реклама

Калушанин Євген Просяновський після важкого поранення заново вчиться ходити

рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Нацгвардієць Євген Просяновський отримав важке поранення у березні минулого року на Донеччині. З квітня він проходить лікування та реабілітацію в Німеччині. Працює щодня, знімає на відео усі свої маленькі перемоги — як стоїть у планці, як робить вправи.

Євген Просяновський зараз у східній Баварії — у місті Регенсбург. Тут є реабілітаційний центр, де працюють з українськими військовими. Про це подбала українська діаспора та організація «Space-eye». Євген уже пройшов один курс реабілітації та готується до наступного. Усе Євген Просяновський знімає і викладає у соцмережі. Цим мотивує й інших хлопців, пише “Репортер”.

В Україні чоловік переніс три важкі операції у Дніпрі та ще одну складну у Києві. Столичні нейрохірурги, каже, під мікроскопом запаяли йому хребет та зашили дірку у спині. Коли Євген трохи зміцнів, то одразу з дружиною почали шукати, як можна виїхати на реабілітацію.

До Німеччини Євгена везли на надувному матраці, бо був повністю лежачий. Також тут він переніс ще одну серйозну операцію — шість годин. Йому забирали осколки роздроблених кісток і метал, який змогли тоді дістати. Декілька осколків ще сидить. Найбільший — 2,5 см. Оперувати Євгена ще раз уже не ризикували, бо переніс важку інфекцію.

Потім були два місяці в реабілітаційному центрі та щоденні заняття з фізіотерапевтами. Через місяць після цього Євген перший раз став на ноги. За його словами, зараз Євген може повністю подбати про себе. Поки що у візку, але може сам злізти з нього, кинути на підлогу каримат, повіджиматися, покачати прес.

“Навіть можу постояти у планці. Недовго — до хвилини, але можу, — хвалиться Євген. — Усі тут кажуть, що в мене є всі шанси не те що ходити, а й побігти. У мене ще не працюють голіностопи, не працює таз. Я на катетерах, у мене виведена стома”.

Євген живе окремо, не в реабілітаційному центрі. Волонтери допомогли знайти квартиру на нульовому поверсі. І він самостійно виїздить на вулицю.

“Наразі навіть та думка, що я ні від кого не залежу і я можу сам собі заїхати на вулицю без сторонньої допомоги, — вона мене підтримує. Тут потужно розвинена інфраструктура для людей на візку. Мені зробили тимчасове посвідчення, яке дає право на безкоштовний проїзд в усьому транспорті. На вихідних я їхав до хлопців в центр, бо дехто вже збирається додому. Доїхав без жодних проблем”, — каже Євген Просяновський.

Тут на квартиру через день до Євгена приходить фізіотерапевт. Щодня він сам робить електростимуляцію м’язів. Має спеціальний пристрій, приклеює на ноги та на м’язи тазу наліпки та б’є себе струмом. Також чекає, аби пройти ще один курс реабілітації у центрі, бо там заняття двічі на день по шість разів на тиждень. Також є спортзал, переобладнаний для людей на візку.

24 лютого 2022 року Євген зібрав два рюкзаки — один свій зі спорядженням, другий — дружині з документами. Ще собі в рюкзак запхав кота. Пригадує, що провів дружину до її батьків. Вона з бабусею, мамою та маленьким братиком зразу в машину і на кордон, а вони з тестем — на війну. Тесть у тероборону, а Євген у Нацгвардію. Має позивний «Юджин». Це його псевдо ще з мирного життя.

Євген з побратимом Андрієм Даньо запалилися безпілотниками, бо обоє розбираються в техніці та програмуванні. Тож вчилися керувати дронами, їздили на спеціальні навчання, а потім і самі вчили своїх. За словами Євгена, як і більшість хлопців, він — геймер, тому, маючи PlayStation, звикнути до джойстика не було складно.

“Ми з Андрієм навіть перепиляли самотужки і зробили з п’ять-шість нормальних шоломів зі звичайних казанків, які нам видали, — розказує Євген. — Перепилювали повністю під нормальний шолом, аби можна було підключити активні навушники, гарнітуру, систему підвісу. Мій шолом і плити зараз поїхали до знайомого, бо я не факт, що вернуся у стрій. Але нехай воно якусь роботу та й зробить, може ще когось врятує”.

