Франківські суди завалені позовами від компаній, які надають компослуги. Судові позови щодо боргів за житлово-комунальні послуги задовольняють більш, ніж в 70% випадків.
Тож неплатникам за комуналку тепер можуть заблокувати банківські картки та арештувати майно.
Версії вже писали, що через борги франківців водоекотехпром планує запровадити погодинну подачу води.
Мешканці Івано-Франківської громади, які є абонентами КП “Івано-Франківськводоекотехпром”, заборгували за воду рекордну суму – понад 65 мільйонів гривень. І щодня ця сума невпинно зростає.
Боргують франківці не лише за воду, але й за інші компослуги, пишуть Версії з посиланням на Подробиці.
«Станом на перше серпня у нас була заборгованість близько 270 мільйонів по побуту. З них протермінована заборгованість – від одного до шести місяців боргу, у декого й рік і більше. Ця заборгованість становить 96 мільйонів», – розповідає Тетяна Шутка, заступниця директора ТОВ “Прикарпатенерготрейд” з питань обслуговування клієнтів.
Але навіть таких злісних неплатників не мають права відключати, кажуть енергетики. На час воєнного стану діє мораторій. Тож компанії використовують інші методи впливу на боржника – надсилають рахунки, смс-нагадування, особисто обдзвонюють. А ще пропонують реструктуризувати борг.
«Якщо не допомагає і це, тоді ми відправляємо досудову претензію, очікуємо певний час і передаємо борг в суд. Щомісяця для наших адвокатів ми передаємо близько ста-ста десяти справ», – додає Тетяна Шутка.
«У 2023 році був зафіксований рекорд – більша частина судових позовів, які є на сьогодні, якраз щодо боргів за житлово-комунальні послуги. Це близько 53 тисяч заяв від монополістів. Мова йде про борги минулих періодів», – каже Олег Попенко, голова спілки споживачів комунальних послуг.
В Івано-Франківському міському суді за цей рік таких заяв теж рекордно багато – 90% від всіх наказних проваджень.
«Ці наказні провадження, так звані судові накази, слухаються без участі сторін. Тому розглядаються досить швидко. І розглядається досить багато. Суд задовольнив близько 70 відсотків таких позивних заяв», – відмічає Михайло Савлюк, речник Івано-Франківського міського суду.
Далі такі судові накази потрапляють у виконавчу службу, яка тепер може арештувати як майно, так і банківські рахунки боржників. І навіть забрати до п’ятдесяти відсотків пенсії. З початку великої війни це тимчасово призупиняли, але в травні цей мораторій зняли.
«Зараз суд досить швидко накладає арешт на майно, накладає арешт на карточки банківські, і все стягується на користь підприємства. Судовий збір збільшився. І окрім їхнього боргу, якщо у них там борг 5 тисяч, треба ще заплатити судовий збір 2400», – зауважує Володимир Шпег, начальник відділу роботи зі споживачами контакт-центр КП “Івано-Франківськводоекотехпрому”.
«Також як один із варіантів – реєстрація боржників за житлово-комунальні послуги в перелік тих людей, які не можуть отримати кредит», – додає Олег Попенко, голова спілки споживачів комунальних послуг.
Попри це, борги населення за комунальні послуги в Україні й далі зростають. За словами експертів, з початку війни сума збільшилась на третину – і нині становить вже 110 мільярдів гривень.
Але чому ж українці не платять за комірне? Фахівці кажуть: причин чимало. Багато людей наразі просто не платоспроможні, особливо жителі прифронтових територій. Нікуди не ділися і злісні неплатники. Підсилюють загальну суму боргу і нарахування з окупованих населених пунктів, які експерти називають незаконними.
Звісно, такі рахунки українці можуть оскаржувати в суді. Але експерти сподіваються, що цю проблему незабаром врегулюють на законодавчому рівні.
Допоможіть добровільним внеском українським журналістам
Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!