Не можна сказати , що в нинішньому році все погано у всіх секторах економіки . У порівнянні з торішнім спадом піднялося сільське господарство – головним чином завдяки погоді , яка дозволила почати збиральну кампанію ще до середини червня. Втім , удача була однаково щедра не всіх . У рейтингу губернаторів за підсумками півріччя керівник Дніпропетровщини Дмитро Колесніков саме завдяки аграріям зумів покинути трійку аутсайдерів. Звільнене їм місце поряд з губернаторами Донеччини та Луганщини Андрієм Шишацьким і Володимиром Пристюком зайняв керівник Черкащини Сергій Тулуб …

Не можна сказати , що в нинішньому році все погано у всіх секторах економіки . У порівнянні з торішнім спадом піднялося сільське господарство – головним чином завдяки погоді , яка дозволила почати збиральну кампанію ще до середини червня. Втім , удача була однаково щедра не всіх . У рейтингу губернаторів ” k : ” за підсумками півріччя керівник Дніпропетровщини Дмитро Колесніков саме завдяки аграріям зумів покинути трійку аутсайдерів. Звільнене їм місце поряд з губернаторами Донеччини та Луганщини Андрієм Шишацьким і Володимиром Пристюком зайняв керівник Черкащини Сергій Тулуб , аграрні успіхи якого набагато скромніше.
Втім , в цілому стан справ гірше , ніж минулого року , який теж не був успішним. Красномовним показником є ​​сумарний фінансовий результат великих і середніх підприємств . За перше півріччя 2013 він виявився негативним у 11 регіонах , а по всій Україні склав всього лише 7,64 млрд. грн. – Це майже вчетверо менше тих 29,25 млрд. грн. , Що були зароблені в першому півріччі 2012- го . Сумарний прибуток прибуткових підприємств скоротилася з 88,76 до 85,43 млрд. грн. , В той же час збитки збиткових підприємств збільшилися з 59,51 до 77,79 млрд. грн.

Промислове виробництво знизилося на 5,3 % за підсумками шести місяців і на стільки ж – за підсумками січня-липня у порівнянні з аналогічними періодами минулого року. При цьому кількість регіонів , які допустили спад , склало відповідно 16 і 18. Особливо сильно скоротилося виробництво, зокрема , автотранспортних засобів ( майже вдвічі – на 49,6 %) , продуктів нафтоперероблення ( на 37,4 %) , залізничних локомотивів і рухомого складу ( на 32,8 %) , металообробних машин і верстатів ( на 31,6 %) , електроустаткування ( на 20,7 %) , труб , порожнистих профілів і фітингів зі сталі ( на 20,2 %) , хімічних речовин і хімічної продукції ( на 18,9 %) , взуття ( на 17,7 %) , олії та тваринних жирів ( на 16,6 %) , коксу ( на 9,2 %) і текстилю ( на 7,5 %).

Обсяг освоєних капітальних інвестицій у першому півріччі 2013 року по порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротився в 13 регіонах , а в цілому по країні зменшився на 7,9 % – з 112,2 до 103,3 млрд. грн. Ще гірше дані за обсягом будівельної продукції : він знизився в 22 регіонах з 27 , а в цілому по країні – на 17,8 %. Загальна площа введеного в експлуатацію житла скоротився на 13,3 % , показники погіршилися , знову ж , у 22 регіонах .

Нарешті , у всіх без винятку регіонах відбулося скорочення середньооблікової чисельності штатних працівників ( наведені нижче дані охоплюють підприємства , установи , організації та їх відокремлені підрозділи з кількістю найманих працівників десять і більше осіб). Якщо в липні минулого року їх було 10 592 тис. , то в липні нинішнього налічується тільки 10 149 тис., тобто на 443 тис. (на 4,2 %) менше. Це величезна цифра – вона перевищує чисельність штатних працівників в усьому Харкові ( 433 тис.). Зокрема , промисловість втратила 95 тис. працівників ( 3,5%) , сільське господарство – 79 тис. (12,6 %) , охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 68 тис. (5,4 %) , будівництво – 26 тис. (8%) , наукові дослідження та розробки – 12 тис. (9,5 %). Навряд чи це скорочення було скомпенсировано зростанням числа приватних підприємців і працевлаштованих у сфері малого бізнесу.

Слід зазначити , що в другому кварталі 2013 року відбулося погіршення ряду показників порівняно з січнем- березнем. Зокрема , поглибилося падіння обсягів промислової та будівельної продукції , знизилися темпи зростання реальної зарплати і обороту роздрібної торгівлі , в той же час зросла середньомісячна заборгованість з виплати зарплати і збільшилася смертність дітей у віці до одного року. Стан справ погіршився навіть у тих губернаторів , які зайняли перші місця рейтингу .

1 . ПАПІЄВУ ДОПОМОЖЕ “Укргідроенерго”

Голова Чернівецької облдержадміністрації Михайло Папієв піднявся з другого місця на перше , набравши 64 бали . У порівнянні з першим кварталом підсумки півріччя показали помітне поліпшення динаміки будівельної продукції . При цьому Буковина як і раніше входить в трійку лідерів за чотирма критеріями : найнижчий рівень середньомісячної заборгованості по зарплаті ( 1,58 грн. На одного працівника , тоді як у середньому по Україні – 101,84 грн.) , Друге місце серед регіонів з невисокою середньомісячної заборгованістю місцевих бюджетів за субсидіями на житлокомпослуги (на одного жителя ) і малою щільністю шкідливих викидів в атмосферу , третє – серед регіонів з невисокою середньомісячної заборгованістю населення з оплати житлокомпослуг (на одного жителя ) . Але в той же час у порівнянні з першим кварталом відбулося зниження темпів зростання продукції сільського господарства , а по освоєним капітальним інвестиціям (на одного жителя ) область опустилася на передостаннє місце.

