Мешканці Надвірнянської громади, що на Івано-Франківщині, продовжують відновлювати свої оселі, пошкоджені російською ракетою 28 листопада 2024 року.
Уламки російської ракети, що впали за 30 метрів від будинків, спричинили серйозні пошкодження: вибиті вікна, двері, пошкоджені дахи і фасади. Унаслідок вибуху постраждало щонайменше 34 приватні будинки та два навчальні заклади.
“Коли почув сильний вибух, саме йшов на роботу. Це було десь о 8:15. Я якраз доходив до школи, і вже побачив вибиті вікна. Було страшно, бо звук був дуже гучний. Люди перелякались, деякі навіть ховалися в підвалах”, — розповідає місцевий житель Мирослав, який саме йшов на роботу, коли стався вибух.
Вибухова хвиля була настільки сильною, що пошкодила навіть великі вікна спортивного та актового залів місцевих навчальних закладів.
“Вікна вибило повністю, навіть склопакети сильно вибивало. Всі вікна насправді були вибиті, не тільки в нашому будинку, а й у сусідів”, — додає Мирослав.
Хоча від ворожої атаки минуло більше місяця, наслідки все ще відчутні. Місцеві жителі та школярі продовжують відновлювати свої оселі. У цьому процесі їм допомогла американська організація JЕМ у партнерстві з HGBF, яка підтримує Україну з перших днів війни. Завдяки їхнім зусиллям, віконні конструкції були встановлені в 40 домівках та 37 в навчальних закладах громади.
“В нас є віконна програма, по якій ми допомагаємо людям, які постраждали внаслідок ракетних або дронових атак і так, на жаль сталося, що ми мусили бути присутні і допомогти і в Івано-Франківській області. Хоть всі рахують, що це безпечний регіон, але бачите стається і сюда прилітає. Ми вже по області допомагали в трьох місцях. Це третє наше місце, населений пункт, де ми допомагаємо”, – зазначив представник Фонду Global Empowerment Mission в Україні Роман Косило.
Зараз основним завданням місцевої влади є відновлення пошкоджених осель і підтримка жителів громади. Міська рада зазначає, що не залишатиме людей наодинці з проблемою. За словами представників міської влади, загальна вартість відновлення складає близько 2 мільйонів гривень. Частину цих коштів було виділено з обласного бюджету, іншу частину фінансують з місцевого бюджету.
“Ми також маємо на меті виділити кошти на відновлення дахів, адже деякі будівлі не підлягають ремонту через сильні вибухові хвилі. Відповідно до планів соціально-економічного розвитку на 2025 рік, ми передбачимо значні фінансові кошти, аби допомогти людям, які постраждали від ракетних атак”, — зазначає голова Надвірнянської ОТГ Зіновій Андрійович.
Таким чином, підтримка місцевої громади на всіх рівнях — від міжнародної організації до обласного і місцевого бюджету — є важливою для того, щоб люди могли відновити свої домівки після страшної атаки.