У прикордонному Підкарпатському воєводстві польські громадяни у співвласності з українськими зареєстрували сотні машин.

У прикордонних селах Львівщини, тих що входять у 30-кілометрову зону, на подвір’ях селян можна побачити по одній, а то й по три машини з польськими номерними знаками. Такі авто місцеві називають “300-доларові мерседеси”.

Ці вживані автомобілі, привезені із Західної Європи у Польщу, обходяться українцям від 500 до 2000 доларів. А при сплаті мита на українському кордоні машина зросла б у ціні у три-чотири рази. Більшість молоді тільки мріє про те, щоб придбати машину у Польщі і їздити нею щодня через кордон у сусідню державу.

З іншого боку, у місті почастішали аварії. За кермо дешевих машин сідає недосвідчена молодь. Так, днями 16-річний юнак збив 13-річного хлопчину, який зараз перебуває у шпиталі.

Щоп’ять днів, згідно з українським законодавством, співвласники зобов’язані на цих автомобілях перетнути українсько-польський кордон. Однак люди переїжджають кордон по кілька разів на день, бо машина служить їм для щоденної праці.

У Польщу везуть пальне, сигарети, горілку, а додому – продукти, побутову хімію чи якийсь товар на замовлення. Транспортний потік за п’ять місяців цього року становив 3 мільйони 270 тисяч машин. Представники прикордонних служб Польщі стверджують, що кількість автомобілів із польськими номерними знаками, якими перетинають кордон українці, зросла на третину за останній рік.

“У ДАІ ці машини не зареєстровані. Взагалі не можна ідентифікувати такі машини, бо у Польщі слід шукати співвласника”, – зауважує Мер Рава-Руської Ірина Верещук. Польська влада вирішила посилити контроль за реєстрацією машин, співвласниками яких є громадяни України та Польщі, оскільки це сприяє нелегальній діяльності, зокрема перевезенню контрабанди. У Підкарпатському воєводстві частково припинили реєструвати автомобілі на українців. Польські служби вимагають від громадян України надати документ, який дозволяє їм перебувати у Польщі.

Те, що громадяни України їздять на поламаних вживаних автомобілях з іноземними номерами, як зауважують експерти, є не від доброго життя, а через величезні мита, встановлені державою при перевезенні машини з-за кордону, через низку протекціоністських заходів, які не дозволяють українцям купувати якісні автомобілі за доступними цінами. Як повідомлялося раніше, Україна може скасувати спецмита на іномарки, якщо цього вимагатиме ЄС.