Катерина Фаштрига з села Обертин Івано-Франківської області, яка в роки Другої світової війни врятувала життя єврейській дівчинці Соні Зургер, посмертно удостоєна звання Праведника народів світу.
У Львові відбулася урочиста церемонія вшанування трьох українців званням Праведника народів світу, під час якої нагороди отримали нащадки героїв, які ризикували власним життям заради порятунку євреїв у роки Голокосту.
Серед відзначених – мешканка села Обертин на Прикарпатті Катерина Фаштрига, яка, маючи трьох власних дітей, переховувала у своєму домі єврейську дівчинку Соню Зургер, видаючи її за свою доньку, що в умовах нацистської окупації загрожувало смертю всій родині.
“Моя прабабуся з дому Габлінська-Фаштрига видавала маленьку дівчинку Соню Зурберг за свою дочку. У моєї прабабусі було троє своїх дітей, вона була полька, яка одружилась із українцем. Переховувала єврейську дитину вдома в шафі”, – розповіла правнучка Праведниці Вероніка Фаштрига, яка отримала іменну медаль та почесний сертифікат своєї прабабусі.
“Це відзнака важлива у пам’ять і прабабусі, і мого тата, якого теж вже немає. Це для мене шлях становлення зв’язку з родиною і для ізраїльсько-української співпраці. Якщо ми пам’ятаємо якнайдовше про добрі справи людей, їхню людяність це дає нам надію на майбутнє”, – підкреслила Вероніка Фаштрига під час церемонії нагородження.
Разом з медаллю та сертифікатом родина Праведниці отримала право вписати її ім’я на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі, а також, згідно із законодавством Ізраїлю, Катерині Фаштризі посмертно надано пам’ятне громадянство цієї держави.
Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників народів світу після Польщі, Нідерландів та Франції, що свідчить про масштаби допомоги українців єврейському населенню під час Другої світової війни, коли жертвами нацистського геноциду стали 6 мільйонів євреїв, з яких 1,5 мільйона були з території сучасної України.
«Понад 2700 праведників, але їхня кількість більша. Кожного року ми знаходимо нову інформацію про випадки рятування євреїв в роки Другої світової війни. Дуже багато людей не з нами і багато документів не зможемо знайти. Тому дуже важко знати, що відбувалося понад 80 років тому. В Ізраїлі існує музей «Яд Вашем», який займається цим питанням і ми робимо все, щоб знайти підтвердження рятування євреїв у будь-якому місці, зокрема в Україні», – каже Радіо Свобода посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.