Два райони на Івано-Франківщині – Косівський та Верховинський в майбутньому можуть обʼєднати, адже вони не відповідають стандартам ЄС. Про це днями заявив Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.
Втім, місцеві експерти вважають, що в умовах війни такі рішення приймати недоцільно.
Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін днями заявив, що 6 районів в Україні, які знаходяться поза зоною бойових дій і тимчасової окупації, потребуватимуть окремих консультацій з ЄС через невідповідність стандартам. Серед них – Верховинський та Косівський райони на Прикарпатті, де кількість населення менша за 150 тисяч. За словами нардепа, це не означає ліквідацію районів, але в майбутньому зміни в цій частині устрою є можливими, пишуть Версії з посиланням на Бліц-інфо.
Виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук у коментарі Бліц-Інфо зазначив, що наразі жодних офіційних документів чи пояснень щодо критеріїв відповідності ніхто не оприлюднював.
“Про які стандарти ЄС йдеться, наразі ще ніхто не пояснював. Адже критерії ЄС є для різних країн, з різними районами, тому кількість населення (про яку написав нардеп,- авт.) – це не основний критерій. Наприклад у Швейцарії, Австрії теж є малі громади, райони і вони працюють з точки зору логіки управління. На мою думку в умовах війни такі речі не на часі робити. Ми до цього візьмемся напевне після війни”, – вважає експерт.
Ігор Мельничук пояснює, що спочатку в області планувалося три райони, які б мали відповідний функціонал, фінанси і повноваження. Проте на практиці, все пішло не так, як планувалося.
“Коли планувалося три райони – це мала бути префектура. Тобто префект мав бути “старшим” від Кабміну чи Президента і наглядав би за територією, які рішення приймаються громадами, а у випадку неконституційності таких рішень, мав би реагувати. Зараз воєнний стан і РДА має свої обовʼязки, але якщо говорити про мирний час, то сьогоднішні РДА і райради не наділені повноваженнями і по суті випали з системи адмінтерустрою. Тобто де-факто у нас двохрівнева (тергромада і ОДА) система управління, а юридично – трьохрівнева. Хоча РДА в реальності не мають ні грошей, ні повноважень. Втім, якщо говорити з інституціональної точки зору, район – це потрібна інституція й те що у нас їх шість – не є критичним. Адже в нас є гірські і віддалені території. Тож є потреба Верховинського і Косівського районів з точки зору управління гірськими територіями. Хоча це правда, що у 2020 році створені вони були штучно”, – зауважує Ігор Мельничук.
На думку експерта, децентралізація – еволюційний процес, основна ідея якого підтягнути до високого рівня інфраструктуру і послуги, на що потрібно 20-30 років. Лише після цього можна було б говорити про обʼєднання чи укрупнення територій.
“Якщо говорити про європейський досвід, то міряти суто фінансами чи населенням – це не зовсім правильно. Зараз піднімають хайп, але це шкідливо. Кожен починає “міряти на себе”: хтось живе багатше, хтось бідніше, починають говорити, що хтось когось годує. Я вважаю, що якщо вже маємо таку карту, то дайте громадам і районам укріпнути, а тоді вже будемо бачити, хто буде самостійним, а хто обʼєднуватиметься. Зараз на хвилях існуючих проблем таке робити шкідливо, тому фундаментальних рішень думаю не буде. А те, що в інформаційному полі розганяється така історія, то це напевне комусь вигідно, але загалом для країни зараз це шкідливо”, – переконаний директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!