Майстрині з Івано-Франківщини поділилися особливостями виготовлення різдвяного дідуха – традиційної української різдвяної прикраси, яка символізує добробут та врожайність
На центральних вулицях Івано-Франківська розпочався традиційний передріздвяний продаж дідухів, які місцеві майстри виготовляють у різних формах та розмірах – від невеликих снопиків до метрових композицій, використовуючи різноманітні техніки плетіння.
“Цю традицію я перейняла від своєї братової, а загалом пам’ятаю ще з дитинства, як тато, а потім мама брали обремок сіна під паху, заходили до хати зі снопом вівса та вінчували нас з різдвяними святами”, – розповідає майстриня Тетяна з села Остриня на Тлумаччині, яка вже близько 20 років займається виготовленням різдвяних дідухів.
За словами майстрині Галини Костик з Коломиї, підготовка до створення дідухів починається ще восени: “У полі збираю, в луги ходжу, їжджу на прогулянки велосипедом, збираю материнку, пижму, деревій, піщаний цмін, а в городі сію чорний тмін і це все додаю у дідухи”.
“Дідух – це є вдячність за добре прожитий рік, за врожай, так люди вирішили віддячити Богу за все добре, що було прожито в тому році, і просили благословення на наступний рік, щоби все вдавалося, щоби всі були живі та здорові”, – пояснює пані Тетяна.
У створенні різдвяних дідухів важливу роль відіграє символіка: “Коли я формую дідуха, я кладу і васильок, і льон, мачок, можна поставити м’яту пахучу, кмін, материнку, і це формую такий вершечок з дванадцяти колосків, що символізує дванадцять місяців у році, а пучечки укладаємо по сім колосків, що символізує сім’ю, сім днів у тижні, сім поколінь”, – ділиться секретами майстриня Галина.
Ціни на різдвяні дідухи варіюються залежно від розміру та складності виконання – від 150 до 1000 гривень, при цьому найбільшим попитом користуються вироби середнього розміру, а на виготовлення великих композицій майстри можуть витрачати до кількох днів.
“Має бути обов’язково дідух, це як символ пшениці, родючості, різні злаки, бабця все життя ставила, і тепер Різдво в мене не приходить без дідуха – нема Різдва без нього”, – ділиться покупниця Ірина.