рекламаСоціум девелопер купити квартиру Івано-Франківськ зима

Майстриня з Івано-Франківщини Любов Пониполяк продовжує родинне ремесло і тче унікальні гуцульські запаски

реклама

38-річна Любов Пониполяк з Прикарпаття тче традиційні гуцульські запаски – невід’ємний елемент жіночого народного костюма. Ткацтвом пані Люба займається з дитинства, продовжуючи родинне ремесло, яким володіла ще її прабабуся. Майстриня ділиться секретами своєї роботи та розповідає про особливості створення автентичних запасок.

Любов Пониполяк, 38-річна майстриня з Прикарпаття, присвятила своє життя збереженню традиційного ремесла – ткацтву гуцульських запасок. Ці унікальні елементи жіночого одягу є невід’ємною частиною справжнього гуцульського весілля, пишуть Версії з посиланням на Експрес.

“Дві запаски одягають поверх сорочки спереду та ззаду й виходить така собі спідниця з двох частин”, – розповідає пані Люба. Ткацтвом вона займається з дитинства, продовжуючи родинне ремесло, яким володіла ще її прабабуся – знана на Гуцульщині майстриня.

Любов Пониполяк почала ткати рушники й ліжники ще в восьмому класі. Батьки, побачивши старання доньки, придбали їй ткацький верстат – справжній скарб для будь-якої ткалі. “У Карпатах, як маєш розум, душу, серце щире та руки, меткі до роботи, то будеш творити красу, бо з цим живеш, це щодня бачиш, це в тобі й з тобою”, – зізнається майстриня.

Процес створення запаски досить трудомісткий і вимагає особливої уваги до деталей.

“Аби виткати запаску, спочатку слід два дні насновувати основу на верстаті. У мене основа – акрилові нитки”, – ділиться професійними таємницями гуцулка.

За її словами, якщо під час ткання не використовувати срібні або золоті тонкі нитки, то пару запасок можна зіткати за три тижні чи й менше.

Запаски відрізняються за барвами: зазвичай у їхній основі бордовий або фіолетовий кольори, а поперечні смужки можуть бути жовтими, зеленими, синіми, коричневими, зрідка рожевими чи цегляними.

“Але це вже вищий пілотаж, – каже ткаля. – Бо кожну ниточку при роботі треба рахувати й викладати на верстаті в загальне тло, творячи взір”.

Попри війну, замовлень на традиційні запаски не бракує.

“Багато людей повертаються до своїх витоків і хочуть носити національне вбрання. У святкових запасках гуцулки виходять заміж, відвідують різні заходи”, – розповідає Любов Пониполяк.

Нещодавно майстриня отримала гран-прі ХVI Міжнародного фестивалю “Україна єднає світ” за свої виткані гуцульські запаски, підтверджуючи цінність і красу цього традиційного ремесла.

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Допоможіть добровільним внеском українським журналістам

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!

Ще новини

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Чиновницю міськради оштрафували за переправлення людей через кордон

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі про незаконне переправлення через кордон трьох громадян України, яке організувала головна спеціалістка відділу правової та кадрової роботи управління економічної політики департаменту благоустрою Івано-Франківської…

ПЕРЕГЛЯНУТИ
Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

Рак шийки матки: на Верховинщині впроваджують масштабну профілактику

На Верховинщині відбулася третя консультативна зустріч медичних фахівців та представників влади, присвячена питанням профілактики раку шийки матки та впровадженню комплексної програми вакцинації від вірусу папіломи людини серед населення гірських районів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Калуські фігуристки здобули сім медалей на всеукраїнських змаганнях

Юні фігуристки з Калуша вибороли п’ять золотих, одну срібну та одну бронзову медаль на П’ятому етапі Всеукраїнських змагань, які проходили в Одесі з 18 по 21 лютого.

ПЕРЕГЛЯНУТИ