Протистояння між Івано-Франківською архієпархією УГКЦ та містянами, які виступають проти будівництва церкви на березі міського озера, загострюється.
Незважаючи на численні протести та петицію, яка зібрала понад 1100 підписів, церква не збирається відмовлятися від своїх планів. У відповідь на дії активістів, які пошкодили паркан навколо будівництва, архієпархія подала три заяви до поліції. Водночас, представники УГКЦ заявляють про готовність до відкритого діалогу з громадою для досягнення компромісу.
Суперечка навколо будівництва церкви Блаженного священномученика Симеона Лукача Івано-Франківською архієпархією УГКЦ у зеленій зоні біля міського озера набирає обертів.
2 квітня під час пресконференції синкел у парафіяльно-економічних справах архієпархії, отець Віталій Максимів, повідомив про подання трьох заяв до поліції щодо пошкодження паркану, який було встановлено для будівництва храму.
“Людина має право на мітинг і на протест, але в законний спосіб. Те, що відбулося, називається вандалізмом. І ми не дозволимо топтати так церкву й одну з її інституцій. Три заяви в поліцію написані, тому що це — такі молоді хлопці, які так рвано “розмітували” отим парканом. В мене здивування: чому вони не на захисті нашої Батьківщини, а на захисті природи, на якій можна випити та з’їсти. Юрист архієпархії три рази звертався в поліцію щодо пошкодження майна, демонстрував дописи та відео, як це все відбувалося”, — наголосив отець Віталій Максимів.
Речниця поліції в області Тетяна Іванюк підтвердила факт надходження трьох заяв від представників УГКЦ щодо пошкодження огорожі 26, 27 березня та 1 квітня. Наразі правоохоронці проводять перевірку цих інцидентів.
Попри активні протести громади, Івано-Франківська архієпархія УГКЦ не планує відмовлятися від будівництва церкви на березі озера. Однак, як зазначив отець Віталій Максимів, церква відкрита до діалогу з активістами щодо можливого перенесення храму, зменшення його розмірів та спільного погодження благоустрою території.
“Враховуючи, що є митрополит (Володимир Війтишин — ред.), який має свою позицію, він категоричний з приводу того, щоб не ділити суспільство. Ми будемо комунікувати з активістами, з людьми, які захищають зелену зону. В моєму розумінні питання перекручене і надто сильно викривлене. Ми готові йти на діалог з приводу перенесення, з приводу зменшення, з приводу спільного погодження благоустрою, окультурення і тому подібне”, — підкреслив отець Віталій Максимів.
У вівторок, 2 квітня, після презентації благодійної діяльності Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ відбулася зустріч духовенства з журналістами. Під час спілкування з медійниками представники церкви заявили, що УГКЦ діє прозоро й у межах правового поля, з дотриманням усіх норм та правил.
“Ми сьогодні є перед вами й готові говорити про все, як це було й до цього часу. Дискусія народжує консенсус. Сьогодні ми спілкуємося з вами, завтра готові до зустрічі з активістами”, — наголосив о. Іван Стефурак, керівник Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.
За словами духовенства, прагненням Церкви є облагородження, а не винищення зелених зон. Зокрема, на даній ділянці Архієпархія планує створити храм, двері якого завжди будуть відчинені для кожного та кожної. При цьому на території святині не планують змінювати екологічне середовище.
Отець Віталій заявив, що Церква не зрізала жодного дерева і не буде цього робити. Порушень будівельних норм немає, відстані до водойм збережені з великим запасом.
Крім того, було зазначено, що згаданий простір стане рекреаційною зоною для спільнот дітей з особливими потребами, які вже діють при парафіях Архієпархії. У рамках зустрічі говорили й про подальші дії у вирішенні даного питання: першим кроком стане зустріч духовенства з активістами задля досягнення компромісу.
Водночас, містяни продовжують наполягати на повній відмові від будівництва церкви у рекреаційній зоні. Вони пропонують архієпархії знайти альтернативну ділянку, яка не зашкодить зеленій зоні біля озера. Активісти навіть звернулися з листом до глави УГКЦ Святослава Шевчука, у якому просять його втрутитися у ситуацію та допомогти змінити місце спорудження храму.
“Ми, як громада та як віряни різних конфесій, в переважній більшості греко-католики, — не проти церкви. Ми — проти забудови зеленої зони, вже облаштованої за бюджетні гроші у 2020 році відпочинкової ділянки, на якій немає торгівлі чи інших споруд, а лише лавиці і столи, трава і залишки дерев. Там проводять час сім’ями, друзями, а школярі ходять на екскурсії, займаються спортом. Ситуація не є тупиковою — можна попросити у влади альтернативну ділянку, яка не буде знищувати зелену зону”, — йдеться у листі.
Нагадаємо, що 24 березня франківці провели пікнік біля міського озера на знак протесту проти будівництва церкви. Мер Руслан Марцінків минулого тижня заявив, що підтримує спорудження храму, а згодом, – що церква та активісти мають знайти компроміс.
Другого квітня представники Франківської архієпархії УГКЦ повідомили, що подали три заяви до поліції щодо пошкодження паркана навколо будови нової церкви поблизу міського озера. Зустріч між представниками церкви та активістами запланована на 3 квітня. Обидві сторони сподіваються знайти компроміс у цій непростій ситуації.
Фото: УГКЦ
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!