Правда , в третьому кварталі Папієв може поліпшити свої показники. У липні він разом з французьким послом Аленом Ремі взяв участь в урочистому відкритті компанією ” Лафарж Україна ” сухого кар’єру з видобутку і переробці піщано – гравійної суміші у Вижницькому районі. За інформацією ОДА , Ален Ремі пообіцяв , що тепер ” збільшення інвестицій і поглиблення партнерських відносин між Францією і Буковиною неминучі ” .

А до кінця року керівник області чекає введення в експлуатацію другого гідроагрегату Дністровської ГАЕС , яка , за словами Михайла Миколайовича , являє собою ” найбільш капіталомісткий і пріоритетний для держави об’єкт”. Радує губернатора і те , що компанія- забудовник ВАТ “Укргідроенерго” направляє десятки мільйонів гривень на будівництво житла , закладів культури , освіти , охорони здоров’я в місті Новодністровську та Сокирянському районі.

2 . КЛІМЧУК ЗАДОВОЛЕНИЙ ТОРГІВЛЕЮ

З третього місця на друге піднявся губернатор Волині Борис Клімчук ( 55 балів). Його найбільше досягнення – високі темпи збільшення обороту роздрібної торгівлі. За цим критерієм область була дев’ятою за підсумками січня-березня , стала другою за підсумками півріччя , а за підсумками семи місяців вийшла на перше місце : зростання на 15,2 % за середньоукраїнського результаті 10,6 %. Волинь входить в трійку лідерів ще за трьома критеріями: вона друга за темпами зростання реальних зарплат і третя серед регіонів з найвищою народжуваністю і найнижчою щільністю шкідливих викидів в атмосферу.

У той же час в області спостерігаються найвищі по Україні темпи скорочення чисельності штатних працівників : на 6,9 % у першому півріччі (порівняно з аналогічним періодом минулого року). Крім того , Волинь увійшла до трійки регіонів з найгіршим негативним сальдо зовнішньої торгівлі . І цілком можливо , що саме за рахунок цього збільшився обіг роздрібної торгівлі . Правда , губернатор висловив на цей рахунок інша думка. ” Хороший відсоток зростання в торгівлі , а це означає , що є попит на продукцію волинського виробника” , – заявив він 20 травня на апаратній нараді в ОДА. Однак через місяць з’явилися дані про частку продажів споживчих товарів , вироблених на території України , в товарообігу торгової мережі підприємств (юридичних осіб ) у січні -березні. Виявилося , що ця частка в порівнянні з тими ж місяцями минулого року скоротилася на Волині з 64,1 до 57 %, зокрема по продовольчих товарах – з 90,1 до 88,3 % , по непродовольчих – з 50,9 до 42 , 2%.

3 . МОВЧАН ЧЕКАЄ КІНЦЯ 2014 РОКУ

Вінниччина стала лідером по динаміці промислового виробництва : зростання на 15,7 % за підсумками півріччя і на 16,6 % за підсумками січня – липня. Особливо наростили виробництво хімічна промисловість (на 75,6 %) , фармацевтична ( на 72,6 %) і харчова ( на 27,2 %).

Але все ж губернатор Іван Мовчан пропустив вперед своїх колег з Буковини та Волині. За підсумками першого кварталу він очолював рейтинг з результатом 82,5 бала , а тепер має 54,5 бала і третє місце. Сумно , що 17 з 28 втрачених балів – це наслідок зростання коефіцієнта смертності дітей у віці до одного року: в січні -березні було 6,2 , а в січні -червні вийшло 9,2 ( на тисячу живонароджених , в перерахунку на річну динаміку ) , тоді як відповідні цифри по Україні склали 7,4 і 7,8. Таким чином , якщо за підсумками першого кварталу Вінниччина входила до вісімки регіонів з найнижчою смертністю немовлят, то за підсумками півріччя увійшла до трійки регіонів , у яких цей коефіцієнт найвищий .

Перинатального центру у Вінниці ще немає , він буде створено шляхом реконструкції відділення патології вагітних обласної клінічної лікарні ім. Миколи Пирогова. У червні директор департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації Лідія Діденко повідомила на прес -конференції , що роботи з реконструкції планується завершити до кінця 2014 року. У поточному році на ці цілі з обласного бюджету виділено 1 млн. грн. , А необхідно майже в сотню разів більше ( кошторисна вартість будівництва складає 96,79 млн. грн.) .

4 . НОВИНСЬКИЙ ПОБУДУЄ Яцуба КУРОРТ

У Севастополі коефіцієнт смертності дітей у віці до року найнижчий (4,8 – такий же ще в Сумській області) , також найнижчий рівень середньомісячної заборгованості місцевих бюджетів по субсидіях на житлокомпослуги ( 1,52 грн. На одного жителя за середньоукраїнського показнику 10 грн . ) . А крім того , місто стало лідером з будівництва нового житла : у першому півріччі введено в експлуатацію майже 110 тис. м2 загальної площі – по 286,4 м2 на кожну тисячу жителів , тоді як у середньому по Україні – тільки 80,8 м2.

До речі , динаміка будівельної продукції в Севастополі теж непогана : у першому півріччі порівняно з січнем -червнем 2012 року зростання на 17,4 % (четверте місце). І є перспективи подальшого поліпшення , судячи з планів нещодавно обраного народного депутата України Вадима Новинського побудувати курорт на місці флюсових кар’єрів у Балаклаві. Про ще одному напрямку нещодавно розповів голова міської держадміністрації Володимир Яцуба : ” Розкрию маленький секрет . Коли Президент України Віктор Янукович був у Севастополі , він зазначив , що ми набагато краще впоралися із завданням ремонту та реконструкції доріг , ніж в інших регіонах України . Висока якість наших доріг сподобалося Президенту , і він пообіцяв допомогти з виділенням додаткових коштів Севастополю на дороги “. Тепер , за словами міського керівника , Севастополь починає підготовку ” до масштабної програми будівництва , ремонту та реконструкції доріг регіону”.

