З настанням холодів бажано проявляти особливу турботу не тільки до домашніх улюбленців, а й до вуличних. Зокрема, йдеться про міських птахів. Вуличним пернатим взимку часто не обійтися без допомоги людини. Пташині годівнички можна зробити навіть разом із дітьми та повісити на подвір’ї свого будинку. Однак варто заздалегідь уточнити, чим їх наповнювати. Який корм для вуличних птахів буде правильним – підказують орнітологи.
Навіщо взагалі підгодовувати птахів?
Пташиний метаболізм досить швидкий, тому холоди для пернатих не така велика проблема, як голодування. Річ у тім, що ближче до зими одні комахи гинуть, а другі – засинають, тому частка натурального білка в пташиному раціоні суттєво знижується. Це змушує їх перейти на зерна і плодові, доти, доки й ця їжа не закінчиться.
Якщо ж птахів регулярно підгодовувати, вони успішно переживуть непростий сезон і виведуть пташенят.
Чим дозволено годувати птахів?
Насправді існує велика різноманітність продуктів, яких можна покласти в годівницю. Що різноманітнішим буде корм, то більше пернатих прилетить на дбайливо підготовлену трапезу.
Що це може бути:
- Комахи. У зоомагазинах цілком можна знайти асортимент різного живого корму для птахів. Він допоможе заповнити рівень натурального білка, який у холодну пору року падає дуже низько.
- Жолуді та шишки. Не менш хороший вибір, який багатьом припаде до душі.
- Кукурудзяні зерна. Зрозуміло, не консервовані.
- Сало. Обов’язково несолоне. Це може здатися дивним на перший погляд, але для диких птахів таке сало – практично делікатес.
- Сухофрукти. Без добавок у вигляді цукру, глазурі й тим більше шоколаду.
- Гарбузове або соняшникове насіння. Обов’язково несмажене і без солі.
- Яблука. Можна давати як свіжі, так і сушені.
- Ягоди. Невеликі, наприклад, калина, горобина, глід або навіть смородина.
Що стосується круп, можна не тільки насипати їх у вигляді насіння, але навіть готувати кашу. Тільки під час варіння не варто додавати туди взагалі нічого – ні солі, ні цукру, ні олії. Оптимальним вибором стануть перловка, вівсянка або гречка.
Чим годувати птахів категорично не можна?
Нерідко люди через незнання годують диких пернатих тим самим, що їдять самі. Однак деяка їжа для птахів абсолютно не підходить, адже може спричинити проблеми зі здоров’ям:
- Будь-який хліб. Кожен напевно пам’ятає ще з дитинства як годував голубів на вулиці хлібними крихтами. Але правда в тому, що їхній організм нездатний нормально перетравлювати таку їжу. Крім того, в тісто додаються сіль і цукор, які також шкідливі для них.
- Чіпси та солоні горішки. Величезна кількість солі та консервантів погано позначиться на пташиних суглобах, а також на роботі підшлункової та нирок.
- Печиво і кренделі. Не можна давати з тієї ж причини, що й хліб.
- Будь-які недоїдки зі столу. Як мінімум, тому що в усій цій їжі міститься сіль.
Коли майструвати годівницю?
Просто вивісити годівницю з якою-небудь невеликою кількістю їжі можна вже восени. Однак більш ґрунтовна підгодівля потрібна птахам з настанням холодів (близько -10° C), а також з появою снігу та льоду. У другій половині зими слід особливо ретельно стежити, щоб корму для зимуючих птахів завжди вистачало, адже до цього часу природна їжа зазвичай закінчується.
Не варто хвилюватися, якщо якийсь час птахів спостерігатися не буде. Щонайменше тому, що диким пернатим потрібно спочатку знайти нове містечко прикорму, а потім і звикнути до нього.
Харчування має велике значення для збереження здоров’я птахів у зимовий сезон. Різноманітний та добре збалансований корм забезпечить усі необхідні поживні речовини, допоможе підтримати імунітет і додасть життєвих сил.
Людська турбота про птахів у цей суворий часто навіть для самих людей час відіграє значущу роль і для екологічної рівноваги, адже дає змогу зберегти розмаїття та чисельність популяцій.
Реклама