Чи дійсно пожежники не мали доступу до квартири, що палала? І, зрештою, кому вигідно розхитати авторитет очільника одного з найпотужніших в Україні навчальних закладів?

Пролог

Івано-Франківськ початку 80-х років минулого століття. Згідно з програмою Радянського Союзу «Кожній сім’ї – квартира» Локомотиворемонтний завод розпочинає спорудження багатоповерхівки на вулиці Вовчинецькій (тепер вул. Вовчинецька, 170). Спроектований великий будинок на три під’їзди. Однак, поруч – приватна забудова. Після перевірки всіх наявних документів у власника приватного будинку Іван Чорний, тодішній директор Локомотиворемонтного заводу, приймає рішення будинок по Вовчинецькій, 170 скоротити. Спочатку він мав бути на 3 під’їзди, а став на 2. Але щоб не програв Локомотиворемонтний завод, колишній голова виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (1972-1980 рр.), начальник управління місцевої промисловості Івано-Франківського облвиконкому Омелян Томей віддав заводу резервну площадку, де зараз магазин «Електрон» – це була вулиця Правди. Тож за один недобудований під’їзд їм дали площадку на 5 під’їздів. А для того, щоб не наробити збитків власникам приватних будинків, завод побудував з фундаментних блоків стінку і спорудив паркан.

Експозиція

13 квітня 2018 року в Івано-Франківську трапилась пожежа у багатоповерхівці по вулиці Вовчинецька, 170. Цей багатоквартирний будинок межує з приватним будинком дочки ректора ректора Івано-Франківського національного університету нафти і газу Євстахія Крижанівського.

Зав’язка

Того ж дня окремі ЗМІ Івано-Франківська за повідомленням мешканки будинку по Вовчинецькій, 170 із соціальної мережі Фейсбук звинуватили ректора Євстахія Крижанівського в тому, що, начебто, його паркан завадив пожежному автомобілю під’їхати до палаючого будинку. Крім того, жителі багатоповерхівки неодноразово заявляли про те, що ректор «захопив їхню прибудинкову територію». При цьому – не надано жодних підтверджуючих дoкументів.

Світлина від Oxana Yavorska.

Світлина від Oxana Yavorska.

Замість розвитку дій

В липні 2016 року в Івано-Франківську почали облагороджувати сквери. Комунальники взялись вистеляти бруківкою доріжки поблизу будинку на Вовчинецькій, 170. Та виявилось, що земля знаходиться у приватній власності.

«Прийшли і накрили бруківкою цю площадку. Я приїхав і кажу, от маєте документи, це наша приватна земля, не накривайте. Бо нащо мені, щоб взяли і сказали, що Крижанівському за рахунок міста облагородили його приватну територію», – розповів у інтерв’ю Версіям в лютому 2017 року Євстахій Крижанівський.

В квітні 2017 року об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Локомотив ІФ» (будинку по Вовчинецькій, 170) подали до суду. В результаті розгляду Івано-Франківський міський суд постановив що «Докази, які б підтверджували ту обставину, що встановлена Крижанівською А.Є. огорожа розміщена не на межі земельної ділянки по вул. Дружби,5, а на земельній ділянці, яка обслуговує будинок, що перебуває на балансі у Позивача (тобто, по вул. Вовчинецька, 170) в матеріалах справи відсутні. Крім того, представниками Позивача не надано належних доказів на підтвердження того, що при встановлення даної огорожі на належній Крижанівській А.Є. на праві власності земельній ділянці було порушено вимоги державних будівельних норм та стандартів. За таких обставин судом не встановлено порушень в діях Крижанівської А.Є. при встановленні огорожі, у зв’язку з чим позовна вимога про зобов’язання уповноваженого органу скласти акт про незаконність огорожі з боку тротуару і газонів по вул. Вовчинецькій та видати припис про усунення порушень, допущених Крижанівською А.Є., є безпідставною та не підлягає задоволенню», – йдеться у Постанові суду.

Тож, приватна територія обгороджена парканом законно. А ширина проходу між «парканом Крижанівського» та багатоквартирним будинком в 70 сантиметрів, на якій наголошували місцеві ЗМІ – не з вини ректора. Адже, паркан цей був зведений перед початком будівництва багатоповерхівки Локомотиворемонтним заводом.

То, може, цей паркан не Крижанівського, як його «нарекли» місцеві ЗМІ, а «паркан Локомотиворемонтного заводу»? Адже, старий паркан повністю збережений і тільки декоративно закритий гофрованим листовим металом?

Кульмінація

За офіційним висновком Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, загорання сталось на балконі сьомого поверху квартири №72. Повідомлення про пожежу поступило о 15:55 год і о 15:59 год рятувальники прибули на місце події. О 16:22 год пожежа була повністю ліквідована. Тобто, через 23 хвилини.

Також надзвичайники повідомили, що «перешкод з боку стаціонарних споруд щодо доступу до об’єкта пожежі не було. Певна затримка була через припарковані автомобілі».

Доказом цього є відео з камер спостереження, на якому видно, як люди намагаються відштовхнути припаркований автомобіль, щоб забезпечити доступ до місця пожежі для рятувальників.

«Після огляду місця пожежі та проведення опитування очевидців, ймовірною причиною виникнення пожежі могла бути необережність під час куріння невстановленою особою, яка на момент пожежі могла перебувати на балконі цієї квартири або розташованих вище квартир 8 або 9 поверхів», – відзначив Володимир Чернецький, начальник У ДНСН України в Івано-Франківській області.

Розв’язка

Згідно з актом, складеним спеціальною комісією, встановлено, що приватна земельна ділянка Крижанівських не виходить за межі вказані в державному акті на право власності на земельну ділянку. Також те, що відвід даної земельної ділянки в натурі не погіршує стан пожежної безпеки проживання мешканців житлового будинку по вул. Вовчинецька, 170.

Епілог

За інформацією Версій, вулиця Дружби, яка межує з Вовчинецькою, частину якої намагались облагородити під сквер, є ласим шматком для забудовників. Адже, там спокійно можна побудувати ще один багатоповерховий будинок.

Висновки робіть самі…