По ряду показників місто відстає , особливо сильно – по зростанню реальних зарплат (третє місце знизу). І все ж у сумі за всіма критеріями Яцуба набрав 52 бали – це четверта рядок у рейтингу . Тим цікавіше поява чергової хвилі чуток про швидку відставку глави МДА .

5 . МОГИЛІВ ПЕРЕЖИВ ЗАСУХУ

АР Крим за підсумками півріччя теж має хороші показники в будівництві: друге місце з будівництва житла ( 213,2 м2 на кожну тисячу жителів) і перше – по динаміці будівельної продукції ( в порівнянні з січнем -червнем 2012 року зростання на 61 %). Також автономія обігнала всі інші регіони по динаміці реальних зарплат (зростання на 12,8 % ) і за дефляції ( споживчі ціни на товари та послуги знизилися на 1,9 % у порівнянні з першим півріччям минулого року). Спад у промисловості , зафіксований у першому кварталі , змінився хай невеликим , але зростанням – на 1,2 % , завдяки чому АРК піднялася за цим критерієм відразу на десять рядків – з 19 -ї на дев’яту . Покращились і деякі інші показники. Як наслідок , кримський прем’єр Анатолій Могильов в сумарному рейтингу піднявся з дев’ятого місця на п’яте (42,5 бала).

Головною проблемою економіки Криму в цьому році залишається сільське господарство. Точніше , проблема подвоїлася : до спаду у тваринницькій галузі додався спад у рослинництві через посуху . У першому півріччі порівняно з аналогічним періодом минулого року виробництво продукції тваринництва скоротилося на 10,7 % , рослинництва – на 4,5 % (у січні -липні – відповідно на 8,5 і 8,3 %). Втім , оскільки місце АРК з динаміки сільськогосподарського виробництва не змінилося (воно як було останнім у першому кварталі , так і залишилося останнім за підсумками півріччя ) , на позиціях Могильова в сумарному рейтингу посуха вплинула.

6 . РИЖУК СКАРЖИТЬСЯ НА БЮДЖЕТИ

Губернатор Житомирщини Сергій Рижук зайняв шостий рядок у рейтингу ( 34,5 бала) завдяки ряду порівняно благополучних показників . Зокрема , область на другому місці серед регіонів , які демонструють найбільший ріст промисловості і найнижчу частку працівників із зарплатою не вище мінімальної . Також на Житомирщині значно нижче , ніж у більшості інших регіонів , щільність шкідливих викидів в атмосферу і рівень вимушеної неповної зайнятості . У той же час до трійки аутсайдерів область не потрапила ні по одному критерію . У неї четверте-п’яте місця серед регіонів з найвищим рівнем смертності , найгіршими фінансовими результатами підприємств ( на душу населення) , найбільшим скороченням чисельності штатних працівників і найбільш різким падінням обсягів будівельної продукції . Останні два показники пов’язані безпосередньо : чисельність штатних працівників будівельних підприємств за період з липня 2012 року з липня 2013 скоротилася з 5326 до 3941 , тобто на 26%.

За офіційною інформацією ОДА , скорочення обсягів виконаних будівельних робіт пояснюється в першу чергу відсутністю замовлень на будівництво об’єктів , а також затримкою фінансування їх з бюджетів усіх рівнів. Крім того , роботу будівельників стримують несвоєчасні розрахунки замовників. Тому , констатує ОДА , будівельні організації були змушені шукати невеликі приватні замовлення або взагалі призупинити діяльність . Місяць тому з нагоди Дня будівельника перший заступник голови ОДА Микола Олещенко розповів , що цього року на розвиток будівництва Житомирщини передбачено видатки з держбюджету в сумі 205 млн. грн. , Мають бути профінансовані 350 заходів , включаючи придбання обладнання та оснащення. Втім , навіть якщо ці гроші надійдуть , будівельники можуть не встигнути їх освоїти за час, який залишиться до кінця року.

7 . ПРИСЯЖНЮКА ПІДВІВ ” АЕРОСВІТ ”

На сьомому рядку втримався губернатор Київської області Анатолій Присяжнюк ( 34,5 бала). Область на другому – третьому місцях за фінансовими результатами підприємств , освоєним капітальним інвестиціям і введеному в експлуатацію житла (у перерахунку на чисельність населення). Цим досягненням сприяла близькість до столиці , але у них є і зворотний бік : друге (після міста Києва) місце серед регіонів з найгіршим зовнішньоторговельним сальдо ( на душу населення). При цьому порівняно з показником за перший квартал помітно знизилися темпи зростання сільгоспвиробництва , а за середньомісячною рівню зарплатних боргів область виявилася другою серед найгірших регіонів : 232,85 грн. на одного працівника. Якщо на початок січня борги по зарплаті становили всього 1,45 млн. грн. , То до початку квітня вони зросли до 87,44 млн. , а до початку липня перевищили 149,68 млн. Найбільшу заборгованість , за інформацією ОДА , має ПАТ ” авіакомпанія ” АероСвіт” : її борг становить 147,6 млн. грн. , або 98,6 % всіх боргів з оплати праці в області.

У першому кварталі Київщина посідала останнє місце за одним критерієм : у неї була найнижча динаміка роздрібної торгівлі , незважаючи на високі (порівняно з більшістю регіонів) темпи зростання реальних зарплат. За підсумками півріччя цей провал був ліквідований : область піднялася відразу на 17 сходинок і за темпами зростання обороту роздрібної торгівлі стала десятою зверху ( а за підсумками семи місяців – вже четвертою зверху). Так що якби не проблема з “АероСвітом ” , Присяжнюк завдяки збільшеній споживчої активності жителів Київщини піднявся б у сумарному рейтингу на п’яте місце.