Перший виїзд був у лютому 2023 на Кремінну. Згадує, що хлопці, яких вони приїхали міняти, сказали, що тут гарячіше, ніж у Бахмуті.

“На той момент там кожен день— штурми, штурми, штурми, — говорить Просяновський. — Техніка, танки, гради. У перший день, коли я побував на нулі, я вже був обстріляний усім”.

Літати там було страшенно важко, бо сам ліс глушить сигнал. Дрон, який мав би летіти на 10 км, летить щонайбільше на кілометр. Крім того, у противника був дуже сильний РЕБ.

“Ну і постійно кричить у рацію— всі залягли, летить «Орлан», — розповідає Євген Просяновський. — У них там купа техніки. Танки, які безкарно виїжджають і просто розстрілюють наших хлопців. Найстрашніші моменти, коли ти бачиш через дрон, як вистрілює танк. Чуєш у рації, як по хлопцях прилітає, і ці найстрашніші кілька секунд тиші, а потім хтось каже: «Ми живі». І тоді як гора з плечей паде”.

Згадує, що випадково на відстані кілометра помітив білу плямку в небі. Це був дрон, який скидав на наших хлопців боєприпаси.

“Я чисто на зумі, на зближенні, провів туди, куди він відлетів і де він приземлився. Ну і потім туди наші хлопці нормально насипали”, — розказує нацгвардієць.

Важке поранення Юджин отримав 8 березня під час обстрілу. Того дня йому дали двох бійців, аби показав, як працювати з дронами.

“Чую такий затяжний свист, навіть скрегіт, який прорізає повітря, — пригадує Юджин. — Єдине, що встиг зробити, це штовхнути тих двох хлопців і дати пів кроку вперед. Мене складає навпіл і прибиває до стіни. У вухах дзвенить. Через пару секунд у трьох метрах падає ще один снаряд. Я пробую поворушити ногами— не можу”.

Далі побратими затягли Євгена у бліндаж, аби надати першу допомогу. І по бліндажу лягають п’ять 120-мм мін. Бліндаж витримав.

“Під’їхав евак, мене на м’яких ношах виносять, лише думав, аби зараз не прилетіло, бо усі тут ляжемо, — пригадує нацгвардієць. — Закидують у пікап, медик колить обезбол. Перший кілометр— як у кіно. Пікап їде, а за ним падають міни, лише земля розлітається. Я не вірив, що людина може так кричати, поки мені не скинути відео, як мене везли”.

Евакуація Юджина тривала близько 5 годин, поки його відвезли до Слов’янська, а звідти у Дніпро.

“Через чотири дні я приходжу до свідомості, відкриваю очі, наді мною стоїть тесть, — розповідає Євген. — Його звати Петро. Думаю, не такий той Петро на брамі раю виглядає. Він лише встиг сказати, що моя дружина Лєна у дорозі, та я знову відключився”.

Євген каже, має три милиці, які йому помагають рухатись і це все проходити. Перший — дружина і сім’я, другий — він сам, третій — психолог.

Найкращий друг Євгена Андрій Даньо зараз також на лікуванні за кордоном, після важкого поранення. Євген каже, у нього була істерика, коли повідомили, що Андрій загинув. Але то була помилка, наступного дня сказали, що живий.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Як Юліана Мазна релокувала свою книгарню-кав’ярню до Івано-Франківська

Юліана Мазна — підприємниця з багаторічним досвідом, яка релокувала свій бізнес до Івано-Франківська. Раніше вона відкрила книгарню-кав’ярню в Чернігові, а тепер успішно розвиває її на новому місці.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
24 лютого

У Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині, 24 лютого оголосили днем тиші

24 лютого у Коломийській громаді, що на Івано-Франківщині оголошують днем тиші. Аби вшанувати військовослужбовців та полеглих у російсько-українській війні.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Прикарпатська команда виборола 30 медалей на Іграх Нескорених (фото)

Прикарпатська команда, у складі 35 ветеранів та військових здобула 30 медалей на Іграх Нескорених 2025.

ПЕРЕГЛЯНУТИ