Київські митники запобігли спробі незаконного вивезення за кордон унікального палеонтологічного зразка – зуба мамонта часів пізнього плейстоцену України. Рідкісну знахідку, яка має важливе наукове значення, відправник з Івано-Франківщини намагався переслати до Катару під виглядом металевого виробу.
Під час митного контролю міжнародної посилки, відправленої з Івано-Франківщини до Катару, київські митники виявили незвичайний предмет. Замість задекларованого металевого виробу вартістю $50 у посилці знаходилася чимала брила неправильної форми. Для ідентифікації знахідки митники направили її на експертизу до Національного науково-природничого музею НАН України.
Експерти встановили, що виявлена брила є моляром – зубом нижньої щелепи мамонта зі збереженими коренями. Ці тварини були типовими представниками фауни пізнього плейстоцену України (130-13 тисяч років тому). Знахідки таких зубів є рідкісними і мають важливе наукове значення для дослідження видової різноманітності мамонтів у плейстоцені.
“Темний колір зуба вказує на перебування його у вологому грунтовому середовищі”, – зазначив експерт. На його думку, цей зразок має культурну, наукову, музейну та освітню цінність і рекомендується до внесення до музейного фонду України.
Згідно з чинним законодавством, для вивезення культурних цінностей за кордон необхідне спеціальне свідоцтво Міністерства культури України. Однак відправник не надав митникам такого дозволу.
У зв’язку з цим Київська митниця склала протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України щодо мешканця Івано-Франківщини. Унікальний палеонтологічний зразок вилучено.
Цей випадок демонструє важливість ретельного митного контролю для запобігання незаконному вивезенню культурних і наукових цінностей за межі України. Завдяки пильності митників рідкісний зуб мамонта, який є частиною природної спадщини нашої країни, вдалося зберегти для подальших досліджень і експонування в музеях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Грязьовий вулкан, мамонти та високогірна обсерваторія: що ви не знали про Карпати