8 . БЕРТАШ недорахувалися ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

З п’ятого на восьме місце ( 33 бали ) опустився керівник Рівненщини Василь Берташ . Найбільші позитиви області – перше місце за рівнем народжуваності , друге місце серед регіонів з найменшою середньомісячної заборгованістю по зарплаті (на одного працівника) , третє місце по росту реальних зарплат. У той же час Рівненщина як і раніше демонструє найгіршу динаміку будівельної продукції (падіння на 56,9 % в порівнянні з першим півріччям 2012 року) , входить до числа двох – трьох регіонів з найвищою часткою працівників , які , повністю відпрацювавши місяць , мали нарахування не вище мінімальної зарплати , і з найгіршими фінансовими результатами підприємств ( на душу населення).

При цьому помітно знизилися показники промислового виробництва : замість зростання на 5,4 % у січні -березні спостерігався спад на 2,2 % у січні -червні (по відношенню до аналогічних місяців минулого року). Однією з головних причин стало зниження темпів зростання виробництва електроенергії внаслідок планово -попереджувальних ремонтів енергоблоків № 3 , № 4 та № 1 Рівненської АЕС.
9 . ЯДУХА ЗАЛЕЖИТЬ ВІД АТОМНИКІВ

Не менш сильно залежать від атомників показники промисловості Хмельниччини. З початку року на енергоблоках Хмельницької АЕС кілька разів проводилися ремонтні роботи , в результаті в першому кварталі зафіксовано спад виробництва електроенергії на 30,2 % і в цілому промислового виробництва на 7,8%. За підсумками півріччя і семи місяців темпи падіння сповільнилися : виробництво електроенергії знизилося відповідно на 12,4 і на 4% , всієї промислової продукції – на 2,1 і 0,4 %. Проте 8 серпня на енергоблоці № 2 почався ремонт , який повинен продовжитися 60 діб. Тому можна чекати , що падіння промислових показників Хмельниччини знову посилиться.

Поки ж губернатор області Василь Ядуха розташувався в рейтингу за підсумками півріччя на дев’ятому місці ( 28 балів ) . Його найкращі результати – найнижчий рівень середньомісячної заборгованості населення з оплати житлокомпослуг ( 90,76 грн. На одного жителя за середньоукраїнського показнику 284,98 грн.) , А також четверте місце області серед регіонів з найменшою часткою працівників, які отримують зарплату в межах мінімальної , і найнижчим коефіцієнтом смертності дітей віком до одного року. А найбільший провал Ядухи – п’ята знизу місце Хмельниччини за освоєним капітальним інвестиціям на одного жителя .

10 . Ледида дасть надію ПЛАНИ ЯНУКОВИЧА

Закарпаття знаходиться на другому місці серед регіонів з найвищою народжуваністю і найнижчою смертністю , на третьому – за динамікою будівництва. Однак , хоча обсяги будівельної продукції в першому півріччі виросли на 21,5 % (порівняно з аналогічним періодом минулого року) , слабким місцем економіки області залишається невисока інвестиційна привабливість: по освоєним капітальним інвестиціям на душу населення Закарпаття посіло третє місце знизу.

Губернатор Олександр Ледида (26,5 бала і десяте місце) паралельно займається створенням проектів і пошуками фінансування. Ще торік він здивував земляків грандіозними планами будівництва підземних відділень алергологічної лікарні на території покладів кам’яної солі в Тереблянської куполі Солотвинської западини. Вартість нового проекту перевищує 278 млн. грн. , Поки з держбюджету виділено 5 млн. (менше 2% від необхідної суми). За словами губернатора , ці гроші виділені за дорученням Президента на попередній проект і геологорозвідку . Ледида сподівається отримати проектно – кошторисну документацію до кінця року.

Крім того , губернатор розраховує залучити інвестиції для реалізації проекту ” Олімпійська надія – 2022″. Відповідно до президентського указу розроблений план заходів , в якому передбачені будівництво і реконструкція об’єктів спортивної , туристичної та інженерної інфраструктури , а також розвиток транспортної мережі . Коли план буде затверджений , Ледиді залишиться знайти інвесторів .

11 . МАТВІЙЧУК ЧЕКАЄ НАФТИ

Голова Одеської облдержадміністрації Едуард Матвійчук опустився в рейтингу з шостого місця на одинадцятому ( 22 бали ) . У нього кілька непоганих результатів – наприклад , найнижча частка працівників , які , повністю відпрацювавши місяць , мали нарахування в межах мінімальної зарплати ( лише 0,03 % , тоді як у середньому по країні за два квартали вийшло 1,08 %) , У сільському господарстві область отримала приріст на 33,1 % за підсумками півріччя (п’яте місце) і на 49,9 % за підсумками семи місяців (друге місце). Однак Одещину потягнули вниз результати промисловості: якщо в січні -березні було зростання на 2,6 % , то підсумки півріччя показали падіння на 11,7 % – це найгірші цифри серед усіх регіонів .

Зокрема , металургія впала на 9,6 % (за даними ОДА , майже повністю припинено виробництво міді компанією ” Панком Юн ​​” , значно скорочені обсяги лиття металів на метзаводі ” Червона гвардія” ) , машинобудування – на 9 % (повністю припинено виробництво легкових автомобілів і втричі скорочено виробництво автобусів) , харчова промисловість – на 8,6% (зокрема , виробництво соняшникової олії скоротилося на 32,6 %). Однак є одне підприємство , яке за своїми масштабами можна порівняти з усіма згаданими галузями разом узятими. Це Одеський НПЗ , який простоює вже кілька років , але в липні перейшов у власність групи ” ВЕТЕК ” Сергія Курченко .

