Наш організм здатний самостійно виробляти білок — колаген. Саме він з’єднує наші тканини, зберігає їхню міцність та пружність, а також запобігає розтягуванню. Він також важливий для підтримки молодості шкіри, а також здатний зменшувати симптоми артриту. Дізнатись більше про властивості цього білка допоможе наша стаття.
Чим корисний колаген
Цей білок є важливим структурним компонентом різних тканин у людському організмі. В першу чергу колаген відповідає за структуру та еластичність шкіри. Втім його вироблення зменшується з віком, тож потрібно забезпечити додаткове надходження елемента. Так, вживання супер колагену дозволяє зберегти молодість та здоров’я, зменшуючи зморшки та інші прояви старіння.
Колаген необхідний для підтримки здоров’я хрящів та суглобів. Його регулярне вживання зменшує біль та запалення у суглобах, покращує їхню рухливість. Не менш важливим структурний білок є й для підтримки здоров’я волосів та нігтів: він сприяє їхньому зміцненню та росту.
Колаген входить до складу кісток, надаючи їм міцність та гнучкість. Природне зменшення синтезу білка може стати причиною ослаблення кісткової тканини, а також збільшує ризик травм та різноманітних захворювань. Не менш важливим білок є й для покращення м’язової маси.
Здоров’я серця також залежить від колагену. Саме він сприяє зміцненню стінок судин, а також знижує ризик серцевих захворювань. Ще елемент корисний тим, що допомагає виробляти слиз, необхідний для захисту стінок кишечника. Крім того, білок входить до складу різних органів, завдяки чому забезпечуються їхня функціональність та міцність. Колаген є складовою частиною різних структур ока (в тому числі й сітківки), тож його достатній синтез або додаткове споживання потрібні для покращення здоров’я очей.
Види колагену в організмі людини
Існує понад 28 різних типів колагену. Наприклад, тип 1 є найбільш поширеним, адже він становить приблизно 90% білка у вашому тілу. Розглянемо найосновніші:
- тип 1 — забезпечує структуру шкіри, тканин, сухожиль та кісток;
- тип 2 — утворює хрящ, який підтримує суглоби. Саме цей білок гарантує їхню жорсткість та еластичність ;
- тип 3 — міститься в артеріях, м’язах та органах та забезпечує їх структурну підтримку;
- тип 4 — міститься в шарах шкіри. Він має ключове значення для функціонування кровоносних судин, а також фільтрації нирок;
- тип 5 — міститься в очах, волоссі та шкірі.
Кожен тип колагену має свої особливості та функції, які забезпечують повноцінне функціонування нашого організму.
Причини зниження синтезу колагену
Зменшення вироблення колагену може бути зумовлене різними факторами. Насамперед такий процес пов’язаний із віком. Після 30 років в нашому організмі мінімізується синтез білка, через що існує загроза втрати еластичності шкіри та ослаблення суглобів.
Також негативно впливає й ультрафіолетове випромінювання сонця, яке пошкоджує колаген в шкірі. Не варто захоплюватись й надмірним споживанням цукру та вуглеводів. Вони здатні пошкоджувати колаген.
Стрес та недостатній сон сприяють виробленню кортизолу: цей гормон пошкоджує колаген та призводить до зниження його синтеза. Звичайно ж, негативно на кількості структурного білка може позначитись паління, а також погане харчування. Не варто виключати й різні хронічні захворювання, а також гормональні зміни в організмі. Вони теж знижують синтез колагену,
Як стимулювати вироблення білка?
Щоб покращити генерацію колагену, надзвичайно важливо правильно харчуватись. Не слід забувати, що білок міститься у тканинах тварин, саме тому до раціону бажано додати яловичину, а також різні субпродукти. Чудово смакуватимуть кістковий бульйон з риби та інших тварин, а також риба зі шкірою. Якщо хочете поласувати десертом, то спробуйте фруктове желе, адже в желатині теж міститься колаген.
Якщо ж ви належите до категорії веганів або вегетаріанців, обов’язково вживайте соєві та бобові продукти, а також горіхи, насіння, листові зелені овочі.
Покращує синтез колагену вітамін С. Потреба у ньому з віком збільшується, саме тому важливо додати до раціону якомога більше продуктів, в яких міститься нутрієнт. Це не лише цитрусові та ківі, але й червоний перець, томати, картопля та різноманітні ягоди.
Також для синтезу колагену необхідні амінокислоти: лізин, гліцин, пролін. Їх можна отримати з різноманітних джерел білка: риби, м’яса, яєць, молочних продуктів. Звичайно ж, не варто забувати й про гідратацію. Достатнє споживання води покращує синтез колагену, а також підтримує здоров’я суглобів та шкіри. Не менш важливими є й антиоксиданти, які допомагають захистити колаген від пошкоджень вільними радикалами.
Обов’язково ведіть здоровий спосіб життя. Відмова від шкідливим звичок, правильне харчування та фізична активність дозволяють стимулювати синтез колагену та покращити самопочуття в цілому.
Типи колагенових добавок
Існує чимало різних харчових добавок, які задовольняють індивідуальні потреби споживачів. Однією з найпопулярніших є колаген у порошку https://vitaworld.com.ua/kollagen-gialuronovaya-kislota-i-hondroprotektory/kollagen-v-poroshke. Його можна додавати до складу напоїв та звичайної води. Така форма є достатньо зручною та простою, завдяки чому добре засвоюється організмом.
Звичайно ж, існує колаген у капсулах та таблетках, які просто запивають водою. Такий формат є зручним для подорожей, а також вважається найкращим дозованим способом вживання білка. Доволі часто зустрічаються колагенові добавки у рідкій формі. Втім вони є не завжди зручними у вживанні (особливо у поїздках).
Важливо повністю дотримуватись рекомендацій виробника та вживати колаген у визначених дозах. Немає жодних обмежень у часі прийому, втім краще поєднувати добавки з їжею. Для покращення засвоюваності колагену рекомендується додатково вживати вітамін С.
В деяких випадках колагенові добавки можуть давати побічні ефекти: розлади шлунка, нудоту, неприємний смак у роті. Втім такі проблеми виникають дуже рідко. Якщо ви все ж таки погано почуваєтесь після вживання колагену, спробуйте припинити пити БАД та звернутись до лікаря за подальшою консультацією.