рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

Лев Скоп відзначив 70-літній ювілей: чим відомий львівський іконописець

рекламалевада липки ярковиця купити квартири Івано-Франківськ

9 квітня 1954 року у місті Львові народився відомий мистецтвознавець, художник-реставратор, іконописець, волонтер та музикант Лев Скоп

Еспресо.Захід” розповість про життєвий шлях та діяльність Лева Скопа.

Біографія Лева Скопа

Лев Лазор-Скоп народився у 1954 року у передмісті Львова – Знесіння.

“Дуже люблю бувати там, де я народився і виріс – Знесіння. Там не було радянської влади, на Знесінні, ніколи. Ми собі “Розриту могилу” на танцях грали, українські пісні, до церкви постійно ходили, або вікна були відриті і на Радіо Ватикан Служба Божа правилася… І про радянську владу я почув в 20 років, коли прийшов працювати до Львова”, – розповідає Лев Скоп.

Сім’я Скопів не жила багато, однак Лев та його брат Орест обидва зацікавилися малярством та мистецтвом. У підсумку і Лев, і Орест стали художниками.

У 1978 році знайомий Скопа привів його у львівську майстерню, що розпочинала роботи у костелі Бернардинів. Піднявшись під купол цієї святині із правом виконувати реставрацію стінопису, Скоп зрозумів, що цим хоче займатися.

“З цього все і почалося. Потім було багато різних пам’яток, з котрими довелося працювати: як стінопису, іконопису, так і станкового малярства”, – каже реставратор.

У 2002 році заснував творче об’єднання “Кактус”, метою якого є продовження української національної малярської традиції у сучасному мистецтві.

“Я в мистецтві не дуже розуміюся і всім про це кажу. Та й ніхто не розуміється в мистецтві. Час визначає твір мистецтва”, – чесно зізнається Лев Скоп.

Довгий час Скоп працював викладачем Львівської академії мистецтв. Зараз працює художником реставратором у музеї “Дрогобиччина”.

Понад 30 років Левко Скоп присвятив свого життя збереженню і дослідженню головної святині Дрогобича — давньої дерев’яної церкву св. Юра. Для цього він переселився у Дрогобич і у підсумку отримав звання почесного громадянина Дрогобича за свої здобутки.

“Це є пам’ятки, які творять феномен української культури в контексті інших національних культур Європи. .. Це синтез молитви і твору. Це притаманно молитовним націям, притаманно самодостатнім націям. Так, до прикладу, в Росії — в Петербурзі, архітектурні пам’ятки і малярство виконували виключно майстри з Італії і Франції. Тоді годі шукати в таких містах феномену національної культури”, – каже Лев Скоп.

Мистецька діяльність

Фото: weloveua

Лев Скоп автор кількох десятків персональних виставок. Роботи зберігаються у музеях і колекціях як в Україні, так і за її межами. Автор низки ікон, що знаходяться у церквах Західної України, також автор іконостасів. Автор безпрецедентного арт-проекту: намалював 365 ікон Богородиці на кожен день року.

Крім малярства, займається мистецтвознавчою науково-дослідною роботою.

Ідея малювати на ґонтах прийшла до нього тоді, коли відновлювали у Дрогобичі церкву Святого Юрія, яка внесена у список світової спадщини ЮНЕСКО і є дерев’яною пам’яткою кінця XV- початку XVI століть.

“З мене сміялись, особливо ці круті іконописці, що, мовляв, для образу потрібна лише липова дошка, що саме так треба малювати ікону, що все, що я малюю ‒ погано. Але поляки перші оцінили ці ікони на ґонті. Почали просити такі образи. Потім я комусь із ЮНЕСКО подарував, і людина оцінила. І після цього пішло-поїхало, тепер багато почали малювати на ґонтах. Ці ґонти дуже багато допомагають армії”, ‒ розповів Лев Скоп.

Іконописець Лев Скоп із 2014 року малює ікони для фронту. Він присвятив себе волонтерству: свої роботи виставляє на аукціони, а гроші перераховує на потреби важкохворих і бійців. Після початку повномасштабної агресії Росії, Лев Скоп почав малювати ще більше і передавати ікони на фронт для оборонців України.

Скоп автор досліджень з історії українського мистецтва, серед яких: “Маляр ікони “Богородиця Одигітрія” з Мражниці” (2004), “Майстер мініатюр Пересопницького євангелія — Федуско, маляр з Самбора” (2011). Перша збірка лірики автора “Сон в електричці на межі півсвідомості” вийшла у 2005. У 2013 виходять збірка “Ти було” та “Новий день — старі сліди”

Крім цього Лев Скоп музикант і є учасником гурту “Чорна Дебра”.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

На Хмельниччині керівник РДА “допомагав” уникати мобілізації за 1,5 тисячі доларів (фото)

Державне бюро розслідувань викрило схему ухилення від мобілізації, яку організував виконувач обов’язків голови Хмельницької районної державної адміністрації, пропонуючи військовозобов’язаним отримати статус обмежено придатних за грошову винагороду.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
На Львівщині прикордонники затримали автомобіль, викрадений у Бельгії

На Львівщині прикордонники затримали автомобіль, викрадений у Бельгії

У пункті пропуску “Шегині” прикордонники виявили викрадений автомобіль Renault 2020 року випуску, який розшукували правоохоронні органи Бельгії.

ПЕРЕГЛЯНУТИ
У Франківську відкрили книгарню, де можна обміняти старі книги на нові

У Франківську відкрили книгарню, де можна обміняти старі книги на нові (фото)

У центрі Івано-Франківська на вулиці Андрія Мельника запрацювала нова книгарня-кав’ярня “Слово”, яку відкрила переселенка з Чернігова, де відвідувачі можуть не лише придбати книги, але й долучитися до екологічної ініціативи з…

ПЕРЕГЛЯНУТИ