На засіданні Верховної Ради України в минулу п’ятницю був оприлюднений запит народного депутата України від КПУ Олександра Зубчевського до Генеральної прокуратури та СБУ.

Народний обранець вимагає від правоохоронних структур провести ретельне розслідування причин смерті людей, похованих поблизу села Пшеничники Тисменицького району Івано-Франківської області.

Протягом трьох років у цьому районі члени обласного товариства «Меморіал» проводили розкопки масового поховання людей, де в результаті були виявлені останки 600 осіб. Членами товариства було зроблено висновок, що це останки жителів Станіслава, яких підрозділи НКВС розстріляли у 1939-1941 рр..

На думку депутата, “При цьому ніяких документальних свідоцтв даного злочину громадськості пред’явлено не було. Серед жертв не було виявлено ні єдиного вогнепального поранення, так звані «експерти» з «Меморіалу» зробили висновок, що співробітники НКВС вбивали людей за допомогою електричного стільця. Більше того, на одному із засідань Івано-Франківської обласної ради було зачитано висновок місцевого медичного університету, який свідчив, що досліджувані останки 11 людей пролежали в землі більше 500 років, а інші декілька тисячоліть. Проте, 9 травня 2013 року на День Перемоги, всі останки людей були поховані як жертви сталінських репресій“.

Комуніст вимагає встановити справжню причину смерті людей з масового поховання на Прикарпатті

«З метою встановлення історичної справедливості, з урахуванням суспільного резонансу, сюжетів і репортажів у ЗМІ, що викликали в суспільстві сумніви про правдоподібність вчинення злочину співробітниками НКВС з 1939-го по 1941-й рік щодо мирних громадян, останки яких були знайдені, прошу створити спеціальну комісію з перевірки позначених фактів, провести незалежну судово-медичну експертизу, за результатами якої спростувати або підтвердити факти, наведені членами товариства «Меморіал», – йдеться у запиті народного депутата.

 

Комуніст вимагає встановити справжню причину смерті людей з масового поховання на Прикарпатті

 

Крім цього, Олександр Зубчевський просить правоохоронні органи встановити факти і дати відповіді на ряд питань, зокрема: чи справді частини НКВС у свій час перебували поблизу села Пшеничники; яке точне кількість було виявлено тіл, як вони були розташовані; кількість жінок, старих і дітей; час первісного поховання (сторіччя і приблизно рік); причина смерті людей, знайдених у похованні.