3 вересня з’явилася офіційна інформація Кабміну : “… очікується , що у вересні Одеський НПЗ отримає на переробку перший танкер з нафтою і відбудеться повноцінний запуск підприємства”. Цією нафти очікує не тільки Курченко , а й Матвійчук.

12 . КРУГЛОВ підраховуємо УРОЖАЙ

З 14 на 12- й рядок у рейтингу піднявся губернатор Миколаївщини Микола Круглов (21,5 бала). Ранній урожай приніс йому запаморочливий зліт по динаміці сільгоспвиробництва : у першому кварталі було падіння на 8,6 % і передостаннє місце , а за підсумками півріччя зафіксовано зростання на 63% – найкращий результат серед усіх регіонів . За підсумками семи місяців приріст залишився майже таким же – 62,5 % , причому продукція рослинництва збільшилася в 2,25 рази .

Частково це обумовлено темпами збиральної кампанії , випереджаючими торішні . Станом на 1 серпня зернові та зернобобові культури ( без кукурудзи ) скошено та обмолочено на 91,8 % площ , засіяних під урожай поточного року ( на 1 серпня 2012 урожай був зібраний тільки на 82,5 % таких площ). Проте в ще більшій мірі досягнення миколаївських хліборобів обумовлені зростанням врожайності – з 15,2 до 26,7 ц / га .

Звичайно , успіхи аграріїв не скасовують провалів Круглова . Зокрема , область посіла передостаннє місце за динамікою будівельної продукції (падіння на 33,8 %) і увійшла до четвірки регіонів з найбільшою середньомісячної заборгованістю по зарплаті на одного працівника.

13. УДОВИЧЕНКО ПОСТРАЖДАВ ВІД МИТНОГО СОЮЗУ

До 13 -го ступеня дійшов губернатор Полтавщини Олександр Удовиченко ( 21 бал ) , який у квартальному рейтингу був 16- м . Область друга серед регіонів , які допустили найменше скорочення чисельності штатних працівників , четверта за фінансовими результатами підприємств і освоєним капітальним інвестиціям (на одного жителя ) . А ось по динаміці промислової продукції Полтавщина лише на 17 -му місці : спад виробництва склав 2,8 %.

За інформацією ОДА , виробництво продукції машинобудування скоротилося на 20,7 через спад виробництва на таких провідних підприємствах області , як ВАТ “Крюківський вагонобудівний завод” ( на 29,8 %) , ПАТ ” АвтоКрАЗ ” ( на 8,8 %) і ВАТ ” Полтавахіммаш ” ( на 54,7 %). У падіння нафтопереробної галузі на 20,1 % помітний внесок внесло зменшення на 14,2 % обсягів переробки нафти на ПАТ “Укртатнафта”. Цей НПЗ скоротив обсяги виробництва бензину на 36,0 % і дизпалива на 13,9 %. Причиною тому стало зниження попиту на продукцію підприємства через перенасичення вітчизняного ринку більш дешевим паливом з Білорусі та Росії .

14. Незолоту СЕРЕДИНА ПОПОВА

Починаючи з підсумків за півріччя позаминулого року, Київ під керівництвом голови КМДА Олександра Попова не може потрапити хоча б до десятки лідерів рейтингу . Черговий результат – 18,5 бала і середина таблиці (14-е місце). Київ разом з Донецьком виявилися єдиними регіонами , в яких у січні – червні порівняно з аналогічним періодом минулого року зросли споживчі ціни ; в столиці , зокрема , на 1,2 % за середньоукраїнського зниженні на 0,5 %. Також столиця була останньою по сальдо зовнішньої торгівлі , увійшла до п’ятірки відстаючих по динаміці промисловості (спад на 8,7 % за шість місяців і на 8,8 % за сім ) , до шістки – за динамікою реальних зарплат і до сімки відстаючих – за динамікою будівельної продукції .

Окремо слід зупинитися на показнику малюкової смертності : у столиці за півріччя він склав 7,8 померлих у віці до одного року на 1 тис. живонароджених , це разом із Запоріжжям 17- 18- ​​е місця серед усіх регіонів . При цьому за підсумками першого кварталу показник дорівнював 6,4 . Смертність дітей у віці до року збільшилася і в цілому по Україні – на 0,4 до тих же 7,8 померлих. Причому з десяти регіонів , в обласних центрах яких зусиллями нинішньої влади були побудовані сучасні перинатальні центри , в семи ( і в столиці зокрема) смертність зросла . Виняток склали Полтавщина , Дніпропетровщина та Харківщина . Ще в червні президентська прес -служба рапортувала про те , як створення перинатальних центрів дозволило значно підвищити якість охорони здоров’я матері і дитини. Однак , очевидно , центри – це не тільки напхані устаткуванням будинку , а й укомплектовані професійними кадрами з хорошою зарплатою і повністю забезпечені для роботи медикаментами колективи. З урахуванням того , яка роль відводиться національному проекту “Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства” у майбутній президентській кампанії Віктора Януковича , МОЗ разом з місцевою владою слід швидко розібратися , що і чому не працює.

15 . ХОПТЯН ДЯКУЄ ПОРОДІЛЬ І РОБОТОДАВЦІВ

Тим часом Тернопільщина увійшла до трійки регіонів з найнижчою дитячою смертністю (5,2 померлих у віці до одного року на 1 тис. живонароджених) , хоча тамтешній перинатальний центр , який влада обіцяла реконструювати до кінця 2012 року , перетворився на довгобуд , а в деталях витрачання коштів підрядником будівництва розбирається обласна прокуратура. Також область увійшла до трійки регіонів з найменш поганий динамікою кадрів : скорочення середньооблікової кількості штатних працівників у січні – червні порівняно з аналогічним періодом минулого року склало 2,3 % при скороченні в середньому по країні на 3,9 %.

