Звернення 148 депутатів з Партії регіонів і Компартії до сейму Польщі з проханням визнати Волинську трагедію геноцидом польського народу, може бути прирівняне до національної зради. Про це заявив екс-президент України Леонід Кучма, повідомляє видання “День”.

“Заява із закликом до польського Сейму визнати події на Волині геноцидом – безпрецедентний у світовій історії випадок, коли політики просять законодавчий орган іншої держави звинуватити в найтяжчому зі злочинів представників свого народу. Це антигромадський, антинаціональної крок, який може бути прирівняний до національної зради”, – сказав Кравчук, зазначивши при цьому, що більшість з цих 148 депутатів ігнорують одну з найбільших трагедій минулого України – Голодомор, який був злочином геноциду мільйонів українців.

“В результаті утворився дуже неприродний союз між польськими націоналістичними і прорадянськими, а то й відверто сталініськими політиками в Україні. Їх об’єднує тільки ненависть до України, а така платформа не може бути основою для тривалої і плідної співпраці”, – підкреслив екс-президент України.

Як повідомлялося, нардеп-“тушка” з Прикарпаття Володимир Купчак підписав звернення комуністів і регіоналів до Сейму Республіки Польща з закликом визнати Волинську трагедію геноцидом, в якому винна Українська повстанська армія. Під звернення підписалися 148 обранців.

12 липня сейм Польщі не підтримав поправку опозиції про застосування формулювання “геноцид” при розгляді резолюції в 70-ту річницю Волинської трагедії. Таким чином, у резолюції залишилося формулювання “етнічна чистка з ознаками геноциду” (“czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”).

Кравчук зазначив, що надмірна політизація питання польсько-українського конфлікту в роки Другої світової війни не принесла ніякої користі в наближенні до правди про минуле.

“Більше того, заяви радикальних політиків з обох сторін завдали серйозної шкоди багаторічним напрацюванням, спрямованим на зближення наших народів. З польської сторони лунають безвідповідальні заяви про геноцид поляків на Волині”, які не відповідають ні історичним фактам, ні юридичним визначенням цього явища. Польські політики говорять тільки про польські жертви, нехтуючи пам’яттю загиблих українців. Їх риторика свідчить не про прагнення порозуміння з українцями, а про бажання повної капітуляції іншого боку”, – підкреслив він.

Кравчук з жалем зазначив, що польській громадськості не вистачило тверезих голосів, які спробували б зупинити радикалізацію цієї теми та “остудити гарячі голови радикальних політиків”.

“Історія знає багато прикладів, коли тимчасово брали верх радикали, але в кінці кінців завжди перемагав голос розуму. Так буде в українсько-польських дискусіях щодо важкого минулого. Напруження політичних пристрастей зрештою спаде, і здатність спокійно аналізувати знову повернеться до більшості учасників суперечок. Саме тоді можна буде оцінити деструктивну роль окремих радикалів, які завадили зближенню наших народів, і не дозволити їм повторити цього в майбутньому. Тоді можна буде повернутися до спокійного вивчення минулої трагедії”, – констатував екс-президент.

Володимир Купчак, пояснюючи появу свого підпису під зверненням до польського сейму, виправдовується, мовляв йому документ підсунули.