на захисті інтересів громади. Тобто, якщо державний бюджет не дає компенсаторів місцевим бюджетам взамін, або фактично забирає цей податок до якого має відношення міська громада. Робота із забудовниками, які працюють в місті – цесправа місцевого самоврядування. В підсумку ми підтримали інтереси 200 забудовників країни, натомість зменшили інтереси міських громад. Я все таки сподіваюся, що за цей рік ми зможемо зрозуміти, що це важлива річ і цей податок таки залишиться в громадах», – заявила Оксана Савчук, народна депутатка (виборчий округ №83, місто Івано-Франківськ).

Прикарпатські парламентарі переконують, що дбатимуть про місцеве самоврядування. Зокрема, його фінансову автономію, яка повинна відображатися у державному бюджеті. Тож заявляють, що реформа децентралізації повинна рухатися до логічного завершення.

«Ми говоримо про порушення статі Закону України «Про державний бюджет», про Конституцію (стаття 142). Адже, якщо з вини державного бюджету забираються кошти у місцевих бюджетів протягом року, сама держава повинна компенсувати ту суму. Тобто, 1,6 мільярд пайової участі – це та сума, яка з першого січня через закон «Про скасування пайової участі» мала не прийти до розбудови міст, сіл, громад. Тих 4% для комерційних установ, 2% – для житлових і 0% – для розвитку малого і середнього бізнесу промисловості, приваблення інвестиційної складової – це той компроміс, який був досягнутий в останній день перед другим читанням», – заявив Зіновій Андрійович, нардеп (виборчий округ №87, місто Яремче, Надвірнянський район, частина Богородчанського і Коломийського районів)

Парламентарі зізналися, що Закон №1059 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» був своєрідним наріжним каменем і призвів до важких дискусій у Верховній Раді. Адже, за їхніми словами, відміна пайової участі створить катастрофічний дисбаланс у місцевих бюджетах.

«Ми задали просте питання прем’єру: «1,6 мільярда гривень в мінусі в громадах і 70 мільярдів у нас мінус державного бюджету. Звідки ви візьмете ці кошти? Як ви перекриєте цю проблему?». На жаль, нам не було надано чіткої відповіді і враховуючи це, ми змогли довести, що цього року ми сформуємо концепцію, яка дозволить адмініструвати податки, щоб самі громади змогли компенсувати дисбаланс в бюджеті. Нас почули. І за годину до голосування були внесені відповідні зміни й поправки до закону і ми змогли втримати пайову участь», – розповів Ігор Фріс, народний депутат (виборчий округ №84, місто Бурштин, частина міста Івано-Франківська, Тисменицький, Тлумацький райони, частина Галицького району)

Міський голова Івано-Франківська подякував народним депутатам за те, що їм вдалося зберегти пайову участь для міста. Однак, нагадав, що місцеве самоврядування стикається з низкою проблем, які можна вирішити на законодавчому рівні. Одна з них – це відміна з 1 січня 2020 року акцизу на пальне.

«Це проблема для прикладу для міста Рогатин, де цей акциз складає майже 30% коштів бюджету. І для багатьох інших громад це велика втрата коштів. Дорожній фонд – це дуже добре, але на жаль, він дуже рідко доходить до місцевих доріг. На нашу думку, було би справедливо в законодавстві закріпити формулу і тих 20%, які передбачені по формулі чи від кількості кілометрів чи за іншим критерієм передбачити, щоб це була державна субвенція, яка б надходило органу місцевого самоврядування і ці кошти могли бути використані на ремонт доріг місцевого значення», – відзначив мер.

Також очільник міста попросив зберегти акциз на тютюн і алкоголь, як надзвичайно важливий податок для місцевих бюджетів. Та зачепив проблему освіти й медицини, заявивши про недостатні субвенції з держбюджету.

«Для Івано-Франківська тільки по освітні субвенції йде недофінансування 128 мільйонів гривень. Це ті кошти, які могли б йти на ремонт шкіл, не враховується те, що кількість учнів збільшується. У формулі не береться багато розрахунків. Не враховується інклюзія.Той державний бюджет, який був прийнятий, відверто кажучи, ми стривожені, що великий відсоток збільшення є на РНБО, на силовий блок, а на освіту, охорону здоров’я, на жаль, ріст або мінімальний або взагалі є спад», – висловив занепокоєння Руслан Марцінків.

«Діалог парламентарів з громадами – джерело для законодавчих ініціатив».Прес-конференція з міським головою Руслан Марцінків, народними депутатами Ігор Фріс (Igor Fris), Народний депутат Андрійович Зіновій та виконавчим директором Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації Міст України Юрій Стефанчук.-#савчукоксана #народнийдепутат #командамарцінківа #во_свобода #іванофранківськ #місцевесамоврядування #асоціаціяміст

Опубліковано Оксаною Савчук Понеділок, 23 вересня 2019 р.

Народні депутати запевнили, що мають певні напрацювання щодо забезпечення фінансуванням працівників бюджетних сфер.

«Ми з колегами вже направили два запити, щоб нам дофінансували освітню та медичну субвенції і щоб нам змінили формулу розрахунку на наступний рік. Адже, щороку замість того, щоб ми свої податки використовували на розвиток, ми змушені будемо використовувати їх на перекриття державних зобов’язань перед медиками, освітянами і працівниками культури», – аргументувала Оксана Савчук.

Загалом, народні депутати переконують, що незважаючи на приналежність до різних політичних партій, вони всі разом піклуються про розвиток Прикарпаття.

«Кабмін готовий нас чути. Вони молоді, амбітні івважають, що менше податків, краще, ніж більше податків. Але це в свою чергу не означає, що держава не повинна вчитися правильно їх адмініструвати. Вони нас чують і це добре. Поки вони готові нас чути ми готові над цим працювати», – відзначив Ігор Фріс.

В Асоціації міст України наголошують, що важливо заздалегідь, спираючись на дієві кейси чинних громад та успішність бюджетної децентралізації, створити максимально сприятливі умови для завершення реформи місцевого самоврядування.

«Ми не можемо допустити експериментів – це буде неправильно стосовно жителів громад та тих лідерів, які у впродовж 5 років впровадження реформи брали на себе відповідальність. Тому команда експертів регіонального відділення Асоціації міст України, представляючи інтереси місцевого самоврядування, готова до системної роботи з народними депутатами України. Ми переконані, що це сприятиме якісному реформуванню місцевого самоврядування та територіальної організації влади», – підсумував пресконференцію Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.

До слова. законопроект №1059 у другому читанні та в цілому підтримали 272 народних депутата.

Прикарпатські народні депутати проголосували так:

Олег Марусяк –  ЗА

Роман Мулик –  ЗА

Олена Вінтоняк –  ЗА

Олег Синютка –  Не голосував

Оксана Савчук –  Проти

Ігор Фріс –  Відсутній

Едуард Прощук –  Відстуній

Олександр Матусевич –  Відсутній

Зіновій Андрійович –  ЗА

Андрій Іванчук –  ЗА

Володимир Тимофійчук –  ЗА

Василь Мокан – ЗА

 

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!