А до найгірших показників області , очолюваної Валентином Хоптяном ( 12 балів і 15- е місце) , слід віднести потрапляння до шістки відстаючих по динаміці роздрібної торгівлі і до сімки – по освоєним капітальним інвестиціям.

16 . КОСТЯКА МИЛУЮТЬ БУДІВЕЛЬНИКИ

За підсумками півріччя Херсонська область виявилася другою за динамікою будівництва , показавши приріст обсягів виконаних будівельних робіт порівняно з першим півріччям 2012 року на 22,7 %. За підсумками семи місяців вона знову стала другою із зростанням на 23,1 % – до 251 млн. грн. З цього обсягу 68,7 % склали нове будівництво , реконструкція і технічне переозброєння . В області успішно реалізуються проекти з будівництва сонячних і вітряних електростанцій. Згідно відповідної обласної програми на 2013-2015 роки планується побудувати двадцять таких об’єктів загальною встановленою потужністю 1285,3 ГВт.

Ще один привід для радості у губернатора Миколи Костяка (8,5 бала і 16-е місце) – це статистика сільського господарства . За динамікою сільгосппродукції область за підсумками півріччя була другою (приріст на 45,3 %) і за підсумками семи місяців – шостий з приростом 27,8 %. Зокрема , валовий збір зерна зріс в 1,8 рази , ріпаку – в 5,7 рази . Однак слід нагадати , що за підсумками минулого року біля Херсонщини падіння виробництва сільгосппродукції склало 16,4 % , так що нинішні статистичні успіхи багато в чому обумовлені низькою базою для порівняння показників .

Ну а найбільший провал в роботі обласної влади – це найскромніший серед регіонів обсяг освоєних капітальних інвестицій , і в абсолютних цифрах , і в питомих показниках , – відповідно 658,9 млн. грн. і 612 грн. / чол.

17. У ЧМИРЯ ЧЕКАЮТЬ ОБІЦЯНОГО

Незважаючи на незначну позитивну динаміку у справі погашення боргів по зарплатах на підприємствах Сумщини , за підсумками півріччя область мала найбільший рівень заборгованості в перерахунку на одного працівника ( 238,16 грн. / Чол. , А за підсумками семи місяців – 236,68 грн. / чол. , що дозволило обігнати Київщину і піднятися на передостаннє місце). В абсолютних цифрах борг за сім місяців скоротився на 6,2 – до 54,2 млн. грн. за рахунок невеликих боржників , які повернули гроші під тиском тимчасової комісії облдержадміністрації з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати . Однак з великими боржниками все як і раніше неясно. Знову був відкладений план санації ВАТ ” Селмі ” ( випускав електронні мікроскопи ) , де на початок літа загальний борг із зарплати складав 20,5 млн. грн. Не можуть дочекатися ні нових замовлень , ні погашення боргів робочі Шосткинського казенного заводу ” Імпульс” (хоча , за словами губернатора Юрія Чмиря , ще в січні перший віце – прем’єр Сергій Арбузов обіцяв допомогти вирішити цю проблему) . В цілому , за підрахунками облстату , дев’ять з кожних десяти гривень загальної заборгованості припадає на підприємства Сум ( 28 млн. грн. ) І Шостки (21,5 млн. грн.) .

Негативний внесок у результат Чмиря ( -6 балів , 17-е місце) також внесли найвищий рівень заборгованості ( у перерахунку на чисельність населення) місцевих бюджетів по субсидіях перед організаціями , що надають сім’ям житлокомпослуги (гірше тільки на Донеччині ) , плачевні демографічні показники ( область друга серед регіонів з найвищою смертністю і найнижчою народжуваністю ) , а також потрапляння до шістки відстаючих по динаміці роздрібної торгівлі і по освоєним капітальним інвестиціям. Втім, є у Сумщини і порівняно непогані результати : найнижчий в Україні коефіцієнт смертності дітей у віці до року (4,8 – такий же , як у Севастополі ), третє місце за динамікою споживчих цін (у порівнянні з першим півріччям 2012 року вони знизилися на 1,6 %) , п’яті місця за динамікою промисловості та будівельної продукції , а також потрапляння до шістки регіонів з найнижчою вимушеної неповної зайнятістю .

18 . У ВИШИВАНЮКА ПОВІЛЬНО РОСТУТЬ ЗАРПЛАТИ

Голова Івано -Франківської ОДА Михайло Вишиванюк в порівнянні з попереднім рейтингом поліпшив своє становище на чотири місця , піднявшись з 22 на 18- е ( -15,5 бали). Втім , це навряд чи можна вважати успіхом для області , раніше рідко опускається нижче десятки лідерів . Івано – Франківщина разом з Донеччиною за підсумками півріччя розділили останні місця за динамікою реальних зарплат – зростання на 7,3 % за середньоукраїнського показнику 9,6 %. При цьому в області майже кожен десятий працівник ( 9,64 % від загальної чисельності ) працював в режимі вимушеної неповної зайнятості , в тому числі 1,6 тис. осіб перебували у відпустках без збереження зарплати і 19 тис. були переведені на неповний робочий день ( тиждень). За цим показником , а також за динамікою роздрібної торгівлі Івано – Франківщина увійшла до четвірки найгірших . Незважаючи на проблеми з зарплатами і зайнятістю , жителі області – самі сумлінні платники за житлокомпослуги . За підсумками півріччя середньомісячна заборгованість у перерахунку на одного жителя становила 91,25 грн. / Чол. , А за сім місяців скоротився до 87,64 грн. / Чол.

19. ХОМЕНКО не справляється з промисловими

За підсумками першого кварталу на Чернігівщині скорочення обсягів промислової продукції склало 11,7 % в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – це був найгірший результат серед усіх регіонів . За підсумками півріччя скорочення склало 10,5 % (третій знизу результат ) , а за сім місяців – 12 % і знов останнє місце. Зокрема , як зазначає облстат , промвиробництво на підприємствах машинобудування скоротилося на 18,1 % , у добувній промисловості та розробці кар’єрів – на 17,6 % , у металургійному виробництві та виробництві металевих виробів – на 15,9 % , на підприємствах харчопрому – на 12,8 % , у переробній промисловості – на 11,5 %.

Також в області знову зафіксована найбільша частка працівників, які отримують зарплату в межах мінімальної , – 2,8% від загального числа тих , хто повністю відпрацював місяць , або 3,7 тис. осіб. Додає негативних балів демографія : найвища серед усіх регіонів смертність , потрапляння у трійку з наїнізшей народжуваністю і в число семи регіонів з найвищою смертністю дітей у віці до року. А не набрати менше -30 балів губернатору Чернігівщини дозволило потрапляння в п’ятірку регіонів з найбільшим зниженням споживчих цін і в шістку по динаміці реальних зарплат і кадрів .

20 . ПЕКЛУШЕНКО НЕ ДОПОМІГ КОЛОМОЙСЬКИЙ

Як і за результатами першого кварталу , за підсумками півріччя і за сім місяців Запоріжжя має другий найгірший показник серед усіх регіонів за динамікою кадрів . За січень -червень і за січень – липень порівняно з аналогічними періодами минулого року кількість штатних працівників в області скоротилася на 6,1 %. Хоча з 1 серпня належить ” Привату ” Запорізький завод феросплавів повністю відновив виробництво (він простоював через невигідного тарифу на електроенергію , поки Кабмін не погодився ввести необхідну пільгу ) , загальне скорочення робочих місць у промисловості склало 8,9 тис. У сільському , лісовому і рибному господарстві кількість робочих місць скоротилася на 7,7 тис. , у сфері охорони здоров’я ( привіт ” реформу” ) і надання соціальної допомоги – на 2,9 тис. , у будівництві – майже на 1 тис. Про серйозні проблеми з трудовими ресурсами в області , керованої Олександром Пеклушенко , свідчить і найбільша серед усіх регіонів вимушена неповна зайнятість – 14,1 % від загальної кількості штатних працівників ( тобто в таких умовах працював кожний сьомий) .

Посилило результат Пеклушенко ( -39 балів ) потрапляння Запоріжжя в п’ятірку регіонів з наинизшими темпами введення в експлуатацію нового житла і з найбільшою сумою заборгованості населення за житлокомпослуги (у перерахунку на чисельність населення). З іншого боку , за трьома показниками область увійшла до трійки лідерів : за фінансовими результатами підприємств , сальдо зовнішньої торгівлі і динаміці сільського господарства .

21 . ШЕМЧУК НЕ ПОКАЗАВ ШВИДКИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Всього на півбала відстав від свого запорізького колеги голова Львівської ОДА Віктор Шемчук ( -39,5 бали). При всій несхожості цих двох регіонів однією з основних проблем Львівщини , як і Запоріжжя , є високий рівень вимушеної неповної зайнятості – понад 11 % штатних працівників не мали можливості повноцінно трудитися за підсумками півріччя . Другий квартал 2013 – го – це перший для Шемчука повний звітний період на посаді губернатора. І обласна влада має достатньо механізмів регулювання питань зайнятості та можливостей правильно побудувати роботу з недобросовісними роботодавцями . Тим часом у другому кварталі становище на Львівщині погіршився: кількість працівників , які перебувають у неоплачуваних відпустках , збільшилася на 1,5 тис. – до 9 тис. осіб , а працюють неповний робочий день ( тиждень) – на 2,4 тис. , до 48 , 2 тис. Також Львівщина опинилася в трійці регіонів з найнижчими темпами зростання обороту роздрібної торгівлі , у п’ятірці найгірших за зовнішньоторговельним сальдо ( на душу населення) і в шістці регіонів з найвищою часткою працівників , які , повністю відпрацювавши місяць , мали нарахування в межах мінімальної зарплати.

Крім традиційно невисокого в області рівня смертності другим і останнім досягненням Львівщини стало попадання в сімку лідерів за фінансовими результатами підприємств . Якщо в першому кварталі в перерахунку на душу населення цей показник становив 25 грн. / Чол. за середньоукраїнського 28 грн. / чол. , то за півріччя він зріс до 328 грн . / чол. , в той час як у середньому по країні зафіксовано 168 грн . / чол. В абсолютних цифрах – 832 млн. грн. , В тому числі прибуток прибуткових підприємств склала 1,782 млрд. , а збитки збиткових – 0,95 млрд.

22. НІКОЛАЄНКО ЧЕКАЄ НОВИХ МІЛЬЙОНІВ ВІД ЖЕВАГО

На один бал і одне місце в порівнянні з попереднім рейтингом поліпшив своє становище Андрій Ніколаєнко , який очолив Кіровоградську ОДА 9 січня після переходу Сергія Ларіна на роботу в Адміністрацію Президента. Область входить до п’ятірки відстаючих за розміром зарплатної заборгованості в перерахунку на одного працівника ( 186,67 грн. На 1 серпня) , проте є підстави для обережного оптимізму. У лютому та березні поточного року Костянтин Жеваго , колишній орендар розрізу Костянтинівський , двома траншами по одному мільйону почав погашати заборгованість по зарплаті перед працівниками буровугільного комплексу Олександрії. За інформацією облстату , на початок липня їм були винні близько 18,8 млн. грн. , Що становить 73,6 % загальнообласного зарплатного боргу . У середині серпня , перебуваючи у райцентрі з робочим візитом , Ніколаєнко розповів про перспективи : “Що стосується виплат , то я говорив з Жеваго минулого тижня з тим , щоб вони і далі продовжували … Тобто два мільйони були перші , але однозначно не останні . будемо далі дотискати , очікувати треба і третього , і четвертого мільйона ” . Що ж до перспектив відродження буровугільної галузі, то , за словами губернатора , область і Міненерго передали на розгляд Верховної Ради пропозицію про виділення при перегляді бюджету на нинішній рік 18 млн. грн. для початку робіт з осушення розрізу Костянтинівський . Паралельно інтереси володіє розрізом ДП “Трест” Олександріярозрізобуд ” , так і не дочекавшись інвестицій від китайської компанії China Coal Technology & Engineering Group Corp , буде , за словами Ніколаєнка , захищати персонально Віктор Янукович під час запланованого на кінець року візиту в Китай .

Це в майбутньому , а в теперішньому Кіровоградщина опинилася в трійці регіонів , які допустили найбільшу вимушену неповну зайнятість , і з найбільшою часткою працівників , які отримують зарплату в межах мінімальної . За динамікою будівельної продукції область допустила спад на 32% за підсумками півріччя (четверте знизу місце) і на 32,8 % за підсумками січня-липня (третє знизу ) в порівнянні з аналогічними періодами попереднього року. Також Кіровоградщина займає третє місце серед регіонів з найвищою смертністю і друге – з найвищою смертністю дітей у віці до одного року.

23 . У КОЛЕСНІКОВА ПОГАНО ЗРОСТАЛА ТОРГІВЛЯ

Найнижчі темпи приросту обороту роздрібної торгівлі за півріччя (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року) продемонструвала Дніпропетровська область – на 6 % за середньоукраїнського показнику 10,6 %. Також вона увійшла до трійки відстаючих за темпами введення в експлуатацію нового житла , до четвірки – за динамікою реальних зарплат , до п’ятірки – за динамікою споживчих цін і за рівнем вимушеної неповної зайнятості . Разом з тим у губернатора Дмитра Колесникова є певні успіхи щодо наведення платіжної дисципліни в ЖКГ. Хоча область як і раніше має найбільшу середньомісячну заборгованість населення за ЖКП – 588,6 грн. на 1 серпня в перерахунку на одного жителя , в абсолютних цифрах з початку року заборгованість скоротилася на 130 млн. грн. – До 1,776 млрд. грн. Набагато більш помітний прогрес досягнутий в частині погашення заборгованості місцевих бюджетів по субсидіях перед організаціями, що надають сім’ям ЖКП. Ще на 1 травня загальна сума боргу становила 36,6 млн. грн. , На 1 липня зменшилася до 6,5 млн. грн. , А на 1 серпня комунальникам віддали борги повністю і навіть заплатили наперед 250 тис. грн. Не виключено , що у вирішенні цієї проблеми рідної області взяв участь екс -губернатор , нинішній віце – прем’єр Олександр Вілкул , який в уряді курирує питання ЖКГ , будівництва та розвитку регіонів. Так що по середньомісячної (з початку року) заборгованості по субсидіях в перерахунку на одного жителя Дніпропетровщина за підсумками семи місяців піднялася на 13- е місце – 7,6 грн . / Чол.

Також підприємства області показали найкращі серед усіх регіонів фінансові результати – 2166 грн. в перерахунку на одного жителя при показнику в середньому по Україні 168 грн . / чол. Дніпропетровщина стала другою за сальдо зовнішньої торгівлі , увійшла до трійки лідерів з найменшою заборгованістю по зарплатах ( в перерахунку на одного працівника ) і стала четвертою за освоєним капітальним інвестиціям. У сільському господарстві область була третьою знизу , а завдяки рясному раннього врожаю стала сьомою зверху. Всього Колесніков набрав -45,5 бала , що на 32 бали краще його результату за перший квартал.

24 . У ДОБКІНА ВПАЛИ ПРИБУТКУ

Тим часом підприємства Харківської області свої фінансові результати в порівнянні з першим кварталом значно погіршили . Якщо в січні -березні прибуток прибуткових підприємств до оподаткування становила 1,6 млрд. грн. , А збитки збиткових – 1,1 млрд. , то за півріччя прибуток прибуткових виросла до 3 млрд. , а збитки збиткових – відразу до 2,9 млрд . грн. Це коштувало Михайлу Добкіну восьми балів : за фінансовими результатами підприємств у перерахунку на кількість жителів область опустилася з сьомого місця на 15 -е. Ще більше втратив харківський губернатор на динаміці роздрібної торгівлі : приріст на 14,6 % у першому кварталі (восьме місце) і на 7,7 % за півріччя ( передостаннє місце; за сім місяців – на 6,7 % , теж передостаннє ) . В іншому Харківщина так і не позбулася своїх старих проблем : передостаннє місце з будівництва нового житла , потрапляння у трійку відстаючих по динаміці кадрів , по ліквідації заборгованості населення з оплати ЖКП та місцевих бюджетів по субсидіях на ЖКП ( в перерахунку на чисельність населення). А проблема з боргами по зарплаті не просто не вирішується , а ускладнюється – 88,7 млн. грн. боргу на 1 січня і 97,6 млн. на 1 серпня. Загальний результат роботи Добкіна закономірний : -49 балів і 24-е місце.

25 . ТУЛУБ ЗНОВУ В ТРІЙЦІ антилідер

За рахунок описаних вище успіхів Дмитра Колесникова знову опинився в трійці відстаючих голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб ( -57,5 бали). Набрати ще менше балів не дозволило потрапляння області до четвірки лідерів за динамікою роздрібної торгівлі.